Kolektory słoneczne - czy warto w nie inwestować?

Z biegiem czasu coraz więcej właścicieli decyduje się na montaż paneli słonecznych. Nie zawsze taka inwestycja jest sensowna. Tylko pozornie, kolektory z uwagi na fakt, iż wykorzystują promienie słoneczne docierające na ziemię, wydają się być urządzeniem idealnym. Ilość energii jaką wykorzystują jest 6000 razy większa niż wynosi zapotrzebowanie ludzkości.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory nazywane inaczej solarami są to powierzchnie luster składające się z kilku warstw, mocowane na dachach oraz ścianach budynków. Do ich zadania należy pochłanianie promieni słonecznych i kumulowania energii słonecznej, potrzebnej do przekształcenia jej na energię cieplną. Zadaniem solarów jest ogrzanie wody użytkowej oraz wspomaganie systemu ogrzewania.

Zalety kolektorów

Głównym plusem kolektorów jest oszczędność. Ważne jest, że działanie paneli nie jest uzależnione od mocy słońca, lecz od naświetlenia w ciągu dnia. Co ważniejsze koszty użytkowania są niskie, ponieważ płacimy jedynie za prąd do pompy obiegowej. Dodatkowo inwestycja w urządzenie może zostać dofinansowana.

Wady kolektorów

Pomimo wielu zalet kolektory niestety posiadają też wady, o których warto wspomnieć. Istotną przeszkodą przy zakupie solarów może być ich wysoka cena, która połączona z wydatkiem na ich montaż przez specjalistów może wynosić do kilkunastu tysięcy. Warto wtedy pamiętać, że jest to wydatek tymczasowy, bowiem poniesione koszty zwrócą się w postaci zaoszczędzonej energii. Kolejnym mankamentem jest fakt, że produkcja prądu lub ogrzewanie wody w trakcie dużego zachmurzenia znacząco spada.

Koszty instalacji

Koszt montażu baterii słonecznych zależy między innymi od specyfikacji domu, liczby kolektorów oraz od wybranej technologii. Niewielkie solary przeznaczone dla 2 do 3 osób można nabyć już od 5 tys. zł, lecz do tego dochodzi koszt montażu wynoszący okolo 3 tys. zł.

Dla większych rodzin zakup i montaż to wydatek sięgający kilkanaście tysięcy złotych.

kolektory płaskie​Jakie są rodzaje kolektorów?

Kolektory płaskie

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kolektorów w naszym kraju to kolektory płaskie, które montowane są na dachach domów. Płaskie kolektory składają się z zaizolowanej obudowy, w której znajduje się absorber – miedziana lub aluminiowa płyta, która jest pokryta ciemną, matową warstwą absorbującą promienie słoneczne. W przewodach przymocowanych do płyty znajduje się płyn, który przekazuje ciepło. Absorber przykryty jest szybą ze szkła solarnego. Sprawność kolektora zależy w dużej mierze od rodzaju pokrycia absorbera.

Kolektory próżniowe

Ten rodzaj solarów składa się z kilkunastu rur. Każda rura posiada absorber otoczony próżnią, która ma za zadanie pełnić funkcję izolacji cieplnej. Można się łatwo o tym przekonać dotykając kolektora - nie poparzymy się. Podczas gdy w wewnątrz rur znajdowałoby się powietrze, odbierałoby ono ciepło z absorbera, którego temperatura w ciepłe dni wynosi ponad 200 stopni Celsjusza. Na rynku znajdują się kolektory z rurami jednowarstwowymi lub podwójnymi. Sprawność tych drugich jest mniejsza pomimo ich skutecznej izolacji. Ma to związek z gorszym dostępem promieni do absorberów. Biorąc pod uwagę odbiór ciepła z absorbera, dostępne są modele z pośrednim lub bezpośrednim przepływem płynu grzewczego. Ich sprawność jest bardzo podobna, lecz w przypadku kolektorów z pośrednim przepływem cieczy można demontować pojedyncze rury, podczas prac serwisowych, bez konieczności zatrzymywania pracy całej instalacji.

Podsumowanie

Kolektory słoneczne pomimo stosunkowo wysokiej ceny są dobrą inwestycją, która niesie za sobą wiele korzyści. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szybki postęp technologiczny w ostatnich latach przyczynił do obniżenia cen urządzeń przy jednoczesnym wzroście wydajności i skuteczności solarów. Substancje wykorzystywane w absorberach są odporne na zimno - co za tym idzie - nawet podczas mrozów wytwarzają energię.