Top 10 najciekawszych zawodów świata

Wielu z nas marzy o tym, aby praca, którą się wykonuje była nie tylko źródłem dochodu, ale też przyjemnością. Tymczasem rzeczywistość pisze często zupełnie inne scenariusze, w których mało satysfakcjonująca, nierozwojowa lub po prostu nieciekawa praca, gra główną rolę. Jeśli więc jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie jesteś pewien/pewna, która profesja pozwoli ci najlepiej rozwinąć skrzydła, być może zainspiruje cię  poniższa lista. Od zajęć dla osób mocno stąpających po ziemi, przez zawody kreatywne, po profesje zupełnie nietuzinkowe i piastowane przez znikomy promil ludzi na globie. Najciekawsze zawody świata? Oto 10 z nich.

Chirurg

Bardzo ceniony, lecz niezwykle trudny zawód. Perfekcja w jego wykonywaniu, to prosta droga do sukcesu i sławy. Do tego, co prawda, daleka droga - wymagające studia medyczne, specjalizacja, lata praktyk, to tylko część ogromnej pracy, którą musisz włożyć, by stać się doskonałym chirurgiem. Uścisk dłoni wdzięcznego pacjenta i świadomość niesionej codziennie, specjalistycznej pomocy, to z pewnością ogromna wartość moralna, którą niesie za sobą ten zawód. W przypadku dobrego chirurga jednak, wynagrodzenie idzie zazwyczaj w parze z wysokim stopniem kwalifikacji, jest to więc profesja słusznie doskonale płatna i niezwykle pożądana na całym świecie.  Warto w porę podjąć decyzję o wyborze studiów medycznych, jeśli taki charakter pracy spełnia wasze zawodowe oczekiwania.

Sommelier

Praca marzeń dla hedonistów? Tylko pozornie, bo współczesny sommelier to nie tylko degustator -znawca win i alkoholi, odpowiedzialny za właściwy dobór trunku do posiłku w najlepszych restauracjach, ale również kreator gustu, nierzadko menedżer sali oraz kierownik zaopatrzenia i składowania alkoholi. Czy jest tu więc miejsce na hedonizm? Naturalnie! Wszak nie każdy ma okazję codziennie kosztować fantastycznego smaku trunków z najlepszych winnic i gorzelni świata, co na pewno przekonuje wielu entuzjastów wina na całym świecie, aby spróbować swoich sił w tym zawodzie. Zatem… a votre santé!

Web developer

Branża IT, od lat oferuje szeroki wachlarz usług. Zawód Web developera, nieodzowny w dobie Internetu i masowego, komercyjnego wykorzystania stron internetowych, w których odpowiednia grafika i layout nie tylko zadowolą “odbiorcę - estetę”, lecz przede wszystkich efektywnie wpłyną na sprzedaż czy reklamę produktów, to jedna z najciekawszych propozycji pracy, którą oferuje branża  IT.  Zarobki? Uzależnione od talentu i doświadczenia, zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące. Możliwości rozwoju? Nieograniczone! Udział w prestiżowych kampaniach marketingowych dla najlepszych światowych lub krajowych marek, to wisienka na torcie, którą przyjemnie jest spożyć po zakończeniu zazwyczaj bardzo wymagających projektów.

Grafik 3d

Entuzjaści gier komputerowych, czyli liczna grupa bezpośrednich odbiorców talentu grafików 3D, bardzo wysoko cenią sobie tę profesję. Gdyby nie duże zdolności plastyczne i kreacjonistyczne grafików 3D, ich przygoda z najlepszymi grami komputerowymi świata nie byłaby tak ekscytująca. Być doskonałym grafikiem 3D to mieć “tę moc”, by efekty twojej pracy wbiły w fotel nawet najbardziej wymagających graczy. To zdecydowanie zawód przyszłości, za który już w tej chwili otrzymuje się wysokie wynagrodzenie. Jeśli więc masz talent plastyczny, lecz twoja wizja pracy jest bliższa nowym technologiom niż pracowni malarskiej, to zdecydowanie zawód dla ciebie!

Konserwator dzieł sztuki

Marzysz o spotkaniu z Michałem Aniołem bez konieczności budowania wehikułu czasu, a sztuka to twoja wielka pasja, której możesz wiele poświęcić? Konserwator dzieł sztuki to praca dla ciebie, jeśli do marzeń dodasz lata studiów oraz ciężkiej, wymagającej niesłychanej  wiedzy, skrupulatności i precyzji pracy. Obcowanie z bezcennymi dziełami sztuki i możliwość zachowania jakości tych dzieł dla przyszłych pokoleń to bez wątpienia jedno z najciekawszych zajęć na świecie. Wynagrodzenie? Zależy od doświadczenia i umiejętności, trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie jest to najbardziej intratna profesja. Cóż, nie zawsze można mieć jednocześnie najciekawszą i najlepiej płatną pracę.

Architekt wnętrz

Ze względu na ogólnoświatowe tendencje budowania mieszkań o małych metrażach, posiadacze własnego M są niejednokrotnie skazani na pomoc profesjonalisty, który sprawi, że nawet najmniejsze lokum będzie funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia. Wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko praca z użyciem programu komputerowego do projektowania wnętrz. Profesjonalny architekt wnętrz powinien znać się równie dobrze  na murowaniu, hydraulice i instalacji elektrycznej jak na doborze właściwych kolorów ścian i mebli. Dzięki wiedzy i multizadaniowości, to jedna z najlepiej płatnych i najbardziej interesujących profesji na świecie, łącząca funkcjonalność i design z troską o zapewnienie komfortowego życia na często bardzo ograniczonej przestrzeni.

Astronauta

Kosmiczny pomysł na życie? Dlaczego nie? Marzenia o podróżach w kosmos towarzyszą każdemu dziecku i niejednemu dorosłemu. Zawód astronauty wykonuje nieliczna, ściśle wyselekcjonowana grupa ludzi. Co więc zrobić by pracować w tym zawodzie? Być rewelacyjnym pilotem- najlepiej marynarki wojennej, świetnym fizykiem, ponadprzeciętnym inżynierem i nieziemsko zdeterminowanym, żądnym przygód człowiekiem. Najciekawszy zawód Galaktyki? Zdecydowanie tak.

Pilot

To nadal jeden z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów świata, gwarantujący stabilne zatrudnienie, lecz o wiele mniej stabilne warunki pracy. Wymagający odpowiednich cech osobowościowych, nienagannego zdrowia, ogromnej wiedzy inżynieryjnej i doskonałych umiejętności technicznych. Ze względu na mnóstwo restrykcji związanych z możliwością wykonywania tego zawodu, sny o lataniu często przechodzą do lamusa. Jeśli jednak dysponujesz wszystkimi niezbędnymi cechami charakteru, tężyzną fizyczną i specjalistyczną wiedzą, to gratulacje! Możesz czuć się wyróżniony.

Fotograf

Fotografia daje nieograniczone pole zawodowych możliwości. To twój wybór, czy zdecydujesz się na  fotografowanie mody, produktów, uroczystości czy może skierujesz obiektyw w stronę zleceń dla National Geographic. Niemal każda dziedzina fotografii, którą zdecydujesz się zająć, jeśli będziesz to robić profesjonalnie, a twoje zdjęcia będzie charakteryzowała wysoka jakość artystyczna i techniczna, sukces to tylko kwestia czasu.

Terapeuta

Stres, depresja, socjopatia, agresja, lęki, nałogi i mnóstwo podobnych problemów cywilizacyjnych do rozwiązania to codzienność każdego terapeuty. Studia psychologicznie od lat cieszą się dużą popularnością, a na terapeutów czekają etaty w klinikach państwowych i prywatnych. Otwarcie mówi się, że to zawód przyszłości. Czy najciekawszy na świecie? Podróżnicy i piloci zapewne weszliby tu w polemikę, choć trudno walczyć z tezą, że meandry ludzkiego umysłu to bardzo interesujące zagadnienie. Psychologia jest dla wielu ciekawą, bo wciąż nie do końca zbadaną dziedziną nauki. Co prawda od czasów Freuda i Junga dużo się zmieniło, to nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Topowi amerykańscy terapeuci zarabiają setki dolarów za godzinną sesję, ci najlepsi potrafią zdziałać cuda i wyciągnąć z nawet największych psychicznych tarapatów.

A ty? Który zawód wybierasz?