Na czym polega defibrylacja serca?

W momencie reanimacji chorego, często wykonywana jest defibrylacja serca. W trakcie tego zabiegu medycznego pacjent poddany jest działaniu prądu stałego, który dociera do mięśnia sercowego. Na czym dokładnie polega defibrylacja i kiedy jest stosowana?

Mechanizm działania

Defibrylatory zaopatrzone są w specjalne elektrody oraz w ekran monitorujący EKG serca. Po wybraniu odpowiedniej mocy na defibrylatorze (od 200J do 360J) elektrody przykłada się do klatki pacjenta oraz włącza przyciski rozładowujące. Pierwszą elektrodę umieszcza się z prawej strony klatki, nieco poniżej obojczyka. Druga mocowana jest z lewej strony, w przestrzeni międzyżebrowej. Jest to najczęściej stosowane ułożenie, niektórzy medycy wybierają inne części klatki piersiowej. Uprzednio elektrody smaruje się specjalnym żelem, w trakcie defibrylacji nie można dotykać pacjenta. Po zabiegu  sprawdza się stan serca (tętno i EKG), w razie potrzeby proces jest powtarzany, wykorzystywana jest jednak większa moc.  

Zastosowanie

Podstawowym założeniem defibrylacji jest przerwanie migotania komór serca pacjenta. W tym celu mięsień należy depolaryzować prądem stałym o odpowiedniej mocy. Z pomocą zabiegu porządkuje się elektryczne ładunki w obrębie serca, dzięki czemu układ bodźcoprzewodzący znów funkcjonuje prawidłowo. Defibrylatory to urządzenia ratujące życie, używane są bez wcześniejszych badań bądź przygotowań. Poddawany zabiegowi pacjent przeważnie jest nieprzytomny, dlatego żadne znieczulenie nie jest konieczne.

Szybka reanimacja

W przypadku defibrylacji czas ma bardzo istotne znaczenie. Zabieg powinien być wykonany jak najszybciej od momentu utraty przytomności przez pacjenta. Im szybciej akcja reanimacyjna zostanie przeprowadzona, tym większe szanse na przeżycie. Migotanie komór jest bardzo niebezpieczne, jeżeli nie zostanie zatrzymane na czas, pacjent może zapaść w stan śmierci klinicznej. Z tego powodu coraz częściej na terenie miast dostępne są automatyczne defibrylatory, które mogą być obsługiwane bez wcześniejszego przeszkolenia.

Materiał zewnętrzny