Myjka parowa do okien – czy warto?

Mycie okien to jedna z najbardziej nielubianych czynności domowych. Aby w łatwy i szybki sposób pozbyć się zabrudzeń, skorzystać możemy z myjki parowej. Czy jednak sprzęt ten spełni pokładane w nim nadzieje i oszczędzi nam wysiłku?

Myjka do okien – czy warto?

Myjki parowe do okien cieszą się coraz większą popularnością. Przez niektórych określane są nawet mianem „przyszłości sprzątania”. Dlaczego zyskały aż tak duże uznanie? Przede wszystkim pozwalają skutecznie i dokładnie oczyścić powierzchnię z zabrudzeń, i to bez konieczności użycia środków chemicznych, co na pewno docenią miłośnicy ekologii i alergicy. W urządzeniu tym to bowiem para wodna rozpuszcza zabrudzenia.

Co więcej, działają dezynfekująco, eliminując roztocza, bakterie oraz grzyby. Nie pozostawiają także żadnych smug. Dzięki temu mycie okien przebiega sprawniej. Nie musimy ich bowiem polerować. Kolejnym atutem myjek parowych do okien jest to, iż docierają do trudno dostępnych miejsc, dokładnie je czyszcząc. Nie bez znaczenia jest również prostota obsługi.

Aby umyć okno, wystarczy nalać do zbiornika wodę, a następnie włączyć urządzenie. Teraz wystarczy chwilę odczekać aż sprzęt podgrzeje ciecz do temperatury wrzenia, a tworzące się wewnątrz ciśnienie zacznie wypychać parę wodną – to moment, w którym możemy rozpocząć czyszczenie danej powierzchni.

Skoro wiemy już, jakie zalety ma stosowanie myjki parowej do mycia okien, warto poznać najważniejsze parametry techniczne, które przesądzają o jej funkcjonalności. Przy zakupie sprzętu należy sprawdzić:

  • moc myjki – im będzie ona większa, tym skuteczniejsze okaże się mycie nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń. Parametr ten wpływa również na to, jak szybko nagrzewa się myjka,
  • regulację strumienia pary – dzięki tej funkcji możemy z łatwością dostosować wielkość strumienia pary do stopnia zanieczyszczenia czyszczonej powierzchni,
  • czas gotowości do pracy (czas nagrzewania) – im szybciej myjka doprowadza wodę do wrzenia tym lepiej. Oznacza to bowiem wysoką sprawność i skraca czas sprzątania, zwłaszcza gdy do umycia mamy wiele powierzchni szklanych i często musimy wymieniać wodę w zbiorniku,
  • wagę i gabarytymyjka do okien powinna być lekka i poręczna, dzięki czemu dłuższe sprzątanie nie będzie rodzić dyskomfortu,
  • wielkość pojemnika na wodę – im większy pojemnik, tym większą powierzchnię umyjemy bez konieczności jego ponownego napełniania. Pamiętać jednak musimy o tym, iż większy pojemnik oznacza także większy ciężar urządzenia, który może przeszkadzać i rodzić dyskomfort, zwłaszcza podczas długotrwałego sprzątania.

Wielkość pojemnika na wodę należy dostosować nie tylko do naszych preferencji dotyczących wagi sprzętu, ale przede wszystkim tego, jak dużo powierzchni szklanych będziemy czyścić. Jeżeli w naszym domu znajduje się wiele szyb i luster, wówczas warto postawić na myjkę z większym zbiornikiem, aby uniknąć wielokrotnego uzupełniania cieczy, co wydłuża sprzątanie.

  • liczba i rodzaj końcówek czyszczących dołączonych do zestawu – im więcej końcówek, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że będziemy w stanie wszechstronnej użyć myjki i skutecznie usunąć brud nawet w trudno dostępnych miejscach.

Czasem do mycia okien używana jest także myjka ciśnieniowa. Z uwagi jednak na swoją moc stosuje ją się zwykle podczas czyszczenia zewnętrznych szyb domu. Wówczas przy okazji możemy usunąć zabrudzenia z elewacji. Jej użycie może być szczególnie zasadne, gdy okna znajdują się wysoko i do ich umycia konieczna jest drabina. Długa lanca myjki ciśnieniowej pozwala wyczyścić szyby bez konieczności sięgania po drabinę, co ułatwia pracę i czynią ją bezpieczniejszą.

Oferta myjek parowych do okien jest szeroka i zróżnicowana, przez co wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prosty. Warto jednak je mieć pod ręką w trakcie porządków, gdyż zdecydowanie ułatwia mycie okien. Wybierając myjkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej wagę, czas gotowości do pracy oraz możliwość regulacji pary. Parametry te w największym bowiem stopniu wpływają na funkcjonalność sprzętu.

 

Materiał zewnętrzny