Wybieramy grill elektryczny

Sezon grillowy niestety nie trwa przez cały rok, dlatego na jesień i w zimie musimy szukać atrakcyjnych alternatyw. Jedną z nich jest grill elektryczny – jakie modele są dostępne na rynku i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Oczywiście tego typu grill nigdy nie zapewni nam takiego smaku potraw, co standardowe palenisko ustawione na łonie natury. Nie możemy liczyć na aromat dymu czy specyficzny posmak pieczonego jedzenia. Z drugiej jednak strony, grill na energię elektryczną to nie kuchenka mikrofalowa – jego wykorzystanie nie polega wyłącznie na podgrzaniu potraw, potrafi on znaczenie więcej, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na odpowiedni rodzaj urządzenia.

Tych zaś jest co najmniej kilka. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową i sposobem działania. Najbardziej podstawowym modelem jest grill z rusztem – jest to po prostu obudowana grzałka, nad którą montowany jest ruszt. Wyróżnia się niską ceną, jednak należy pamiętać o tym, że tłuszcz z potraw będzie kapał na grzałkę. Wymaga ona więc regularnego czyszczenia, co nie jest takie łatwe. Jeżeli więc nie uśmiecha nam częste mycie zatłuszczonego grilla, zdecydujmy się na model ze specjalną płytą teflonową.

Zdecydowanie bardziej rozbudowany jest tak zwany grill elektryczny raclette. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, pozwalające na przyrządzenia mięs, jajek sadzonych czy też roztapiania sera. Jednocześnie ich budowa sprawia, że tłuszcz gromadzi się w specjalnie do tego przystosowanych miejscach – utrzymanie czystości takich grillów nie powinno więc sprawić większego kłopotu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oczywiście określenie rodzaju urządzenia to nie wszystko. Konieczna jest bowiem również dokładna analiza najważniejszych parametrów użytkowych, dzięki której dowiemy się, do czego przyda nam się taki grill. Inaczej będzie bowiem prezentowało się urządzenie dla jednej osoby, która jest miłośnikiem kiełbasy, a inaczej grill dla całej rodziny, lubującej się w różnych potrawach.

Budowa – mowa tu o grillach otwartych i zamkniętych. Pierwsze z nich przypominają tradycyjne urządzenia, natomiast drugie działają bardziej jak opiekacze, podgrzewając jedzenie z góry i z dołu.

Moc – jest to najważniejszy parametr, decyduje bowiem o tym, jak szybko jedzenie zostanie przygotowane. Nie ma sensu kupowanie słabych, tanich urządzeń, które zwykłą kiełbasę będą podgrzewały w nieskończoność. Warto więc celować w grille o mocy około 2000 W.

Powierzchnia użytkowa – kolejna istotna informacja. Wielkość grilla zależy oczywiście od liczby osób, które będą z niego korzystać. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące więcej niż jedną płytę lub ruszt. Często są one specjalnie dostosowywane do konkretnych potraw – ryb, jajek sadzonych, serów, warzyw czy mięsa.

Regulacja – dobrej jakości grille pozwalają nam na ustawienie temperatury, z jaką będzie przygotowywane jedzenie. Dzięki temu jego przyrządzenia stanie się dużo łatwiejsze.

Czyszczenie – jak wspomnieliśmy na początku, w sklepach można dostać grille, których elementy grzejące są narażone na poważne zabrudzenia. Ich czyszczenie może okazać się prawdziwym utrapieniem, dlatego warto rozglądnąć się za modelami skonstruowanymi w taki sposób, że ułatwiają one czyszczenie najważniejszych elementów.

Materiał – powłoka, na których będą umieszczane różne potrawy powinna być nieprzywierająca, natomiast obudowa grilla musi okazać się odporna na szereg czynników potencjalnie szkodliwych. Mowa tu między innymi o korozji, wysokich temperaturach czy rozwoju rozmaitych mikroorganizmów.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie – w tym miejscu wymienić można chociażby lampki kontrolne, wygodne w użyciu panele sterowanie czy chociażby dodatkowe półeczki i ruszty przystosowane do konkretnych potraw.

Grill elektryczny to doskonałe urządzenie, które pozwoli nam na przyrządzanie rozmaitych potraw bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście nigdy nie będzie to tradycyjny grill, jednak z pewnością okaże się bardzo przydatną alternatywą na zimowe dni.

 

Artykuł sponsorowany