Stosowanie kołdry obciążeniowej podczas depresji

W leczeniu depresji poza leczeniem farmakologicznym i psychologicznym, warto stosować dodatkowe środki, wspomagające terapię. Jednym z nich jest kołdra obciążeniowa.

Depresja należy do zaburzeń nastroju. Jej podstawowymi objawami są permanentny smutek, przygnębienie, zniechęcenie, apatia. Chory nie odczuwa przyjemności, satysfakcji, zadowolenia. To, co wcześniej go cieszyło, nie sprawia mu już radości. Jak w złagodzeniu tych oraz innych symptomów depresyjnych może pomóc kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa a hormon szczęścia

Wypełniona granulatem ze żwirku akwarystycznego lub mączki szklanej wywołuje głęboki nacisk, co pobudza organizm do wydzielania większej ilości serotoniny. To tzw. hormon szczęścia, odpowiedzialny za pozytywny nastrój, dobre samopoczucie, optymistyczne nastawienie do życia i odczuwanie przyjemności. Osłabia poczucie bezradności i bezsilności oraz motywuje do działania Na tym nie kończy się jednak jego zadanie. Po pewnym czasie zamienia się bowiem w melatoninę, niezbędną do spokojnego głębokiego snu. Chorzy cierpiący na depresję często narzekają na jego zaburzenia. Zaśnięcie uniemożliwia im natłok obsesyjnych myśli, analizowanie codziennych trosk. Kołdra obciążeniowa dzięki relaksacyjnemu działaniu wycisza umysł i przygotowuje do snu. Niweluje także towarzyszący depresji lęk, wywołany niepewnością i nadmiarem problemów. Mocno przylegając do ciała, imituje ludzki dotyk i daje w ten sposób wrażenie stałej obecności drugiego człowieka, co uspokaja i wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Jej działanie przypomina delikatny masaż, który relaksuje i uspokaja, a także łagodzi objawy fizyczne spowodowane napięciem mięśniowym: bóle głowy, karku, szyi stawów.

Kołdra obciążeniowa a zdolności poznawcze

Do symptomów depresji należą także: brak energii, zmęczenie, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Te ostatnie mają związek z niewłaściwym działaniem układu proprioceptywnego, odpowiedzialnego za organizację bodźców zmysłowych oraz zdolności poznawcze. Kołdra obciążeniowa, wpływając na czucie głębokie, stymuluje ten układ do prawidłowego działania. Chory zaczyna właściwie interpretować dane płynące z otoczenia, analizować codzienne sytuacje życiowe, dzięki czemu udaje się rozwiązać wiele, często wyolbrzymionych problemów. Zmienia się też jego postrzeganie samego siebie - poprawia się samoocena, wzrasta poczucie własnej wartości. Za sprawą oddziaływania kołdry obciążeniowej na układ proprioceptywny jest możliwe złagodzenie tak silnych objawów jak omamy zmysłowe czy urojenia. Kołdra obciążeniowa dzięki wielokierunkowemu działaniu stanowi skuteczny element wspomagający terapię depresji.

Artykuł został przygotowany przez specjalistę z https://senso-rex.com/pl/

 

Materiał zewnętrzny