Tablet zamiast komputera – czy to dobry pomysł?

W dobie nowoczesnych i mobilnych urządzeń komputery stacjonarne mogą wydawać się przeżytkiem. Nie każda praca lub rozrywka wymaga nadzwyczajnie wydajnych podzespołów. Może więc warto rozważyć zakup dobrego tabletu zamiast komputera PC lub laptopa?

Czy tablet ma szansę zastąpić komputer mobilny?

O ile komputer PC trudno w pełni zastąpić tabletem, o tyle laptopy i ultrabooki ze średnich półek cenowych nie są demonami wydajności i w sytuacji, gdy potrzebujemy sprzętu do korzystania z internetu i podstawowych aplikacji, można rozważyć zakup tabletu.

Współczesne tablety z wyższej półki cenowej to wydajne, funkcjonalne i komfortowe urządzenia. Są czymś pomiędzy smartfonem i komputerem mobilnym. Są wyposażone w system operacyjny, aplikacje i programy. Z ich pomocą można korzystać z sieci, nagrywać filmiki, pisać, czytać i wykonywać szereg innych czynności. https://www.morele.net/telefony/tablety/tablety-528/

Jeśli urządzenie mobilne miałoby służyć nam głównie do prostych działań: pisania, czytania, oglądania filmików, korzystania z mediów społecznościowych lub prostych aplikacji, to nie ma powodu, by dźwigać pod pachą laptopa. Znacznie wygodniej jest wybrać kompaktowy tablet. Jeśli nawet zechcemy zrobić na nim coś więcej – na przykład napisać wpis na bloga lub poprawić kod projektowanej strony, to wystarczy, że posiadamy odpowiednie aplikacje do tego typu działań i sięgniemy po etui z klawiaturą, które zamieni tablet w sprytne urządzenie do pisania.

Akcesoria do tabletu, które się przydadzą

Intensywne użytkowanie tabletu bez żadnych akcesoriów, które mogłyby tę pracę ułatwić, może spowodować, że zaczniemy z utęsknieniem zerkać w stronę laptopa lub nawet komputera stacjonarnego i nic dziwnego. Tablet, sam w sobie, nie jest najbardziej komfortowym narzędziem do pracy, ale od tego są odpowiednie akcesoria.

Jedną z rzeczy, po które należy sięgnąć, by tablet był naprawdę wielofunkcyjny i wygodny w użytkowaniu jest odpowiednie etui. Etui na tablet powinno być rozkładane w ten sposób, by mogło stanowić podpórkę, która umożliwi wygodne oglądanie filmów na tablecie. Jeśli zdarza nam się korzystać z tabletu do jakiejkolwiek pracy z tekstem, warto wybrać etui z klawiaturą. To wygodne i bezproblemowe rozwiązanie, które zamienia tablet w miniaturowy komputer.

Tym, o czym nie można zapomnieć, jest karta microSD. Tablety mają ograniczoną pojemność pamięci wewnętrznej, co oznacza, że do przechowywania dużej ilości zdjęć, filmów i innych materiałów niezbędne może być uzupełnienie tej przestrzeni właśnie przy pomocy pojemnej karty microSD. https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/karty-pamieci-microsd-626/ Nie warto sięgać po modele o małej pojemności, skoro do dyspozycji są karty o pojemności 32, 64 lub 128 GB. Ograniczeniem może być, co najwyżej, funkcjonalność samego tabletu, do którego dobieramy kartę. Niektóre urządzenia nie obsłużą kart o najwyższej możliwej pojemności (podobnie jest w przypadku wielu smartfonów).

Co przemawia za tabletem, a co za komputerem?

Jeśli dopiero rozważamy zakup tabletu, a do dyspozycji mamy komputer PC oraz laptop, to faktycznie warto zastanowić się, czy ten wydatek ma sens.

  • Tablet w dużej mierze zastąpi funkcjonalność smartfona oraz laptopa – można na nim komfortowo przeglądać strony www, robić zakupy online, oglądać filmiki, czytać newsy, korzystać z mediów społecznościowych, pisać, komentować, a nawet grać w gry online. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że tablet nie będzie tak wydajny, jak dobrej klasy laptop – nie zagramy na nim w żadną sensowną grę PC, nie skorzystamy z zaawansowanych programów graficznych lub do projektowania.
  • Komputer mobilny jest niewiele mniej mobilny od tabletu – jest cięższy, ale za to oferuje funkcjonalność zbliżoną do komputera PC, czego nie można powiedzieć o tabletach. Jeśli szukamy narzędzia do zaawansowanych prac, to tablet może być jedynie dobrym uzupełnieniem, a nie głównym urządzeniem do pracy.

Tablet wzbogacony o funkcjonalne akcesoria potrafi zaskoczyć szerokim zastosowaniem i wygodą użytkowania. To świetne uzupełnienie sprzętów multimedialnych podczas pracy, rozrywki lub nauki. Zdecydowanie warto rozważyć jego zakup, ale raczej nie zamiast komputera, ale oprócz, bo to dwa różne urządzenia o różnej funkcjonalności.