Praca opiekunki osób starszych - co należy wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych zawodów staje się ostatnio opiekunka osób starszych - zwłaszcza wtedy, gdy opieka nad seniorem wiąże się z wyjazdem za granicę (na przykład opieka w Niemczech lub w innym kraju Europy Zachodniej). Takie zainteresowanie tym zajęciem wcale nie dziwi, gdyż praca opiekunki osób starszych wiąże się nie tylko z gratyfikacjami finansowymi (i to zazwyczaj na naprawdę przyzwoitym poziomie), ale też z możliwością poznania nowego kraju i nowych ludzi. Taki wyjazd to także podniesienie samooceny i nabranie pewności siebie - wszak wyjeżdżamy poza granice swojego kraju i wykonujemy pracę, w której można poczuć się naprawdę potrzebnym. Jednak zanim zapadnie decyzja o wyjeździe za granicę w charakterze opiekunki osób starszych, to warto bliżej poznać ten zawód i wymagania, które stawia on przed kandydatką. Zatem co należy wiedzieć o pracy opiekunki osób starszych? Oto kilka podstawowych informacji.

Opiekunka osób starszych - kim jest i czym się zajmuje?

Opiekunka osób starszych to osoba, która na co dzień zajmuje się seniorem - w takim zakresie, w jakim zostało to ustalone z rodziną czy pracodawcą. Obowiązki opiekunki mogą być bardzo różne - od typowego dotrzymywania towarzystwa (na przykład wspólnego gotowania, czytania, chodzenia na spacer lub do kina czy też oglądania telewizji i grania w różnorodne gry), poprzez czynności higieniczne i pielęgnacyjne, aż po prowadzenie gospodarstwa domowego. Jednocześnie trzeba tu podkreślić, iż opiekunka nie zajmuje się zabiegami typowo medycznymi, takimi jak robienie zastrzyków czy opatrunków, mierzenie cukru, opatrywanie odleżyn oraz dzielenie i dawkowanie leków. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, iż każdy podopieczny jest inny i wymaga indywidualnego podejścia - zatem zakres opieki może być bardzo różnorodny. 

Opiekunka osób starszych - kompetencje i predyspozycje

Praca opiekunki niewątpliwie wymaga określonych kompetencji, predyspozycji i cech charakteru. W tym przypadku liczy się nie tylko sprawność fizyczna, siła i zdrowie, ale też empatia, cierpliwość, pokora, umiejętność panowania nad emocjami, ciepło, współczucie i zwykła ludzka życzliwość. Dodatkowo na pewno przyda się optymizm, poczucie humoru, pozytywne nastawienie do świata i ludzi oraz wiara, iż wszystko się uda. Wymienione wyżej cechy nie tylko ułatwią wykonywanie tego zawodu, ale także pomogą w nawiązaniu przyjaznej relacji z seniorem i jego rodziną oraz adaptacją w nowym miejscu. Praca opiekunki w Niemczech jest wymagająca, odpowiedzialna i czasami trudna, ale odpowiednie podejście oraz specyficzne cechy charakteru przyniosą radość i satysfakcję z wykonywanego zawodu.

Proces rekrutacji i przygotowania do wyjazdu

Praca opiekunki w Niemczech wymaga przejścia procesu rekrutacji oraz odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu. Jednym z najważniejszych elementów zlecenia jest rekrutacja, która powinna być przeprowadzona w sposób kompetentny i profesjonalny. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż rekrutacja pozwala nie tylko na poznanie kompetencji i predyspozycji kandydatki oraz jej znajomości języka obcego, ale też na zapoznanie się z jej oczekiwaniami, potrzebami i wymaganiami. Zatem to własnie podczas rekrutacji trzeba wyjaśnić wszystkie obustronne wątpliwości, aby z pełnym spokojem móc podjąć się konkretnego zlecenia. Do samego wyjazdu warto się przygotować. W tym przypadku zalecane jest podszkolenie języka obcego (zwłaszcza, gdy jego znajomość jest na dość słabym poziomie). Wiele agencji opiekunek osób starszych oferuje kandydatkom pomoc w doszkoleniu języka - zarówno stacjonarnie, jak i online. Jedną z takich agencji jest ATERIMA MED, która dodatkowo organizuje transport do miejsca docelowego lub pokrywa jego koszty (gdy jest organizowany na własną rękę). W takiej sytuacji pozostaje jedynie spakować bagaż i z optymizmem wyruszyć po nowe wyzwania.

Praca dla opiekunki w Niemczech znajduje się w ofercie wielu agencji pracy. Jedną z nich jest ATERIMA MED, która specjalizuje się w tego typu wyjazdach. Jednak zanim zapadnie decyzja o takiej formie zarobkowania, to warto bliżej przyjrzeć się temu zajęciu i podjąć świadomą decyzję o wyjeździe. Taki wyjazd to nie tylko przyzwoity zarobek i ogromna satysfakcja, ale też duża odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać. 

ATERIMA MED - Zobacz naszą ofertę pracy dla opiekunek seniorów w Niemczech.

Artykuł partnera