Jak zachęcić "leniuchów" do nauki? Najlepsze rady dla nauczycieli i rodziców

Niektóre dzieci uwielbiają się uczyć, a niektóre możemy określić mianem leniuchów. Cóż, brak chęci do nauki może mieć różne podłoże i wbrew pozorom nie zawsze to dziecko jest winne. Dlatego koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik o tym, jak dobrze zachęcić dziecko do nauki. Poradnik dedykujemy rodzicom i nauczycielom. Już teraz zdradzimy Wam, że bardzo przydatne są szkolne inspiracje.

Co je Twoje dziecko?

Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że niechęć dziecka do nauki wynika z braku energii, a nie z szeroko pojętego lenistwa. Dlatego też trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dziecko dobrze się odżywia? Jeżeli często jadacie jedzenie typu fast food czy kupujecie gotowce, to nie można się dziwić, że dziecko bywa śpiące czy też marudne. Dieta powinna być oparta na lekkostrawnych i pożywnych posiłkach, gdzie w roli głównej występują warzywa, chude mięso oraz ryby. Do tego koniecznie trzeba zrezygnować z picia kolorowych napoi, a zamienić je na wodę oraz soki. Efekt zobaczycie bardzo szybko, w końcu dziecko będzie bardziej energiczne.

Rozmowa jest ważna

Być może twoje dziecko zmaga się z jakimś problemem, bądź jest obiektem drwin rówieśniczych przez to ma niską samoocenę, a to z kolei przekłada się na brak chęci do nauki i gorsze stopnie. Warto więc na ten temat rozmawiać, a przy tym dziecko musi wiedzieć, że zawsze może liczyć na waszą pomoc. Nie można karać go za stopnie, nie znając przyczyn takiego stanu rzeczy. Oczywiście dużą rolę pełnią także nauczyciele, którzy powinni obserwować swoich uczniów i zwracać uwagę na ich zachowanie, wszak może się okazać, że zmieniło się pod wpływem jakiegoś czynnika i stąd wynika owe „lenistwo”. Dlatego też pedagodzy powinni być w kontakcie z rodzicami, rozmawiać o dziecku i próbować znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie, wszak problemy da się rozwiązywać.

A gdy depresja puka do drzwi...

Niestety coraz więcej młodych osób choruje na depresję, która jest także pierwszym czynnikiem samobójstw. Warto wiedzieć, że nawet dorośli nie zawsze potrafią szukać pomocy, zatem dla dzieci może być to jeszcze trudniejsze. Jeżeli więc dziecko staje się apatyczne, często płacze, albo też straciło apetyt, to może okazać się, że cierpi na tę chorobę. Wtedy bardzo ważna jest szybka diagnoza i pomoc. Niekiedy wystarczy tylko psychoterapia, a często bywa potrzebna farmakoterapia. Zatem koniecznie trzeba udać się z dzieckiem do lekarza psychiatry. Jeżeli dziecko wymaga leczenia farmakologicznego czy terapii, szkoła powinna zostać o tym poinformowana, jednak trzeba wiedzieć, że takie informacje nie mogą zostać ujawnione przed rówieśnikami, aby młody człowiek nie stał się obiektem drwin. Niestety dzieci nie zdają sobie sprawy, że słowa mogą ranić, choć leczenie nie jest powodem do wstydu.

Ciekawe lekcje i pomoc

Bądźmy szczerzy, jedną z przyczyn braku zaciekawienia nauką są zwyczajnie nudne lekcje. Zatem, jeżeli nauczyciel zauważy, że takich „leni” jest więcej, to być może znaczy, że właśnie powinien zmienić sposób prowadzenia zajęć. Każdy może się pomylić i ma prawo do błędów, a rutyna może „zjeść” każdego. Dlatego dostępne są inspiracje dla szkoły, z których pedagodzy mogą, a wręcz powinni korzystać. Dodatkowo bywa, że niektóre dzieci uczą się wolniej, dlatego rodzice w razie konieczności powinni zapisać je na zajęcia, korepetycje, dzięki którym nadrobią zaległości. Ponadto opiekunowie powinni pomagać dziecku się uczyć, a nawet wspólnie rozwiązywać zadania, ale wspólnie oznacza wspierać i tłumaczyć bądź też sprawdzać, ale nigdy odrabiać lekcje za dziecko, gdyż efekt będzie wtedy jeszcze gorszy. Często szkoły organizują zajęcia wyrównawcze, w których tacy uczniowie koniecznie powinni uczestniczyć.

Na samym końcu przypominamy, że także rodzice powinni świecić dzieciom przykładem, wszak uczą się one od nich i także ich naśladują. Zatem warto spędzać wolny czas czytając książki, a nie tylko oglądać tv. Może warto także wybrać się całą rodziną do muzeum czy teatru? Ponadto można jeszcze zmienić nawyki żywieniowe. Również nauczyciele powinni zastanowić się czy zachęcają uczniów do nauki czy może swoją pracę traktują jak przykry obowiązek, a więc pedagogom radzimy skorzystać choćby ze szkolnych inspiracji.

Artykuł sponsorowany