Jak zadbać o jamę ustną?
Profilaktyka i higiena jamy ustnej zębów powinna być nieodzownym elementem dbania o siebie. Warto wiedzieć, że zaniedbane zęby nie tylko szpecą nasz uśmiech, ale wpływają źle na cały nasz organizm. Jak często powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny?
Istnieją powszechnie znane i podstawowe zasady dbania o zęby. Oprócz codziennego szczotkowania i używania nici dentystycznej czy płynów do płukania, nie możemy zapomnieć o takich zabiegach, jak skaling, piaskowanie i polishing. Jak często udawać się do dentysty i na czym dokładnie polegają poszczególne zabiegi?
Wizyty kontrolne u stomatologa
Nawet jeśli nie mamy problemów z jamą ustną i wydaje nam się, że nasze zęby są w idealnym stanie, to powinniśmy odwiedzać kontrolnie gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na pół roku. Co ciekawe, jeśli spożywamy dużo cukru, próchnica może powstać już w ciągu kilku miesięcy. Dentysta indywidualnie do każdego pacjenta dopasowuje profilaktykę. Nie możemy zwlekać z wizytą u stomatologa, zwłaszcza wtedy kiedy obawiamy się leczenia. To ważne, aby zareagować jak najszybciej w przypadku pojawienia się bólu zęba, ponieważ wtedy będziemy mogli uniknąć stanu zapalnego. W dzisiejszych czasach leczenie jest bezbolesne, zamiast skalpela używa się ultradźwięków.
Usuń kamień nazębny – scaling i piaskowanie
Powinniśmy usuwać kamień nazębny przynajmniej raz na pół roku. Aby się go skutecznie pozbyć, stosuje się dwie metody - skaling i piaskowanie. Skaling polega na rozbiciu kamienia nazębnego. Piaskowanie natomiast jest odpowiedzialne za usuwanie osadu i przebarwień znajdujących się na powierzchni zęba. Płytka nazębna może się tworzyć przy linii dziąseł i jest ona siedliskiem bakterii. Warto się jej pozbyć jak najszybciej, ponieważ jej złogi powodują stany zapalne w jamie ustnej. Można poddać się osobno zabiegowi skalingu oraz piaskowania, jednak najlepsze efekty osiąga się, gdy te zabiegi są wykonywane razem.
Polerowanie zębów u dentysty
Polishing, czyli polerowanie zębów jest to specjalne wygładzanie szkliwa przez stomatologa. Dzięki niemu kamień nazębny trudniej się osadza i opóźnia się konieczność jego ponownego usuwania. Jeśli nasze szkliwo ma szorstką i chropowatą strukturę, to w bardzo szybkim czasie może się ono ponownie pokryć kamieniem, dlatego warto zastosować wygładzenie powierzchni zęba.
Fluoryzacja kontaktowa – co to takiego?
Fluoryzacja kontaktowa jest zabiegiem, który polega na nakładaniu na płytkę zębową fluoru. Stomatolog najpierw wykonuje wszystkie czynności, mające za zadanie pozbyć się osadu zębowego, a następnie nakładany jest preparat zawierający fluor (w postaci pianki lub innej substancji z fluorkiem sodu). Kolejnym krokiem jest założenie na zęby specjalnej nakładki z preparatem, która przypomina szynę. Ma ona za zadanie wniknąć w strukturę zęba i wzmocnić szkliwo. Zabieg ten nazywamy remineralizacją szkliwa.
Fluoryzacja kontaktowa u danego pacjenta musi być wcześniej omówiona z dentystą. W przypadku dorosłych, może być ona wykonywana raz na pół roku, natomiast u dzieci w niektórych krajach przeprowadza się fluoryzację w programie szkolnym lub przedszkolnym.
Fluor – bezpieczny czy nie?
Dzięki fluorowi mamy twarde szkliwo. Wpływa on na wytrzymałość i gęstość zęba. Powinniśmy mieć jego odpowiednie ilości we krwi i w ślinie, ponieważ w pierwszym przypadku będzie przydatny w procesie tworzenia się nowego zęba (u dzieci), natomiast w drugim będzie stanowić o regularnym uzupełnianiu fluoru w zewnętrznej strukturze zęba. Oprócz tego fluor zabezpiecza nasze szkliwo przed bakteriami i zapobiega próchnicy. Niestety fluor spożywany w zbyt dużych ilościach może powodować zatrucie organizmu, dlatego trzeba znać umiar w jego stosowaniu.
Zabiegi stomatologii estetycznej w Cracow Dental Centre - umów się na wizytę kontrolną >>