Czy każdy może zostać fryzjerem?

Polacy z roku na rok przeznaczają coraz więcej pieniędzy na zabiegi pielęgnacyjne – w tym, stylizację fryzur. Trudno się więc dziwić, że fryzjerzy mają pełne ręce roboty a popyt na ich usługi ciągle rośnie. Gwarancją odniesienia sukcesu w tym fachu nie zawsze jest jednak ukończenie szkoły zawodowej – dużo zależy od zdolności przyszłego fryzjera oraz chęci ciągłego poszerzania wiedzy, chociażby w salonach, pod okiem doświadczonych specjalistów.

Zawód fryzjer – profesja nie dla każdego

Fryzjer to odpowiedzialny zawód, który wymaga maksymalnego zaangażowania. Jeśli ktoś wybiera ten fach, powinien nie tylko nieustannie doskonalić swoje umiejętności na kursach i szkoleniach, ale też – przede wszystkim – umieć słuchać klientów i oferować im usługi w pełni dopasowane do ich potrzeb. W codziennych kontaktach z klientami przyda się nieszablonowy sposób myślenia, łatwość przekazywania swojej wizji, umiejętność nawiązywania kontaktów i cierpliwość. Przed wyborem kariery w tym zawodzie, warto więc się zastanowić czy wymienione cechy są mocną stroną przyszłego fryzjera. Jeśli nie, może lepiej pomyśleć o innej profesji.

Dzisiejsze fryzjerstwo nie ma już nic wspólnego z usługami stricte rzemieślniczymi – klienci oczekują od fryzjera pasji, wyjątkowej wiedzy na temat trendów i holistycznego podejścia do zawodu. Wychodząc z salonu chcą mieć poczucie, że wykreowana przez specjalistę fryzura jest nie tylko modna, ale także podkreśla ich naturalne atuty i pasuje do stylu życia, który prowadzą. Sprostanie tym oczekiwaniom to nie lada wyzwanie! Branża fryzjerska dynamicznie się rozwija, dlatego, żeby nie zostać w tyle, trzeba dotrzymywać jej kroku – chociażby poprzez wyjazdy na szkolenia i śledzenie najnowszych trendów. Choć sprostanie oczekiwaniom klientów to często niełatwe zadanie, odpowiednie wyczucie, fryzjerska intuicja oraz ciągłe doskonalenie umiejętności i śledzenie bieżących trendów, pomogą w osiągnięciu sukcesu.

Jak zostać fryzjerem? Nauka fryzjerstwa

Żeby rozpocząć karierę w zawodzie fryzjera, należy – oprócz chęci, mieć także konkretne umiejętności. Można je nabyć choćby uczęszczając do ukończenie szkoły zawodowej lub technikum o odpowiednim profilu. Nauka w tej pierwszej trwa trzy, w drugiej zaś cztery lata. Również absolwenci liceów, którzy zdecydują się rozpocząć karierę w tym zawodzie, mają taką szansę za sprawą dwuletniej szkoły policealnej. Wymienione rodzaje szkół fryzjerskich zasadniczo nie odbiegają od siebie jakością kształcenia. Różnią się natomiast ilością czasu przeznaczonego na praktyczną naukę fachu, który w szkołach zawodowych stanowi aż 60% czasu kształcenia.

Zawodu fryzjera dobrze jest uczyć się w szkołach fryzjerskich z klasami patronackimi, które są pod opieką znanych marek fryzjerskich. Tego rodzaju edukacja umożliwia częsty udział w szkoleniach fryzjerskich, pokazach i ćwiczeniach organizowanych przez pracowników firmy, która pełni rolę patrona. To jeden z najlepszych sposobów na zdobycie praktycznych umiejętności. Uczniowie poznają tajniki fryzjerstwa od osób, które na co dzień mają styczność z klientami i stanowią bogate źródło wiedzy na temat specyfiki pracy, najnowszych trendów oraz najczęstszych problemów w pracy i sposobów ich rozwiązywania.

Szkolenia fryzjerskie – podstawa sukcesu

Dobry fryzjer to taki, który potrafi umiejętnie połączyć praktyczne umiejętności techniczne z kreatywnością i odpowiednim podejściem do klienta. Jest w stanie mu zaproponować rozwiązanie w pełni dopasowane do jego potrzeb, a także typu urody. Zwykle klienci przychodzą do fryzjera z gotowym pomysłem. Jeśli jednak są otwarci na zmiany i propozycje, jego zadaniem jest zaproponowanie najlepszego rozwiązania, wykorzystując merytoryczną wiedzę i kreatywność.

Początki w zawodzie fryzjera mogą być trudne. Dyplom ukończenia szkoły fryzjerskiej to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do sukcesu. Edukacja nie kończy się bowiem na uzyskaniu dyplomu szkoły zawodowej lub policealnej. Wiedzę na temat technik strzyżenia, stylizacji i pielęgnacji włosów oraz panujących trendów, należy stale poszerzać na specjalistycznych szkoleniach i kursach. Tylko wtedy można osiągnąć sukces w branży i zdobyć zaufanych, a przede wszystkim zadowolonych klientów. Więcej informacji na temat zawodu fryzjera (w tym także oferty pracy), można znaleźć na tej stronie: https://jestem.fryzjerembo.pl/.

Praca w charakterze fryzjera to zajęcie przede wszystkim dla kreatywnych osób. To również świetny wybór fachu w przypadku osób, które na bieżąco śledzą fryzjerskie trendy, lubią eksperymentować i mają wyczucie stylu. Posiadając takie cechy, można robić to, co się lubi i z czasem stać się prawdziwym artystą w swoim zawodzie.

 

Artykuł sponsorowany