Wybieramy dobrą zmywarkę

Zmywanie naczyń nie jest zbyt przyjemną czynnością, zwłaszcza po dużym obiedzie w rodzinnym gronie lub większej imprezie. Na szczęście na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia, które wszystkim zajmą się za nas. Jak jednak dokonać ich wyboru?

Pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę, ale również wiele innych istotnych kwestii. Zakup najtańszego urządzenia może okazać się opłacalny, jednak poczynione oszczędności szybko staną się wyłącznie pozorne. Dlaczego? Ponieważ tego typu sprzęty mają tendencję do częstego psucia się. Sama ich praca natomiast często okazuje się po prostu niewystarczająca.

Wszystko to sprawia, że warto pokusić się o zmywarkę z nieco wyższej półki. Decyzja ta bardzo szybko okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Czy warto kupić zmywarkę?

Pomimo szerokiej oferty rynkowej, niektórzy nadal narzekają to, że zakup zmywarki wymaga zainwestowania sporej sumy, często zbyt dużej. W istocie, obecnie tego typu urządzenia kosztują od 800 do kilku tysięcy złotych. Górna granica dotyczy jednak modeli z najwyższej półki, kierowanych przede wszystkim do różnego rodzaju lokali.

W przypadku modeli standardowych, 1000-1500 złotych w zupełności wystarczy, by zaopatrzyć w zmywarkę z prawdziwego zdarzenia. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, może się on okazać spory, jednak musimy mieć na uwadze również oszczędności poczynione w związku z wykorzystaniem urządzenia. A te są naprawdę spore.

Jak wykazują różne badania, zmywarka pozwala nam zaoszczędzić o kilkadziesiąt procent więcej wody niż w przypadku zmywania ręcznego. Biorąc pod uwagę obniżone rachunki, łatwo można wyliczyć, po jakim czasie jej zakup się nam zwróci. Do tego dochodzą również inne zalety korzystania z omawianego urządzenia. Dotyczą one przede wszystkim wygody, ale również oszczędności czasu spędzanego przy zlewie i dokładności, z jaką usuwane są wszelkie zabrudzenia i ewentualne bakterie.

Jak wybrać zmywarkę?

Skoro wiemy już, dlaczego warto zdecydować się na omawiane urządzenie, teraz przyszła kolej na wskazanie na najważniejsze kwestie, którymi warto kierować się podczas jej zakupu.

Na początek należy podkreślić, że na rynku znaleźć możemy dwa rodzaje zmywarek. Pierwszy z nich dotyczy produktów wolnostojących, które jesteśmy w stanie postawić i podłączyć w dowolnym miejscu. Co ważne, w większości przypadku takie sprzęty pozwalają na montaż blatu zamiast górnej część obudowy. Niestety, nie istnieje możliwość ich schowania w meblach, dlatego warto decydować się na model o wyglądzie odpowiadającym aranżacji pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany.

Znacznie lepiej pod tym względem sprawdza się zmywarka do zabudowy, ponieważ pozwala na dopasowanie jej frontu do wyglądu pozostałych mebli. Wymienić możemy urządzenia częściowo oraz całkowicie zabudowane.

Kwestie praktyczne

Niezależnie od wybranego rodzaju zmywarek, należy sprawdzić jej wymiary, tak aby przy montażu nie spotkała nas przykra niespodzianka. Znaczenie powinna mieć dla nas przede wszystkim szerokość urządzenia.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Oczywiście na pojemność, która podawana jest w kompletach naczyń (kpl.). Najmniejsze urządzenia są w stanie pomieścić zaledwie 6 kompletów naczyń, dlatego okażą się one przydatne przede wszystkim dla osób żyjących w pojedynkę lub dla pary. Jeśli jednak liczba wykorzystywanych naczyń jest spora, powinniśmy rozglądnąć się za czymś większym. Na szczęście na rynku dostępne są modele o pojemności przewyższającej wartość 10, a nawet 15 kompletów naczyń.

Oczywiście wpływ na komfort korzystania z omawianych urządzeń mają również obsługiwane programy, których liczba przekroczyć może nawet liczbę 10. Czego mogą dotyczyć? Miedzy innymi mycia wstępnego, uniwersalnego, trybu ekologicznego, szybkiego bądź delikatnego. Producenci bardzo dbają o to, aby ich urządzenia pozwalały na wygodne mycie wszystkich rodzajów naczyń.

Przed wyborem interesującego nas modelu powinniśmy sprawdzić również, jak prezentuje się jego wnętrze, a więc liczba i rozstaw półek i wszelkich uchwytów. Poza standardowymi piętrami na garnki i talerze, liczyć możemy między innymi na osobne półki na szklanki, koszyki na sztućce czy chociażby uchwyty na kieliszki.

Klasa energetyczna

Tym sposobem przechodzimy do kwestii, która często jest pomijana przez osoby kupujące zmywarki. Niesłusznie, ponieważ klasa energetyczna informuje nas o tym, ile energii urządzenie zużywa podczas pracy.

Wszelkie wartości dotyczą średniego wykorzystania prądu w ramach standardowego programu i pełnego załadowania zmywarki. Wyznaczane są klasy od A+++, przez A++, A+, aż do D. Pierwsza klasa oznacza największa oszczędność energii, podczas gdy urządzenia z klasą D są bardzo energożerne, dlatego warto omijać je szerokim łukiem, jeśli nie chcemy skazać się na wysokie rachunki za prąd.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Często warto dokładnie przeanalizować specyfikacje konkretnego urządzenia i odnaleźć w niej zapisy dotyczące średniego zużycia wody oraz wszelkich zabezpieczeń, na przykład przed wylaniem wody.

Niektóre zmywarki obsługują również funkcje dodatkowe, które znacznie rozszerzają ich możliwości. Wspomnieć można tu chociażby o systemie suszenia czystych naczyń, regulacji twardości wody czy też o automatycznym wykrywaniu środka czyszczącego i dostosowywania programu. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić wszystkie dostępne modele, a następnie przeanalizować najważniejsze parametry techniczne.

 

Materiał zewnętrzny