Higienizacja zębów, czyli co warto robić systematycznie, żeby mieć zdrowe zęby?

Regularne dbanie o zęby to prawdziwa gwarancja tego, że stan uzębienia będzie w doskonałym stanie przez wiele lat. Najważniejszą kwestią oprócz codziennych domowych zabiegów związanych z higieną są systematyczne wizyty u lekarza stomatologa, który dokonuje przeglądu uzębienia oraz wdraża odpowiednie leczenie w przypadku wykrycia próchnicy czy ubytków. Warto jest umawiać się na wizyty u dentysty co najmniej raz na pół roku oraz dokonywać leczenia w początkowym stadium - nie tylko pozwala to uniknąć bardziej skomplikowanych metod leczenia (takich jak chociażby leczenie kanałowe), ale również pozbyć się nadmiernego osadu czy kamienia nazębnego.

Co to jest higienizacja zębów?

Higienizacja zębów to nic innego jak profilaktyczne usunięcie osadu oraz kamienia nazębnego, który zbiera się na zębach oraz może powodować nie tylko mało estetycznie wyglądające żółte przebarwienia, ale w konsekwencji również osłabiać stan szkliwa oraz prowadzić do próchnicy.

W ramach higienizacji zębów usuwa się również bakteryjną płytkę nazębną, która poprawia wizualny stan jamy ustnej, jak również pozwala prawidłowo ocenić stan zębów. W trakcie zabiegu higienizacji, lekarz stomatolog przeprowadza między innymi:

  • skaling - usunięcie kamienia nazębnego;
  • piaskowanie - usunięcie wszelkich osadów, przebarwień i bakterii;
  • polerowanie - wygładzenie powierzchni zębów, co zapobiega odkładaniu się kamienia i wyrównuje koloryt;
  • fluoryzacja - nałożenie specjalistycznego lakieru zawierającego między innymi fluor, który ma na celu zabezpieczenie zębów, wzmocnienie szkliwa, a dzięki temu uzyskanie odporności zębów na próchnicę i nadmierne ścieranie się.

gabinet dentystyczny

Co ile należy robić higienizację zębów?

Według zaleceń stomatologów higienizację zębów warto jest dokonywać raz lub dwa razy do roku. Należy jednak zawsze uzgodnić z lekarzem dentystą optymalny czas pomiędzy zabiegami, gdyż często jest to uwarunkowane raczej indywidualnie i zależy między innymi od tempa przyrostu kamienia nazębnego, które może być różne u poszczególnych osób. Warto przy okazji regularnych wizyt u stomatologa każdorazowo ocenić czy zabieg jest w danym momencie niezbędny i robić go tak często, jak zaleca to właśnie lekarz. Dobrym zwyczajem jest również samodzielne kontrolowanie stanu swoich zębów i oglądanie stanu uzębienia chociażby w zwykłym lusterku - dzięki temu w razie konieczności można przyśpieszyć termin swojej wizyty.

Wskazaniem do częstszej higienizacji jamy ustnej są między innymi skłonności do próchnicy, częstość stosowania używek (takich jak chociażby palenie papierosów) czy picie mocnej kawy bądź herbaty, a także predyspozycje genetyczne do powstawania kamienia nazębnego. Higienizacja zębów jest również niezbędna przy leczeniu ortodontycznym - zazwyczaj przed założeniem aparatu stałego na zęby dokonuje się usunięcia wszelkich osadów i kamienia nazębnego, podobnie jak w przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Przeciwwskazaniami do higienizacji zębów jest zazwyczaj pierwszy bądź trzeci trymestr ciąży, osteoporoza, opryszczka w okolicy jamy ustnej (do momentu jej całkowitego wyleczenia), rozrusznik serca (indywidualna konsultacja z lekarzem stomatologiem wykonującym higienizację) czy odwarstwienie siatkówki oka. Każdorazowo lekarz dentysta omawia konieczność i zasady przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu, uwzględniając wywiad z pacjentem oraz ewentualne ryzyko.

Po zabiegu higienizacji jamy ustnej warto jest powstrzymać się od spożywania posiłków i picia napojów przez czas do 3 godzin po zabiegu. Przez krótki czas u niektórych pacjentów można zaobserwować nadwrażliwość pozabiegową - wtedy warto jest sięgnąć po specjalną delikatną pastę do zębów oraz ograniczyć spożywanie gorących czy zimnych produktów. Dyskomfort zazwyczaj jest chwilowy i utrzymuje się do tygodnia po higienizacji.

Ile kosztuje higienizacja zębów?

Pełna higienizacja zębów to koszt z reguły od 100 do 300 zł i uzależniony jest przede wszystkim od renomy poszczególnych gabinetów stomatologicznych. Warto pamiętać, że każdy pacjent ubezpieczony w ramach NZF może raz do roku w placówkach państwowych skorzystać z zabiegu usuwania kamienia nazębnego i osadu.

Sam zabieg nie jest bolesny i trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny czasu - w zależności od pierwotnego stanu jamy ustnej oraz ilości kamienia na zębach. Bez względu na cenę warto jest regularnie odwiedzać centrum stomatologii i usuwać przebarwienia oraz kamień na zębach - to pierwsza złota zasada profilaktyki względem próchnicy oraz gwarancja śnieżnobiałego i zadbanego uśmiechu na długie lata. Biorąc pod uwagę fakt, że higienizacja zębów odbywa się raz lub dwa razy do roku, z pewnością nie jest to bardzo duży wydatek.