Ergonomia podczas pracy, nauki i gry na komputerze

Jedną z kwestii, których nie można pomijać przy aranżowaniu stanowiska komputerowego jest odpowiednia ergonomia. To od zastosowania komfortowych rozwiązań będzie zależała wygoda, a nawet efektywność pracy oraz komfort w grach.

Komfortowe stanowisko komputerowe

Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o ergonomię, jest samo stanowisko komputerowe czyli biurko oraz krzesło. Od tego, po jakie rozwiązania sięgniemy w tym zakresie będzie zależał ostateczny efekt.

Biurko komputerowe nie powinno być zbyt niskie, płytkie ani ciasne. Osoby dorosłe, a w szczególności dość wysokie, nie powinny sięgać po biurka młodzieżowe i szkolne, ale po meble dedykowane do biur i zastosowania profesjonalnego – często są wyższe, a zdarza się, że bywają wyposażone w regulację wysokości blatu, co pozwala umieścić go w idealnej pozycji względem postury użytkownika. Biurko powinno być również dość głębokie – wszelkie biurka typu slim zupełnie się nie sprawdzą. By uzyskać komfortowe warunki i nie szkodzić swoim oczom, należy korzystać z komputera przy biurku o dość głębokim blacie (nie mniej niż 50-55 centymetrów głębokości, ale warto wybrać jeszcze głębszy blat – nawet 70 lub 80 cm). Biurko nie powinno być również zbyt ciasne. Jeśli po obu stronach znajdują się szafki i szuflady, na nogi może pozostawać niewiele miejsca, co przy dłuższym użytkowaniu będzie męczące. Warto wybierać biurka z szerokim blatem, by pod nim było bardzo dużo miejsca na nogi.

Krzesło komputerowe również nie powinno być wybierane chybcikiem. Priorytetem jest odpowiednia konstrukcja – na kółkach, obrotowa, z wysokim oparciem i zagłówkiem oraz z podłokietnikami. Dobrym wyborem okazują się zarówno krzesła biurowe, jak również krzesła gamingowe, gdyż rzeczy dla graczy są projektowane z ogromną troską o design oraz o ergonomię.

Odpowiedni monitor

Komfortowe i ergonomiczne korzystanie  z komputera powinno uwzględniać kwestię tak istotną, jak wysokość, jakość oraz funkcjonalność monitora. Jeśli ekran będzie znajdował się zbyt nisko, szybko nabawimy się bólów szyi. Nie musimy inwestować w drogie monitory z regulacją wysokości, choć to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli budżet jest mocno ograniczony, warto rozejrzeć się za podstawką pod monitor, która go podniesie na optymalny poziom. Alternatywą może być również przykręcenie monitora do ściany, o ile jest taka możliwość.

Komfortowe urządzenia peryferyjne i akcesoria

Długotrwała praca, nauka lub rozrywka przy komputerze wymaga stosowania komfortowych i ergonomicznych rozwiązań w zakresie doboru urządzeń peryferyjnych oraz akcesoriów, które czynią korzystanie z komputera jeszcze bardziej wygodnym.

  • Klawiatura – najtańsze klawiatury nie oferują wysokiej kultury pracy. Bywają niewygodne, nie działają zbyt płynnie. W zależności od tego, czy szukamy klawiatury do pisania czy do grania, możemy sięgnąć po rozwiązanie gamingowe albo po płaską klawiaturę wyspową. Klawiatury dla graczy mają komfortowy układ klawiszy, bywają podświetlane, działają szybko, precyzyjnie i nie przycinają się, ale dla niektórych użytkowników ich skok klawiszy jest zbyt duży. W takim wypadku warto rozejrzeć się za klawiaturą wyspową z niższym profilem i niższym skokiem klawiszy – będzie to rozwiązanie zbliżone do klawiatury w laptopie.
  • Mysz – jeśli mysz komputerowa jest naszym głównym narzędziem pracy lub użytkujemy ją intensywnie podczas gry, warto sięgnąć po myszy gamingowe. Myszy dla graczy zaprojektowano w maksymalnie komfortowy i ergonomiczny sposób, a także wyposażono w dodatkowe przyciski, które można dowolnie zaprogramować. https://www.morele.net/strefa-gracza/sprzet-dla-graczy/myszy-dla-graczy-27/
  • Podkładki pod nadgarstki – tym, co zapewnia wysoki komfort podczas długiej pracy przy klawiaturze, jest podkładka żelowa przed klawiaturę, która zapewnia perfekcyjne podparcie dla nadgarstków. To rozwiązanie, które sprawdzi się podczas pisania, programowania, a także przy niektórych grach.
  • Podkładka pod mysz – kolejny drobiazg, który może zadecydować o komforcie użytkowania komputera. Dobra podkładka pod mysz zapewni wygodę podczas pracy oraz podczas gier. Jeśli cenimy rozwiązania ergonomiczne, możemy wybrać podkładkę pod mysz z żelową wstawką pod nadgarstek. Możliwości jest wiele. https://www.morele.net/komputery/klawiatury-i-myszki/podkladki-pod-myszy-219/

Komfort i ergonomia to kwestie, które mają kluczowe znaczenie podczas pracy przy komputerze, ale również podczas grania w gry PC. Warto zadbać o zapewnienie sobie odpowiednich warunków, bo będzie to miało bezpośredni wpływ na pracę, naukę i relaks, a także na nasze samopoczucie oraz zdrowie naszego kręgosłupa.