Czym nas zachwyci Kraków?

Warszawa to stolica Polski. Jednak istnieje miasto, które cieszy się większym prestiżem i popularnością. Mowa oczywiście o Krakowie. Do dawnej stolicy bezustannie przybywają turyści z najróżniejszych zakątków świata. Kosmopolityczna atmosfera, sprawia że w Kraków tętni życiem różnych kultur.

Kraków jest miastem niesamowitym – stwierdzi to każdy mieszkaniec, turysta i przejezdny. Gród Kraka położony jest na samym południu Polski. Może nie jest on tak multikulturowy jak miasta Zachodu, ale wielowymiarowość dzielnic i mozaika uliczek, sprawia że możemy poczuć się, jakbyśmy byli w wielu miejscach jednocześnie.

Do Krakowa możemy dostać się różnymi środkami transportu. W Krakowie przecinają się główne szlaki kolejowe oraz samochodowe, funkcjonuje lotnisko w Balicach – niedawno odnowione i rozbudowane (dowiedz się, jak dostać się z lotniska do miasta: http://carent-24.pl/jak-wynajac). Także w mieście działa sprawnie cała sieć tramwajów i autobusów, dlatego poruszanie się po Krakowie nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu.

Jak dostać się z Warszawy do Krakowa?

Osoby, które przyjechały do Warszawy, ale chciałyby zwiedzić – nawet w ekspresowym tempie - dawną stolicę, mają możliwość skorzystania z różnych ofert biur podróży (np. https://onedayinpoland.pl/pl,tour,details,14,krakow-tour). Możemy też samodzielnie zorganizować sobie wycieczkę z obecnej stolicy do dawnej. Jeśli kwestia finansowa nie jest dla nas problemem, a zależy nam na jak największym komforcie podróży, możemy skorzystać z taksówki (zobacz: http://warsawmodlintaxi.pl/pl/offer.html).

Jedną z atrakcji i obowiązkowych punktów jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Należy ono do najstarszych w Polsce, funkcjonuje w różnych zabytkach – w Barbakanie, Fabryce Schindlera, Synagodze Starej na Kazimierzu. Główna siedziba znajduje się przy Rynku 35.

Wawel

Historyczny Kraków

Kraków to miasto historyczne, tradycja przeplata się tutaj z nowoczesnością. Dawna siedziba królów, zachowała wiele pamiątek i zabytków z lat swej świetności. Koniecznie trzeba zobaczyć: Barbakan, Wawel, Rynek i podziemia oraz Kazimierz – wpisane w 1978 roku na listę UNESCO. Będąc w Krakowie, trzeba koniecznie przejść ulicą Grodzką, która jest częścią Drogi Królewskiej.

Oprócz pięknego i ogromnego Rynku, Kraków zachwyca wąskimi uliczkami, którymi można dojść do różnych zaułków. A w zaułkach kryją się krakowskie tajemnice. Najbardziej tajemniczy jest oczywiście Kazimierz. Będąc w Krakowie nie możemy nie zwiedzić tego miejsca!

Historyczna żydowska dzielnica cieszy się popularnością na całym świecie. Urok Kazimierza jest uwidoczniony w wielu filmach (np. w „Liście Schindlera” Spielberga czy w „Nocach i dniach” Antczaka). Szczególnie zachwycają synagogi – Stara i Tempel – które są zachowane w bardzo dobrym stanie. Klimatyczne kawiarnie, żydowskie restauracje, niesamowite galerie i sklepy, labirynty uliczek – wszystko to sprawia, że w Kazimierzu nie sposób się nie zakochać.

Największym wydarzeniem na Kazimierzu jest Festiwal Kultury Żydowskiej. W dniach festiwalu cały czas gra klezmerska kapela i odbywają się koncerty i potańcówki dla wszystkich, znajdujących się w okolicy.

Kazimierz można zwiedzać według własnego planu lub wybrać którąś z tras turystycznych – pierwsza to trasa św. Stanisława (Krakowski Szlak Świętych), natomiast drugą jest trasa zabytków żydowskich.

krakowski Kazimierz

Atrakcje dla małych i dużych

Atrakcją dla dzieci może być Smocza Jama, znana z legendy o Szewczyku i Smoku Wawelskim, a także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – park edukacyjny dla małych (i dużych) naukowców.

Życie w mieście tętni również nocą – warto jest przejść się po krakowskich klubach, aby zakosztować studenckich klimatów i poznać młodych ludzi. Zatrzymując się w Krakowie na dłużej, możemy skorzystać z szerokiej gamy hosteli i hoteli (jeśli zależy nam na wysokiej jakości obsługi, warto wybrać: http://www.conradhotel.pl/pl/hotel.html), które organizują różne eventy, dzięki którym integrują ludzi ze sobą. 

Kraków najlepiej zwiedza się w lecie. W zacienionych uliczkach można znaleźć ukojenie przed upałem, ugasić pragnienie w jakieś nastrojowej knajpce i nacieszyć się widokiem podekscytowanych turystów. Kraków prezentuje się cudownie o każdej porze roku, jednak najlepiej skorzystać z jego uroków właśnie latem.

Artyści Krakowa

Kraków to miasto ciekawych osobowości, urodziło się w nim i tworzyło wielu artystów. Koniecznie trzeba wymienić malarza narodowego Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego i artystów z okresu Młodej Polski, zebranych wśród bronowickiej „Rydlówki”; Awangardę Krakowską (m.in. Juliana Przybosia i Adama Ważyka). Nie można zapomnieć o naszym papieżu, Janie Pawle II, który był z Krakowem bardzo zżyty.