Jakie są rodzaje frezarek? I co one robią?

Frezarka może być opisana jako narzędzie, które służy do cięcia różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się ją do tworzenia rowków, profili ozdobnych oraz nadawania frezowanym elementom pożądanego kształtu. Jest to możliwe dzięki frezowi obróbczemu, czyli narzędziu, które tnie metal. Działa ono w bardzo prosty sposób: porusza się względem obrabianego przedmiotu i wykonuje ruch obrotowy. Frezarki wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu do obróbki metali, tworzyw sztucznych i drewna. W każdym przypadku wykorzystuje się inny typ lub sprzęt, który jest dostosowany do konkretnego obrabianego materiału. Stosuje się je w budownictwie do obróbki betonu i drewna, a także do wykonywania szczelin dylatacyjnych.

Rodzaje i podział frezarek

Nie jest łatwo znaleźć odpowiednią frezarkę, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z jej usług. Maszyny te można podzielić na różne grupy. Urządzenia te wyróżnia się pod względem cech konstrukcyjnych i projektowych frezarek.

  1. Frezarka stołowa - znana jest ze swojej wysokiej dokładności i służy do prac precyzyjnych. Tego typu frezarki są najczęściej wykorzystywane w przemyśle elektronicznym i zegarmistrzowskim. Na rynku dostępne są również wiertarko-frezarki stołowe, które są specjalnie zaprojektowane dla warsztatów lub zakładów rzemieślniczych.
  2. Frezarka wspornikowa - maszyna, która posiada stały stół na wsporniku. Ten typ frezarki może być zarówno poziomy jak i pionowy. Różnią się one sposobem umieszczenia wrzeciona. W pierwszej z nich jest ono umieszczone pionowo w głowicy przesuwnej. W drugiej oś wrzeciona jest ułożyskowana wewnątrz korpusu głównego.
  3. Frezarka lekka - Jest to maszyna o bardzo prostej budowie, łącząca w sobie cechy zarówno frezarki stołowej jak i wspornikowej. Z tego względu zaliczana jest do frezarek uniwersalnych.
  4. Frezarka karuzelowa - stosowana przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym. Może poruszać się ruchem obrotowym i jest jedyna w swoim rodzaju. Służy do obróbki płaszczyzn za pomocą głowic frezujących.
  5. Frezarka przelotowa - główną cechą tej maszyny jest to, że porusza się tylko w kierunku wzdłużnym.
  6. Frezarka bezkolumnowa - W tym typie maszyny wrzeciono porusza się pionowo wzdłuż prowadnicy. Ten typ frezarki stosowany jest najczęściej w przemyśle ciężkim. 

Poza powyższym podziałem istnieje jeszcze wiele innych możliwości - np. ze względu na usytuowanie wrzeciona.

  1. Frezarka wrzecionowa - W tym typie frezarki wrzeciono umieszczone jest nad blatem stołu. Są one bezpieczne i polecane dla początkujących w obróbce drewna. Stosowane są najczęściej w fabrykach mebli.
  2. Frezarki dolnowrzecionowe - Wrzeciono znajduje się poniżej linii stołu. Spowalnia to znacznie pracę urządzenia i sprawia, że jest ono mniej bezpieczne niż frezarka górnowrzecionowa. Tego typu urządzenia stosowane są w profesjonalnych zakładach obróbki drewna.
  3. Frezarka balansowa - wrzeciono znajduje się w linii stołu. 

Wiecej na temat frezarek przeczytasz na https://frezfactory.pl/

frezarka podczas pracy

Czym kierować się przy zakupie frezarki

Nasze możliwości finansowe i potrzeby powinny być pierwszym kryterium wyboru frezarki. Frezarka do drewna, metalu, czy betonu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę umiejętności osoby obsługującej frezarkę. Specjalistyczna wiedza jest niezbędna do prawidłowego korzystania z profesjonalnego sprzętu i zapewnienia bezpieczeństwa. Frezarki jednoręczne, zwane również frezarkami ręcznymi, to najprostsze i najtańsze frezarki, które mogą być wykorzystywane do prostych prac przez osoby z niewielkim lub żadnym doświadczeniem. Maszyny te są łatwiej dostępne niż profesjonalny sprzęt dla fabryk czy zakładów produkcyjnych. 

Bez względu na cel i potrzeby, zawsze należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Moc wrzeciona
  2. Wymiary / powierzchnia stołu
  3. Waga frezarki
  4. Dokładność frezowania
  5. Powtarzalność pozycjonowania
  6. czy jest łatwa i prosta w obsłudze
  7. Rozdzielczość elektroniczna
  8. Rodzaj silników napędowych
  9. Ruch osi
  10. Maksymalna odległość wrzeciona od powierzchni stołu
  11. Tryby pracy: Frezowanie pełne, frezowanie częściowe lub frezowanie swobodne

Przed zakupem frezarki warto porozmawiać ze sprzedawcą. Zmniejszymy szansę na zakup nieodpowiedniego dla nas sprzętu, korzystając z jego fachowej wiedzy.