Właściwości taśmy klejącej

Szukając taśmy klejącej, należy w pierwszej kolejności dokładnie rozpoznać, jakie ma się wobec niej oczekiwania. Na rynku dostępne są taśmy klejące w różnych wersjach, które są dedykowane do konkretnych zastosowań. Niektóre z nich nie przewodzą prądu, podczas gdy inne są wodoodporne lub dwustronne. Wszystko więc zależy od celu zastosowania oraz konkretnych właściwości fizykochemicznych.

Właściwości taśmy klejącej

Nie ulega wątpliwości, że taśma klejąca jest niezwykle funkcjonalnym i praktycznym w codziennym użyciu akcesorium. Za jej pomocą można w łatwy sposób zreperować wiele rzeczy, a także wykorzystać pomocniczo podczas wielu prac domowych lub warsztatowych. Sama koncepcja jest bardzo prosta, ale doczekała się wielu wariantów. Podstawowe rodzaje taśmy klejącej wykonane są ze zwykłego tworzywa sztucznego i mają standardowy klej. Można je wykorzystać do improwizowanych napraw, które wykonuje się w domu lub warsztacie. W razie potrzeby można zastosować taśmy kolorowe lub przeźroczyste. Należy jednak pamiętać, że taka taśma klejąca nie jest zbyt mocna i może relatywnie łatwo pęknąć. Nie jest też odporna na warunki atmosferyczne, takie jak duża wilgotność. Odporność jest zależna między innymi od tego, czy jest ona wykonana z tworzywa sztucznego, czy z papieru.

Taśma klejąca specjalistycznego przeznaczenia

Na rynku dostępne są także taśmy klejące specjalistyczne o bardziej zaawansowanych parametrach. Mają o wiele mocniejsze kleje, które bardzo dokładnie i trwale wiążą się z klejonym materiałem. W niektórych zastosowaniach jest to korzystne, gdyż tak przyklejona taśma wytrzyma o wiele więcej, ale trzeba pamiętać, że w przypadku delikatnych materiałów może je uszkodzić, co już okazuje się problematyczne. Siłę kleju zastosowanego na taśmie klejącej należy więc zawsze dobrać pod kątem materiału, który chce się skleić. Przykładowo w przypadku klejenia polakierowanej blachy, najsilniejsze kleje mogą uszkodzić strukturę lakieru. Tego typu taśmy wykazują się jednak wyjątkowo dużą trwałością, a mocne sklejenie przedmiotów może przynieść skutek podobny do spętania przedmiotów grubą liną. Taśma klejąca tej wersji może znaleźć swoje zastosowanie w przypadku prac warsztatowych lub prac budowlanych.

Taśma klejące nieprzewodząca prądu

Częstym pytaniem jest to, czy taśma klejąca przewodzi prąd. Odpowiedź na to pytanie jest dwojaka, gdyż na rynku dostępne są zarówno taśmy, które prąd przewodzą i nie mogą być wykorzystywane, jako taśmy do klejenia materiałów i sprzętów elektrycznych, jak i taśmy klejące elektryczne, które nie przewodzą prądu i są powszechnie wykorzystywane, jako izolacja w instalacjach elektrycznych. Często są wykorzystywane na etapie prac konstrukcyjnych, jako elementy prowizoryczne, ale równie często wykorzystywane są, jako materiały docelowe. To samo dotyczy sprzętów elektronicznych, w których taśmy klejące nieprzewodzące prądy są powszechnie używane w różnych formach. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że wykorzystanie taśmy klejącej podczas pracy przy instalacjach elektrycznych, jest bardzo niebezpieczne i takie manewry mogą przeprowadzać tylko profesjonalni elektrycy, którzy wiedzą, co robią i w jaki sposób korzystać z tego typu rozwiązań. Izolowanie otwartych przewodów elektrycznych na własną rękę, za pomocą taśmy klejącej jest surowo zabronione, gdyż powoduje zagrożenie dla osoby, która to robi, jak i dla osób postronnych. Sam fakt, czy taśma klejąca przewodzi prąd, jest zależny od materiału, z którego została wykonana, a właściwe oznaczenia powinny znaleźć się na opakowaniu produktu.