Wyciskarki do soków – inwestycja dla każdego domu

Od dziecka powtarza się nam o tym, że wszystkie owoce są niezwykle zdrowe i warto jeść je jak najczęściej, bowiem doskonale wpływają na nasz organizm. Jest to oczywiście prawda – właściwie w każdym owocu znajdziemy mnóstwo witamin i minerałów, które są bardzo cenne dla naszego organizmu.

Wszystkimi tymi właściwościami możemy cieszyć się w różnych postaciach, nie tylko zjadając surowe owoce. Doskonałą propozycją są uwielbiane przez wielu z nas soki owocowe, które orzeźwiają i doskonale smakują, a przy tym są bardzo zdrowe. Trzeba jednak zastanowić się nieco, czy soki kupowane w sklepach rzeczywiście mają tak korzystne działanie dla naszego organizmu. Soki produkowane metodami przemysłowymi zawierają niestety mnóstwo składników, które nie są zbyt dobre dla naszego organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim wiele konserwantów i sztucznych barwników, które mają przedłużyć czas przydatności do spożycia i nadawać sokom określoną konsystencję. Osoby odchudzające się powinny być ostrożne ze stwierdzeniem, że soki owocowe są dobre na zrzucenie kilogramów. Soki sklepowe zwykle zawierają mnóstwo cukru, przez co nie będą one zbyt korzystne dla naszej sylwetki.

 

 

Zamiast kupować soki w sklepie, możemy zacząć przygotowywać je samodzielnie – niektóre akcesoria do domu pozwalają nam na szybkie i łatwe wyciskanie soków ze świeżych owoców. W takim przypadku będziemy mieli pewność co do ich składu i tego, że na pewno nie zawierają żadnych szkodliwych dla nas substancji. Takie sprzęty do domu są dość zróżnicowane, trzeba zatem poznać je nieco bliżej i dowiedzieć się, które rozwiązanie jest odpowiednie akurat dla nas.

W większości przypadków będziemy musieli zdecydować tutaj pomiędzy sokowirówką, a wyciskarką do soków. W powszechnej opinii utożsamiamy te urządzenia ze sobą, choć w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią.

Sokowirówka to urządzenie wyposażone w specjalne ostrza, które w czasie pracy obracają się z bardzo dużą prędkością. Rozdrabniają one owoce na drobną masę, która następnie jest wyrzucana przez siłę odśrodkową na specjalne sitko, przez które przecieka sok. Sokowirówka jest z reguły tańsza od wyciskarki i posiada kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jej obsługa jest bardzo prosta, a czas pracy krótki – oznacza to, że w krótkim czasie możemy otrzymać sok z większej ilości owoców. Niestety, urządzenie to posiada jednocześnie kilka wad. Ogromna prędkość z jaką obracają się ostrza sprawia, że spora część soku ulega utlenieniu. Nie jest to korzystne, bowiem w taki sposób znacznie zmniejszają się jego wartości odżywcze. Dodatkowo sokowirówki nadają się raczej tylko do pracy z większymi kawałkami owoców. Ciężko za ich pomocą otrzymywać sok z porzeczek, malin czy owoców o mniejszych rozmiarach, bowiem ostrza nie są w stanie ciąć aż tak dokładnie. Ponadto sokowirówki pracują zwykle dość głośno, co dla niektórych osób może być problemem.

wyciskarka Hurom

Drugą propozycją jest wyciskarka do soków, urządzenie droższe i nieco bardziej skomplikowane, ale za to pod wieloma względami dające znacznie większe możliwości. W wyciskarce nie pracują ostrza, a specjalne ślimaki, których zadaniem jest kładzenie dużego nacisku na znajdujące się w nim owoce. W procesie miażdżenia produktów wyciska się z nich sok, który następnie przelewany jest przez specjalne sitko umieszczone w maszynie. Ilość obrotów jest tutaj znacznie mniejsza niż w przypadku sokowirówek, przez co urządzenie potrzebuje więcej czasu do wyciśnięcia soku. Z drugiej strony otrzymujemy sok o znacznie wyższej wartości odżywczej, który nie jest narażony na napowietrzenie. Taki sok, przy zadbaniu o odpowiednie opakowanie i temperaturę, można przechowywać znacznie dłużej niż w przypadku sokowirówki – nawet przez dwie doby. Dodatkowo urządzenie to jest znacznie bardziej uniwersalne. Odpowiednia wyciskarka do owoców i warzyw może poradzić sobie z właściwie wszystkimi produktami – od dużych kawałków owoców przez te najmniejsze. Dobrze sprawdza się też przy wyciskaniu soku z zieleniny czy nawet niewielkich ziół.

Sprawdź również ofertę ręcznych wyciskarek do soków z owoców i warzyw w sklepie sokowo.pl >>

Decyzja na pewno nie jest łatwa, bowiem wszystko zależy od naszych potrzeb i warunków finansowych. Porównanie wypada jednak na korzyść wyciskarek. Sok otrzymany z takiego urządzenia jest znacznie gęstszy i zawiera często niewielkie kawałki owoców; z drugiej strony sokowirówka produkuje bardziej wodnisty i klarowny sok. Jeśli zależy nam na faktycznie dokładnej pracy i otrzymywaniu bardzo wartościowego soku, to wyciskarka będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem. Fakt, takie urządzenie kosztuje więcej niż sokowirówka, ale otrzymujemy tutaj wyższą jakość i znacznie więcej możliwości. Za pomocą wyciskarki można otrzymywać soki nie tylko z owoców, ale również warzyw, ziół czy zieleniny, o czym w przypadku sokowirówki nie ma nawet mowy. Warto bliżej przyjrzeć się takim urządzeniom, bowiem tego typu wyposażenie wnętrz powinno znajdować się w absolutnie każdym domu. Dzięki nim możemy żyć zdrowiej i cieszyć się pełnowartościowymi produktami, które są rzeczywiście korzystne dla naszego organizmu.