Jak nowoczesna technologia wpływa na świat sztuki

Od wielu już lat obserwujemy niezwykle intensywny i szybki rozwój nowoczesnych technologii. Internet już teraz odmienił całkowicie nasze życie codzienne – do tego urządzenia mobilne sprawiają, że korzystamy z niego coraz częściej, i towarzyszy on nam praktycznie na każdym kroku. Wydaje się, że technologia ta zdominowała już praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Czy podobnie jest ze sztuką? W końcu uchodzi ona za dość konserwatywną "branżę", która nigdy nie poddaje się zewnętrznym zmianom i płynie przede wszystkim swoim nurtem.

Okazuje się jednak, że stale rozwijający się świat w dużym stopniu wpłynął również na nią. Przede wszystkim nowoczesna technologia znacznie ułatwiła rozwój sztuki. Dziś obieg informacji jest tak błyskawiczny, że dystans pomiędzy twórcą a odbiorcą danej sztuki uległ wyraźnemu zmniejszeniu. Komunikaty o wydarzeniach kulturalnych związanych ze sztuką rozchodzą się w internecie lotem błyskawicy, przez co o wiele łatwiej można dotrzeć z nimi do potencjalnych odbiorców. Twórcy mają również dużo szersze możliwości jeśli chodzi o dzielenie się swoją twórczością z innymi ludźmi.

Wpływ technologii na sztukę nie ogranicza się jednak wyłącznie do szybszego przesyłania informacji na temat wszelkich nowości z nią związanych. Nowoczesne urządzenia pomagają w tworzeniu coraz ciekawszych ekspozycji – ludzka kreatywność od zawsze jest w stanie skutecznie wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie tylko ma w zasięgu ręki. Całkiem niedawno w Holandii odbyła się niezwykle ciekawa wystawa, na której zaprezentowano eksponaty wykonane w technologii 3D. O tym, że sztuka od wielu już lat szeroko korzysta z dostępnych multimediów, wiadomo chyba wszystkim.

Dzięki rozwijającej się technologii w sztuce powoli wykształca się zatem coraz więcej nowych trendów. Nie można zatem powiedzieć, że technika w jakikolwiek hamuje rozwój sztuki czy też zniekształca jej obraz – przeciwnie, jest ona przy tym niezwykle pomocna. Wiele instytucji zajmujących się sztuką wykorzystuje nowoczesną technologię, aby ułatwić odbiorcom dostęp do istniejących już dzieł. Dziś w bardzo wielu znanych, zabytkowych miastach o bogatej kulturze tworzy się specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym poznawanie ich tradycji staje się o wiele łatwiejsze. W takich aplikacjach zamieszczane są na przykład mapy miasta – turysta poruszający się zgodnie z tą mapą może przejść swego rodzaju szlak historyczny, który przeprowadzi go przez wszystkie dzieje danego miasta. Jest to oczywiście przykład, bowiem istnieje całe mnóstwo innych, równie ciekawych sposobów na wykorzystywanie nowoczesnej technologii w celu lepszego poznawania sztuki.

Dziś praktycznie wszystkie ważniejsze instytucje kulturalne inwestują w takie rozwiązania. Nie ma zatem żadnych wątpliwości co do tego, że rozwijająca się technologia pociąga za sobą również bardzo intensywny rozwój sztuki. Przede wszystkim sztuka przestała być dzięki temu czymś zamkniętym, dostępnym wyłącznie dla wąskiego grona wybranych ludzi. Dziś stała się ona o wiele bardziej otwarta zarówno na odbiorcę, jak i twórcę. Każdy z nas może dzięki technologii podziwiać wiele najważniejszych dzieł sztuki w historii. Sami twórcy mają również znacznie szersze możliwości, jeśli chodzi o docieranie ze swoimi dziełami do odbiorców.

Za pomocą internetu można swobodnie dzielić się swoją twórczością z innymi ludźmi. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem szerokiej krytyki, ale na coś takiego musi być przygotowany każdy, kto tworzy jakąkolwiek sztukę. Tak czy inaczej, każdy kto w jakikolwiek sposób jest zainteresowany sztuką powinien bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie w tej dziedzinie daje nam nowoczesna technologia.