Jak zrobić idealny sernik?

To znany na całym świecie deser, który uznawany jest również za polskie ciasto narodowe. O co w nim chodzi? Chodzi oczywiście o sernik! Ten wypiek na bazie twarogu ma długą historię. Istnieje wiele jego odmian. Mus można zrobić na wiele sposobów: na zimno, na ciepło, czy z owocami. Każdy może znaleźć wersję idealną dla siebie. Przygotowanie idealnego sernika to trudne zadanie. Możesz jednak poznać najlepsze wskazówki i triki, które pomogą Ci upiec ten pyszny deser. Oto przepis, który zawsze się sprawdza!

Historia sernika

Pierwsze wzmianki o serniku pojawiły się już w starożytności. Uważa się, że po raz pierwszy podano go zwycięzcom w starożytnej Grecji igrzysk olimpijskich. Później przepis zmodyfikowali Rzymianie. Pierwsze serniki nazywane były libum (lub placenta, w zależności od rodzaju) i składały się głównie z sera, jaj, mąki, miodu i innych składników. Wypiek ten nazywany jest sernikiem w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie został spopularyzowany w średniowieczu. W jego skład wchodzą również różne serowe desery. Według legendy, sernik został przywieziony do Polski przez króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia. Szybko pokochały go lokalne cukiernie, a wkrótce pojawiły się także polskie wersje tego pysznego deseru.

Rodzaje sernika

W związku z powszechną popularnością sernika powstało wiele przepisów na sernik. Dostępność składników, lokalne gusta kulinarne i lokalne tradycje cukiernicze doprowadziły do różnorodności. Do najbardziej znanych rodzajów sernika należą:

  • - Sernik na zimno to sernik bez pieczenia, który został wzbogacony żelatyną. Jako podstawę stosuje się ciasteczka, a na wierzchu można również wylać galaretkę. Jest to świetna opcja na lato.
  • - Sernik wiedeński jest odmianą austriackiego topfenkuchen. Jednak oryginalny przepis powstał w Polsce. Jest to sernik o klasycznym kształcie. Wyróżnia go brak spodu.
  • - Sernik nowojorski - to efekt zastosowania sera Philadelphia i pieczenia w kąpieli wodnej. Ma charakterystyczny biały kolor.
  • - Sernik krakowski - Jest to polska wersja sernika. Ma kruchy spód i dużą porcję rodzynek. Tradycyjny sposób dekoracji wierzchu to lukier i "łaciatka".

Sprawdź także: Sernik brownie z wiśniami na stronie https://katalogskladnikow.pl/przepisy/hwuq/sernik-brownie-z-wisniami.html

Sernik

Sernik - składniki jakich potrzebujesz

Kluczem do zrobienia idealnego sernika są składniki. Najważniejszym składnikiem jest twaróg. Decyduje on o konsystencji wypieku i smaku. Biały ser tradycyjnie mielony jest dwukrotnie. Dzięki dużej zawartości tłuszczu ciasto będzie jędrne i kremowe. Zwróć uwagę na skład twarogu do sernika. Sernik o konsystencji przypominającej jogurt lub o dużej zawartości wody nie nadaje się do tradycyjnych serników. Kolejnym ważnym aspektem są jajka. Musisz zadbać o to, aby były świeże i z pewnego źródła - Cukiernia Sowa NIE używa jaj od kur z chowu klatkowego. W zależności od przepisu do ciasta można dodać żółtka, ubite białka lub całe jajka. Do wykonania sernika potrzebne będą również następujące składniki:

  • - Mąka - Aby była puszysta, przesiej ją
  • - Cukier - waniliowy i zwykły
  • - Masło - jeśli twaróg ma niską zawartość tłuszczu, można dodać masło.
  • - Dodatki - rodzynki, skórka pomarańczowa, cytrynowa, czekoladowa itp.

Te wskazówki pomogą Ci uświadomić sobie, że przepis to nie wszystko.

Jaki przepis został wybrany? Składniki przygotowane? Doskonały!!! Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zrobić sernik idealny.

  • - Wszystkie składniki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
  • - W kąpieli wodnej serniki będą piekły się równomiernie.
  • - Nie należy piec powierzchni w temperaturze przekraczającej 150 stopni.
  • - Pozwól ciastu ostygnąć w uchylonym piekarniku przez 30-60 minut.
  • - Możesz uniknąć zwiotczenia, używając całych jaj zamiast piany do ubijania.
  • - Twaróg możesz uczynić lżejszym dodając śmietankę lub serek mascarpone.