Czy psychoterapia online może zastąpić sesje stacjonarne?
W ostatnich latach psychoterapia online cieszy się dużą popularnością wśród osób, które chcą, ale z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na osobistą wizytę u psychologa. Ta forma pomocy może być tak samo skuteczna co sesja w gabinecie psychoterapeuty. Co przemawia za skorzystaniem ze wsparcia za pośrednictwem internetu? Jakie korzyści niesie ze sobą psychoterapia online i jak przebiegają takie spotkania?
Jakie są formy terapii online?
Wbrew pozorom psychoterapia przez internet nie ogranicza się do komunikacji za pomocą takich narzędzi jak Skype czy Discord. Pacjenci, którzy nie są przekonani do wideokonferencji, mają lęki społeczne lub inne obawy związane ze wsparciem psychologicznym, mogą skorzystać z tekstowej psychoterapii online. Oczywiście, taka forma ma charakter interwencyjny i nie zastąpi terapii opartej na swobodnej komunikacji i rozmowie twarzą w twarz. Z badań naukowych wynika jednak, że w niektórych przypadkach terapia tekstowa przyniosła pozytywne rezultaty i sprawiła, że pacjent zaufał psychoterapeucie i zdecydował na komunikację w formie wideokonferencji.
Terapia psychologiczna przez internet - korzyści
Istnieje szereg korzyści związanych z rozpoczęciem pracy z psychologiem online. Przede wszystkim sesje terapeutyczne odbywają się w kontrolowanym środowisku, dzięki czemu skuteczność psychoterapii może być większa niż w przypadku terapii, która wymusza na pacjencie wyjście poza strefę komfortu. Terapia online jest nie tylko wygodna, ale także efektywna pod względem kosztowym. Nawet jeżeli koszt samej wizyty nie jest mniejszy, odchodzą inne wydatki, np. związane z podróżą. To także duża oszczędność czasu. Terapia psychologiczna może odbywać się w godzinach porannych, popołudniowych czy wieczornych — często poza godzinami pracy terapeuty. Dzięki temu nie jesteś związany sztywnymi terminami i możesz realizować swoje codzienne obowiązki.
Duże znaczenie ma również kwestia dostępności. Psychoterapeuta online to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zamieszkują tereny wiejskie bądź mieszkają na stałe za granicą i mają utrudnione dostęp do specjalistów posługujących się językiem polskim.
Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna online?
Psychoterapia w formie online nie różni się niczym od standardowej terapii. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy psychologicznej i nie masz możliwości zapisania się do psychologa w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, sesje w formie online mogą być rozwiązanie Twoich problemów. Pomimo że kontakt interpersonalny jest ograniczony, psycholog online zadba o to, aby wszystkie założenia terapii zostały zrealizowane, a Ty sam czuł się w pełni zrozumiany i zaopiekowany.
Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać psychoterapię online i czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne, umów się na jedno spotkanie bez wychodzenia z domu. Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda realne wsparcie psychoterapeuty online i czy taka forma kontaktu pozwala Ci poczuć się komfortowo.
Artykuł partnera