Czy dieta ketogeniczna jest dla ciebie dobra?

Kiedy rozpoczynamy naszą podróż odchudzającą, czeka nas ważna decyzja: jaką dietę wybrać? Obecnie niezwykle popularna jest dieta ketogeniczna. Jest prosta do przestrzegania, dlatego wiele osób ją wybiera. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego!

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta keto to dieta niskowęglowodanowa. Dostarcza około 5-10% energii z węglowodanów, 10% z białka i 80-90% tłuszczu. Ma na celu przeprogramowanie organizmu, aby zamiast glukozy, jako główne źródło energii wykorzystywał ketony. Oznacza to, że organizm przystosowuje się do pozyskiwania energii z tłuszczu, a nie z cukru. Dieta ketogeniczna ma wiele korzyści.

Sprawdź: Dieta keto catering - bistrobox.pl/diety/ketogeniczna/

Dieta ketogeniczna - wady

Warto zastanowić się, czy warto postawić na dietę ketogeniczną. Na początku tak drastyczna zmiana jest nienaturalna dla organizmu. Reaguje on więc osłabieniem i niechęcią. Ostatecznie organizm dostosowuje się do nowej sytuacji, a my czujemy się lekko, radośnie, a nawet euforycznie.

Tracimy dużo wody w związku z ubytkiem zapasów glikogenu i słabą retencją sodu. Początek diety przynosi niesamowite efekty. Czujemy się szczuplejsi, nie opuchnięci i chcemy kontynuować odchudzanie!

Zasady stosowania diety ketogenicznej

Dieta keto to nie tylko przyjemności. Wbrew pozorom trzeba naprawdę ciężko pracować, aby wyrobić sobie odpowiednie nawyki i ich przestrzegać. Musimy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej ilości węglowodanów. Prawie wszystkie produkty spożywcze (nawet leki) je zawierają. Łatwo jest popełnić błąd.

Aby móc z powodzeniem stosować dietę ketogeniczną, należy przestrzegać ścisłych wytycznych. Istnieje wiele produktów zakazanych. Te, które są dozwolone, są bardzo ograniczone.

Dieta keto

Kto jest najlepszym kandydatem do diety ketogenicznej?

Łatwo zauważyć, że zboża, produkty zbożowe, ziemniaki i owoce są ważną częścią naszej codziennej diety. Rezygnacja z niektórych z tych produktów może być trudna. Może to również doprowadzić Cię do szybkiego powrotu do starej diety i przyrostu wagi, czyli tzw. efektu jo-jo.

Urozmaicenie to kolejny problem. Tracimy motywację po 2-3 miesiącach ze względu na ograniczone opcje, jakie mamy w gotowaniu posiłków przyjaznych keto. Bogate w tłuszcz posiłki nie zaspokajają tak dobrze jak na początku. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy podczas stosowania diety ketogenicznej nie możemy sobie pozwolić na jedzenie w restauracjach. Abyśmy się nie przejadali, lepiej jest przygotowywać wszystkie posiłki samodzielnie lub wynająć firmę cateringową.

Dietą ketogeniczną powinny zainteresować się osoby chore na padaczkę, cukrzycę, otyłość, Alzheimera, Parkinsona. Można ograniczyć węglowodany, aby przynajmniej częściowo wyleczyć niektóre schorzenia. Dzięki temu łatwiej jest podjąć leczenie. Jednak takie posunięcie powinno być w każdym przypadku omówione z lekarzem.

Czy warto podjąć wysiłek, aby stosować dietę ketogeniczną?

Czy jesteś osobą, która lubi gotować, ma dużo energii i nie boi się jeść mniej zbóż? Wolisz kierować swoim życiem i unikasz jedzenia w restauracjach? Ta dieta jest właśnie dla Ciebie. Powinieneś być aktywny regularnie i nie pozwól, aby dieta kontrolowała Twoje życie. Ciesz się swoimi pasjami i celami, bądź z przyjaciółmi i ciesz się życiem!