Jak poradzić sobie z kaszlem podczas snu?

Przez suchy kaszel w nocy zdarza się nie spać zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Może on być bardzo męczący, a jego przyczyna leżeć zarówno w problemach dotyczących układu oddechowego, jak i alergii, choroby serca, czy samego materaca do spania. Co zrobić, aby złagodzić nocne napady suchego kaszlu? 

Nocny, suchy kaszel jest dolegliwością niezwykle dokuczliwą. Męczy ona zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Brak odpowiedniej ilości snu i zmęczenie spowodowane nocnym kasłaniem mocno dają się we znaki w ciągu dnia. Takie napady kaszlu mogą zwiastować chorobę oraz infekcje. Niekiedy jego przyczyna może leżeć w nieodpowiednim mikroklimacie panującym w pomieszczeniu, czy nawet samym materacu, który nie jest odpowiednio dobrany. 

Dlaczego suchy kaszel jest dokuczliwy nocą?

Kaszel jest naturalną reakcją obronna organizmu, ale kiedy przybiera on znacznego natężenia, to może znacząco utrudniać życie i codzienne funkcjonowanie. Bywa tak szczególnie wtedy, gdy zaczyna się on nasilać w nocy, w trakcie snu. Gwałtowne i silne napady suchego kaszlu wpływają na jakość wypoczynku i samopoczucie po przebudzeniu. 

Nocny suchy kaszel u dzieci może osiągać natężenie takiego stopnia, że będzie mu trudno zasnąć ponownie. Suchy kaszel w nocy może mieć wiele przyczyn – szczególną troską należy otoczyć dzieci z tą dolegliwością, ponieważ może ona sugerować wystąpienie u dziecka groźnego schorzenia, wymagającego czasem nawet hospitalizacji.

Jakie są przyczyny suchego kaszlu?

Suchy kaszel może być spowodowany w głównej mierze chorobami układu oddechowego oraz zaburzeniami ze strony innych układów ludzkiego organizmu. W pierwszych przypadkach przyczyną powstawania suchego kaszlu w nocy może być astma oraz infekcje górnych dróg oddechowych. 

Suchy kaszel w nocy typowo związany jest z zakażeniami wywołanymi przez wirusy. Z tego względu napady nocnego kaszlu u dzieci mogą wynikać zarówno ze stosunkowo niegroźnego przeziębienia, jak i być spowodowane poważną chorobą, którą jest zapalenie krtani.

Do powstawania suchego kaszlu może przyczyniać się także zanieczyszczone powietrze w sypialni. Przyczyna może być dosyć błaha, ponieważ do jego wystąpienia może przyczyniać się nawet zbyt suche powietrze. Coraz popularniejsze w domach stają się klimatyzacje. Niestety często są one zanieczyszczone i wydzielają cząsteczki pleśni. 

Jak złagodzić napady suchego kaszlu?

Aby ograniczyć występowanie suchego nocnego kaszlu, warto przede wszystkim zdiagnozować przyczynę. Jeśli związane to jest z chorobą i infekcją górnych dróg oddechowych, to dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska. Specjalista może przepisać odpowiednie leki, które pomogą złagodzić objawy kaszlu. W przypadku zbyt suchego powietrza w pokoju, wystarczy przewietrzyć sypialnię na kilka godzin przed snem.

Więcej na temat suchego kaszlu w nocy przeczytasz na https://sembella.pl/porady/dokuczliwy-kaszel-snu/.

Artykuł partnera