Safari w Tanzanii - praktyczny przewodnik

Wiele osób uważa, że safari w Tanzanii jest podobne do tych w Kenii czy RPA, ponieważ kraj ten nastawiony jest na masową turystykę i posiada tak wielkie atrakcje jak Park Narodowy Serengeti, czy kraterowy wulkan Ngorongoro. Jest to błędne założenie. Nawet w najbardziej popularnych regionach kraju lokalne podejście do dzikiej przyrody i safari zawsze opierało się na kwestii długoterminowej ochrony zwierząt i dzikiej przyrody, a nie krótkoterminowej maksymalizacji zysku poprzez organizowanie safari na dużą skalę.

Tanzania znana jest z różnorodnej dzikiej przyrody, fascynującej kultury tubylczej i naturalnego piękna. To wymarzone miejsce na wakacje posiada bogactwo naturalnych atrakcji. Od rozległych sawann Serengeti do pokrytych flamingami brzegów jeziora Manyara do krateru i najwyższego szczytu Afryki, góry Kilimandżaro, to wymarzone miejsce na wakacje ma wszystko. Długie tropikalne wybrzeże Tanzanii, wyspy koralowe i safari oferują wyjątkowe przeżycia. Możesz również cieszyć się wieloma niezapomnianymi atrakcjami, w tym trekkingiem po śladach szympansów w parkach narodowych Mahale i Gombe oraz oglądaniem dzikich zwierząt w odległych miejscach, takich jak Katavi, Ruaha i Selous. Najsłynniejszą atrakcją Tanzanii jest bez wątpienia Wielka Migracja. Każdego roku miliony gnu, zebr i antylop przemierzają bezkresne równiny Serengeti w poszukiwaniu wody i pożywienia. Następnie kontynuują swoją podróż do kenijskiego rezerwatu przyrody Masai Mara.

Kiedy najlepiej wybrać się na safari w Tanzanii?

Są pewne pory roku, kiedy można odbyć najlepsze safari i stworzyć niezapomniane wspomnienia. Eksperci od safari zalecają odwiedziny w porze suchej, która trwa od czerwca do października. W tym okresie łatwiej jest znaleźć i obserwować zwierzęta, ponieważ duże stada gromadzą się w pobliżu wodopojów i rzek w poszukiwaniu jedzenia i picia. W tym czasie jest też mniej roślinności, która ukrywa zwierzęta przed wzrokiem człowieka. O tej porze roku jest również mniej owadów, ponieważ niebo jest czyste, a większość dni jest słoneczna.

Tanzania ma trzy odrębne regiony safari i każdy z nich warto odwiedzić, aby zobaczyć dzikie zwierzęta na wolności. Na południu i południowym zachodzie można odwiedzić Park Narodowy Ruaha lub Park Narodowy Mikumi. Obwód Północny jest najpopularniejszą trasą safari w Afryce i obejmuje Park Narodowy Serengeti, krater wulkanu Ngorongoro i wiele innych atrakcji. Zaplanuj swoją podróż tak, aby zbiegła się z wielką migracją gnu i migracją antylop zebry. Dzięki temu będziesz mógł być świadkiem jednego z najbardziej spektakularnych widowisk Natury. Nie będziesz rozczarowany, niezależnie od pory roku, w której odwiedzisz to miejsce. Sawanna Serengeti jest doskonałym miejscem do zobaczenia lampartów i gepardów. Krater Ngorongoro oferuje możliwość zobaczenia zagrożonego wyginięciem czarnego nosorożca.

Safari w Tanzanii

Bezpieczeństwo w Tanzanii i inne wskazówki

Zapoznaj się z tymi praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować swoją podróż.

 • - Przed wyjazdem przeczytaj przewodniki turystyczne i poradniki, aby dowiedzieć się o zwierzętach i zwyczajach, które możesz spotkać na safari.
 • - Zabierz dodatkowe baterie, ładowarki i inne akcesoria do aparatu, kamery itp.
 • - Przed wyjazdem zastanów się, co będziesz musiał zabrać ze sobą i spakuj to do bagażu.
 • - Naucz się i zapamiętaj podstawowe zwroty w języku suahili; zostaniesz doceniony przez miejscowych.
 • - Naucz się targować. Przyda się to podczas zakupów na lokalnych rynkach lub w poszukiwaniu bezkrwawych pamiątek.
 • - Nie ryzykuj swojego zdrowia zapominając o zażyciu zalecanej profilaktyki antymalarycznej i szczepień przed wyjazdem;
 • - Nigdy nie zostawiaj wartościowych przedmiotów, pieniędzy czy dokumentów bez opieki.
 • - NIE opuszczaj pojazdu podczas safari, chyba że jest on wyraźnie oznaczony jako bezpieczny lub za zgodą kierowcy/przewodnika;
 • - Nie opuszczaj grupy, jeśli nie widzisz żadnych dzikich zwierząt.
 • - Nigdy nie pij wody z kranu lub niezidentyfikowanej. Zawsze miej przy sobie wodę mineralną i pij ją przez cały dzień. Łatwo jest się odwodnić w gorącym afrykańskim słońcu.
 • - Weź środek odstraszający komary i noś lekkie ubrania, które zakrywają ramiona i nogi;
 • - Zawsze stosuj się do poleceń przewodnika, aby nie narażać siebie lub swoich towarzyszy na niebezpieczeństwo.

 

Bezpieczeństwo w Tanzanii jest bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę. Dowiedz się więcej na tanzaniaadvisor.com/bezpieczenstwo-demo/

Pamiętaj, aby podczas wyjazdu na safari spakować lekkie ubrania z naturalnych materiałów, które szybko schną. Dobrze sprawdzą się również ubrania w neutralnych kolorach. Nie będą pochłaniać ciepła i wtopią się w krajobraz. Przynieś lekką, ciepłą kurtkę, jeśli twoje safari obejmuje nocleg na kempingu na skraju krateru Ngorongoro. Nawet w Afryce, poranki i noce mogą być chłodne w sezonie zimowym od czerwca do sierpnia. W ciągu dnia należy nosić kapelusz. Powinien on mieć szeroki rondel, który osłoni Twoją twarz i wiązanie pod brodą, abyś nie zgubił go wychylając się z samochodu w celu wypatrzenia zwierzyny.

Ważne uwagi przy fotografowaniu na safari w Tanzanii

Zapytaj miejscowych, zanim zrobisz im zdjęcie, zwłaszcza Masajów. Wielu z nich poprosi o drobną opłatę w zamian.

W wielu parkach narodowych w Afryce zabronione jest robienie zdjęć telefonem komórkowym lub tabletem. Takie zdjęcia zawierają osadzone dane GPS, a jeśli opublikujesz je w mediach społecznościowych, mogą być cennym źródłem informacji dla kłusowników.

Przynieś aparat z obiektywem, który może powiększyć, jeśli chcesz zabrać wspaniałe zdjęcia z powrotem z podróży.