Efektywna nauka do matury – sprawdzone techniki przyswajania wiedzy
Pracuj mądrze, a nie ciężko. Ta zasada dotyczy również nauki do matury. Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Jak zapamiętywać nowe informacje? Oto kilka metod skutecznego przyswajania wiedzy.
Czas i miejsce
Jaka pora dnia jest najlepsza na naukę do matury? Tu nie ma reguły. Niektórzy lubią uczyć się w godzinach porannych, inni wiedzę najlepiej przyswajają późnym wieczorem. Zła wiadomość dla nocnych marków jest taka, że zarywanie nocy i oszukiwanie organizmu kawą czy napojami energetycznymi to nie najlepszy pomysł – nowe informacje najskuteczniej zapamiętuje się, będąc wypoczętym. Aby uniknąć monotonii, można uczyć się różnych przedmiotów na zmianę. Ludzki mózg ma ograniczone możliwości, dlatego po każdej godzinie spędzonej nad książkami warto zrobić dziesięciominutową przerwę, aby zregenerować umysł. Kluczem do sukcesu jest również systematyczność. Lepiej uczyć się dwie–trzy godziny codziennie niż dwanaście godzin raz w tygodniu. Ogromny wpływ na efektywność nauki ma też najbliższe otoczenie. Bałagan w pokoju i włączony laptop, stojący na biurku, nie sprzyjają pracy. Osobom, które do skupienia potrzebują idealnej ciszy i braku bodźców z zewnątrz, z pomocą przychodzą biblioteki, w których często znajdują się specjalne pokoje do nauki.
Skuteczne sposoby
Jak skutecznie uczyć się do matury? To również jest kwestia indywidualna. Wzrokowcom może pomóc robienie notatek, schematów, wykresów, tabelek czy map myśli, zaś słuchowcom – czytanie na głos, słuchanie wykładów, audiobooków czy nagranych na dyktafon notatek. Ciekawym sposobem na zapamiętywanie informacji jest tworzenie skojarzeń czy rymowanek. Niezależnie od sposobu przyswajania wiedzy, zdobyte informacje warto utrwalać. I choć powtarzanie jest matką nauki, to bezmyślne „wkuwanie na blachę” jest jej wrogiem. Sławną Zasadę Trzech Zet (Zakuj, Zdaj, Zapomnij!) lepiej zamienić na Zasadę Jednego Zet (Zrozum!). Analizowanie zdobytych informacji, łączenie ich ze sobą i wyciąganie wniosków daje gwarancję, że wiedza nie uleci z głowy zaraz po odłożeniu notatek. Dobrą metodą na sprawdzenie poziomu swoich umiejętności jest rozwiązanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Warto dokładnie zapoznać się z dołączonymi do nich kluczami odpowiedzi. Pozwoli to zrozumieć kryteria, którymi kieruje się komisja podczas sprawdzania i oceniania egzaminów maturalnych.
W procesie nauki ważna jest motywacja. Warto uświadomić sobie, że wysiłek włożony w przygotowania do matury przyniesie wymierne korzyści. Dobrze zdany egzamin dojrzałości to przepustka na studia. Osoby, które ciągle wahają się nad wyborem kierunku studiów, powinny zastanowić nad swoimi zawodowymi predyspozycjami. Jakie są moje mocne strony? W jakim zawodzie mogę wykorzystać swoje umiejętności? W Internecie dostępne są testy, które mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania: https://www.kierunekrozwoju.pl/pl/serwis/co-daje-kierunek-rozwoju .
Matura nie jest taka straszna, jak mogłoby się wydawać. Wszystkiego można się nauczyć – trzeba tylko robić to z głową.
Materiał zewnętrzny