Ile traci na wartości samochód po kolizji?

Pierwotna wartość każdego samochodu osobowego z roku na rok ulega zniwelowaniu. Największe straty w tym zakresie przynosi niespodziewana kolizja drogowa - bez względu na sprawcę. Skutkuje ona bowiem mniej lub bardziej poważnym uszkodzeniem pojazdu. Koszty naprawy są zazwyczaj pokrywane z polisy ubezpieczeniowej OC, ale przy ewentualnej sprzedaży auta jego właściciel musi się liczyć z uzyskaniem niższej kwoty pieniędzy.

Ogólna definicja utraty wartości handlowej

Jeśli w następstwie kolizji samochód doznaje konkretnych szkód mechanicznych na częściach metalowych bądź na ramie, to jego realna wartość znacząco spada. Właściciel może wówczas złożyć wniosek o odszkodowanie finansowe. Oczywiście istotnym warunkiem jest dokonanie wypadku przez innego kierowcę (brak sprawstwa). Należy jednocześnie podkreślić, że na redukcję pierwotnej ceny nie ma wpływu uszkodzenie elementów plastikowych, które podlegają łatwej wymianie bez ingerencji w konstrukcję maszyny. Mowa choćby o podszybiach, osłonach świateł, kratkach zderzakowych, klapkach wlewu paliwa, uchwytach drzwiowych czy nakładkach silnikowych.

Uwzględnienie szeregu czynników to konieczność

Ostateczną skalę utraty wartości wylicza się przeważnie na podstawie specjalnej instrukcji sporządzonej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych. Według niej najpierw niezbędne jest ustalenie stanu technicznego pojazdu przed uszkodzeniem (łącznie ze zwróceniem uwagi na dotychczasowe naprawy i jakość stosowanych komponentów zamiennych), a następnie dokładne określenie zakresu powstałych szkód o charakterze mechaniczno-estetycznym. Ważną rolę odgrywa również:

  • - marka samochodu 

  • - czas eksploatacji od momentu zakupu

  • - aktualny popyt na dany model

Szacowanie ubytku wartości zaleca się głównie w przypadku aut nie starszych aniżeli sześć lat. Najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu rzeczoznawcy, gdyż dysponuje on fachową wiedzą i profesjonalnymi narzędziami diagnostycznymi. Zgodnie ze wspomnianą wcześniej instrukcją najniższa dopuszczalna kwota spadku ceny wynosi 200 złotych. W razie uszkodzenia części poszycia zewnętrznego nadwozia mamy do czynienia z redukcją maksymalnie 3-procentową, natomiast uszkodzenie elementów nieodejmowalnych oznacza redukcję nawet do 7 procent.

Zasady dotyczące składania wniosku o odszkodowanie

Po wyliczeniu ubytku wartości samochodu osobowego można zacząć ubiegać się o stosowną rekompensatę. W tym celu trzeba złożyć do firmy ubezpieczeniowej wniosek zawierający dane teleadresowe, numer danej szkody, numer konta bankowego, numer polisy, a także informacje odnośnie przebiegu pojazdu (stanu licznika) i okresu jego użytkowania. Rozsądnym rozwiązaniem jest uzupełnienie aplikacji o kosztorys wykonany przez niezależnego rzeczoznawcę oraz wszelkie rachunki za naprawę auta. Jeżeli od kolizji minęło więcej niż trzy lata, to szansa na uzyskanie pieniędzy w zasadzie nie istnieje (z powodu przedawnienia). Przy ustalaniu finalnej wysokości rekompensaty ubezpieczyciele wykorzystują najczęściej gotowy wzór matematyczny.