Okulary korekcyjne – co powinieneś o nich wiedzieć?

Oto garść niezbędnych informacji związanych z okularami korekcyjnymi. Poznaj sposoby dezynfekcji okularów, a także jak uzyskać refundację od pracodawcy na okulary. Dowiedz się więcej na ich temat.

Metody dbania o okulary korekcyjne

Czy wiesz, aby wygodnie korzystać z okularów korekcyjnych niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o okulary, by służyły jak najdłużej? Przede wszystkim powinieneś wykształcić w sobie pewne nawyki, które przedłużą ich przydatność. Aby uniknąć rys na okularach, należy nosić je w etui i chronić przed kontaktem z kluczami czy innymi ostrymi przedmiotami. Jeżeli nie chcesz zniszczyć oprawek, unikaj słonej wody. Pamiętaj także o tym, by – gdy nie jest to konieczne – nie dotykać szkieł. Taki kontakt może sprawić, że na okularach zostanie wiele odcisków i zabrudzeń. Bardzo istotna jest także właściwa pielęgnacja okularów. Okulary można umyć wykorzystując do tego wodę i niewielką ilość płynu do naczyń. Do wypolerowania okularów korekcyjnych można zastosować też ściereczkę z mikrofibry. Ciekawym rozwiązaniem jest również czyszczenie okularów korekcyjnych – szkieł oraz oprawek – za pomocą chusteczek nawilżanych oraz dedykowanych płynów, które można zakupić w specjalistycznych sklepach. Unikaj czyszczenia okularów papierem toaletowym. Uważaj na płyny do mycia szyb, ponieważ to źródło bardzo silnych chemikaliów, które mogą zaszkodzić powłoce na szkłach okularów. Co więcej, zwykłe chusteczki nawilżane mogą spowodować pojawienie się trudnych do usunięcia smug. Aby uniknąć wykręcenia zauszników, nie nakładaj okularów korekcyjnych na głowę.

Możliwość uzyskania refundacji na okulary

Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, możesz postarać się o dofinansowanie na okulary od zakładu pracy. Jak wygląda refundacja okularów przez pracodawcę? Aby uzyskać refundację na okulary korekcyjne, oprócz zatrudnienia na umowy o pracę, musisz spełnić dodatkowo takie warunki jak: praca przed monitorem przez minimum 4 godziny dziennie, otrzymanie od specjalisty zaświadczenia, w którym mowa o stwierdzonej wadzie wzroku oraz konieczności korzystania z okularów korekcyjnych podczas pracy. Takie zaświadczenie powinno być wystawione przez lekarza medycyny pracy. Pracownik ma także obowiązek dostarczenia do pracodawcy imiennej faktury wystawionej na zakup okularów korekcyjnych. Przepisy nie precyzują, ile wynosi dofinansowanie do okularów przez pracodawcę. Z tego powodu każde przedsiębiorstwo może ustalić inną kwotę takiej refundacji. W takich sytuacjach refundacja może być ustalana na różne sposoby. Konkretna metoda refundacji okularów korekcyjnych w firmie powinna być opisana w regulaminie zakładowym. Zazwyczaj taka kwota pozwala na pokrycie kosztów związanych z zakupem podstawowej wersji szkieł i okularów. W niektórych firmach regulamin stanowi, jak często jest możliwy zwrot za okulary np. raz na 2 lata. Resztę pieniędzy na zakup okularów korekcyjnych musisz wyłożyć z własnej kieszeni. Warto również zwrócić uwagę na to, że niektórzy pracodawcy dają dofinansowanie na najtańsze modele, innym natomiast zależy na refundacji markowych okularów korekcyjnych.

Inaczej sprawa wygląda, gdy masz jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji nie możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności zakupu okularów korekcyjnych.

Chcąc zdobyć specjalistyczne informacje na temat okularów korekcyjnych, a także sposobów ich pielęgnacji, odwiedź portal http://przezszkla.pl/. Portal to źródło wartościowych treści, dzięki którym lepiej poznasz problematykę związaną z korektą wzroku z wykorzystaniem okularów.