Jak urządzić ciekawy salon?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, przez co zawsze musimy poświęcić sporo uwagi na jego urządzanie. Do najważniejszych problemów z tym związanych należy fakt, że takie pomieszczenie musi zwykle pełnić kilka różnych funkcji. Z jednej strony jest to dla nas miejsce na wypoczynek – to właśnie w salonie lubimy usiąść po całym ciężkim dniu w pracy i spokojnie się zrelaksować. Z drugiej salon jest bardzo reprezentatywnym miejscem, bowiem to w nim podejmujemy zwykle gości i urządzamy bardziej oficjalne spotkania.

Kluczem do urządzenia idealnego pomieszczenia tego typu jest zatem połączenie w sobie dwóch stylów: oficjalnego i przytulnego, domowego. Jest to jednak w stu procentach możliwe. Współczesna aranżacja wnętrz stanowi na tyle rozwiniętą dziedzinę, że może nam zaoferować w tej kwestii mnóstwo interesujących rozwiązań – wystarczy tylko bliżej się nimi zainteresować.

Pierwszą kwestią nad jaką należy się tu zastanowić jest to, czy nasz salon ma być nowoczesny, czy też bardziej tradycyjny. Oba te style mają zarówno swoje wady i zalety, zatem praktycznie wszystko zależy tu od naszych indywidualnych upodobań. Styl nowoczesny jest bardzo minimalistyczny – stawiamy w nim na umiarkowaną liczbę ozdób, proste formy mebli i stonowane kolory.

Styl tradycyjny to zupełna przeciwność; w tym przypadku można pozwolić sobie na mnóstwo dodatków, ozdobne meble i bardzo żywe kolory. W tym artykule zajmiemy się bardziej nowoczesnymi salonami, bowiem to właśnie ten styl w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Jedną z najważniejszych rzeczy o jakich należy pamiętać przy urządzaniu salonu jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Kolorystyka musi pasować do postawionych na początku warunków, czyli stwarzać równocześnie oficjalny i reprezentatywny, jak i przytulny i rodzinny klimat.

Najlepiej jest wybrać tutaj dość stonowane barwy, które nie zdominują całego pomieszczenia. Od zwykłej bieli, poprzez różne odcienie barwy kakaowej, żółtej czy brzoskwiniowej – wszystkie te kolory świetnie nadają się do salonu. Jeśli nasze pomieszczenie jest odpowiednio duże i nasłonecznione, to możemy również zdecydować się na nieco ciemniejsze kolory. Należy jednak unikać ich w przypadku niewielkiego salonu, bowiem taka kolorystyka znacznie pomniejsza optycznie dane wnętrze. Kolejna ważna rzecz to podłoga. Chyba najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem w przypadku salonów jest stylowa, drewniana podłoga. Wydaje się, że takie coś nie pasuje jednak do nowoczesnego stylu – nie jest to jednak prawda, bowiem wszystko zależy tutaj od tego, jaki rodzaj drewna wybierzemy. W przypadku nowoczesnego salonu dobrym rozwiązaniem jest również wykładzina.

salon w mieszkaniu​Wielu ludzi utożsamia to z nieco tańszym i niezbyt stylowym rozwiązaniem – zupełnie niesłusznie. W sklepach można obecnie znaleźć całe mnóstwo wykładzin, a niektóre z nich prezentują się naprawdę luksusowo. Ważnym elementem każdego salonu jest oświetlenie. W przypadku tego pomieszczenia warto zadbać zwłaszcza o dużą lampę wiszącą, która zostanie powieszona w centralnym punkcie. Dobrze jest zdecydować się także na kilka mniejszych źródeł światła. Żaden salon nie będzie dla nas zadowalający, jeśli nie zadbamy o odpowiednie meble. Jest to prawdziwy temat – rzeka, bowiem każdy sklep meblowy ma w tej kwestii do zaoferowania mnóstwo ciekawych rzeczy. Nie będzie również szczególnie odkrywcze stwierdzenie mówiące, że idealne meble muszą łączyć w sobie dobry wygląd i wygodę. W przypadku nowoczesnego salonu należy decydować się głównie na minimalizm. Meble powinny mieć stonowaną formę, pozbawioną jakichkolwiek elementów ozdobnych.