Jakie badania oczu wykonuje okulista?

Badanie ostrości wzroku

To podstawowe i najbardziej popularne badanie realizowane przez okulistów, które powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Pozwala się dzięki niemu ocenić jaka jest jakość widzenia i można również wstępnie wykluczyć pewne choroby, w których ostrość szybko się pogarsza. Dzięki temu, że mamy dostęp do komputerowego badania wyniki mogą być bardzo dokładne. Badanie można praktycznie przeprowadzić jednak w każdych warunkach również przy użyciu tablic Snellena.

Badanie dna oka

Jest to takie badanie, w którym sprawdza się struktury, które wypełniają gałkę oczną od wewnątrz. Takie badanie służyć będzie ocenie siatkówki oka i naczyń, które odżywiają. To bardzo ważne badanie, które będzie stanowiło podstawę pracy zarówno w gabinecie okulisty jak i też dla kardiologów, diabetologów czy neurologów. To tego badania używa się specjalnego urządzenia, które będzie w stanie zagwarantować wykonanie dokładnej diagnostyki.

Badanie pola widzenia

To badanie, które pozwala określić jak dużą część obrazu widzi osoba ustawiona nieruchomo z okiem patrząca w jeden punkt. Takie badanie wykonuje się dlatego, że przy niektórych problemach z oczami pierwsze pojawiające się objawy to właśnie zbyt małe pole widzenia. Jedną z takich chorób jest jaskra i to badanie pozwala ocenić jak bardzo zaawansowana jest już ta choroba.

Badanie wzroku

Badanie ultrasonograficzne oka

To badanie USG, które realizuje się w szczególnych przypadkach. Najczęściej wykonuje się przed operacją zaćmy aby ocenić soczewkę i wykonać bardzo dokładne pomiary. Badanie jest oczywiście bezpieczne dla oka i pozwala zobaczyć jego tkanki od wewnątrz. Jest szybkie oraz bezbolesne.

Pomiar ciśnienia

Ciśnienie wytwarzane jest w oku przez ciecz wodnistą, która produkuje oko oraz struktury, które gałkę oczną otaczają. Ciśnienie powinny badać osoby po 40 roku życia. jest to badanie, które pozwala szybko wykryć problem z jaskrą, dlatego jego wykonywanie jest tak wskazane.

OCT – optyczna koherentna tomografia

Optyczna koherentna tomografia komputerowa oka to bardzo specjalistyczne badanie. Podobnie jak w każdej tomografii, również w tym badaniu otrzymamy przekroje oka i jego wybranych elementów. Grubość przekrojów wybieramy samodzielnie, tak by potem uzyskać możliwie najlepszą diagnozę. Badanie jest szybkie i bardzo dokładne oraz niebolesne.