Jak uczynić obowiązki domowe nieco mniej uciążliwymi?

Pranie, sprzątanie i prasowanie nie są raczej ulubionymi czynnościami większości osób. To działania, które traktujemy, jak zło konieczne i obowiązki, które trzeba wykonać, ale przecież część z nich można sobie zdecydowanie ułatwić. Jak to zrobić?

Podział obowiązków pomiędzy domownikami

Jeśli nadmiar obowiązków nas przytłacza i mamy wrażenie, że wszystko jest na naszej głowie, to może faktycznie odpowiadamy za zbyt wiele spraw i należałoby się przyjrzeć temu, jak wygląda podział obowiązków w naszym domu.

W wielu sytuacjach pomocne jest rozpisanie czynności, jakie należy wykonywać w domu i ustalenie ich częstotliwości (na przykład odkurzanie dwa razy w tygodniu lub wynoszenie śmieci każdego ranka). Warto zaangażować do tego planowania także innych domowników, by wspólnie ustalić kto będzie odpowiadał za poszczególne czynności.

Jeśli któryś z domowników lubi wykonywać konkretne działania bardziej niż inne (na przykład woli wyciągać naczynia ze zmywarki niż rozwieszać pranie), to warto uwzględnić to w dzieleniu obowiązków, bo wówczas to działanie nie będzie traktowane w charakterze bardzo przykrego obowiązku.

Podział obowiązków powinien być sprawiedliwy, ale warto uwzględnić także to, jak wygląda plan dnia każdego z domowników.

Bez względu na to, jak dobrze uda nam się podzielić obowiązki, to i tak każdy z domowników będzie musiał je wykonywać. By pomóc sobie jeszcze bardziej, warto sięgnąć po urządzenia i akcesoria, które te działania ułatwią i przyspieszą.

Sprzęty ułatwiające wykonywanie domowych obowiązków

W dzisiejszych, zabieganych i zapracowanych, czasach trudno wyobrazić sobie, by każdy znajdował dość czasu, by każdego dnia dokładnie sprzątać, prać, prasować, zmywać i gotować, a każdą z tych czynności wykonywać z sercem i z pełnym oddaniem. Na szczęście istnieje wiele urządzeń, które nam te działania ułatwią:

Pranie i suszenie ubrań można o wiele lepiej zaplanować i wykonać, jeśli do dyspozycji będziemy mieć nowoczesną pralkę automatyczną lub pralko-suszarkę. Urządzenie można nastawić na opóźniony start, by rozpoczęło pracę o określonej porze dnia (na przykład przed naszym powrotem do domu). To pozwoli nam dobrze rozplanować moment rozwieszania prania lub uruchomienia funkcji jego automatycznego suszenia.
Zmywanie naczyń będzie o wiele mniej uciążliwe nie tylko wówczas, gdy wreszcie zdecydujemy się na zakup zmywarki, ale także wtedy, gdy wymienimy sztućce i naczynia na takie, które wszystkie i bez żadnych wyjątków można myć w zmywarce.

Prasowanie będzie znacznie mniej uciążliwe, jeśli zainwestujemy w nowoczesne żelazko parowe o odpowiedniej funkcjonalności. Żelazko tego typu pozwoli na odświeżanie ubrań gorącą parą, co umożliwia też zmiękczenie tkanin i ułatwia prasowanie. Warto wybrać model cenionej marki, by mieć pewność, że będzie działać bezproblemowo. Dobrym wyborem będzie żelazko Philips, ale też żelazko Tefal lub innego, popularnego producenta.
Przyrządzanie wypieków i smakołyków będzie o wiele łatwiejsze, jeśli do dyspozycji będziemy mieli robot kuchenny i to najlepiej w wersji planetarnej, która sprawdza się znakomicie przy wielu kuchennych czynnościach.
Gotowanie może być przyjemniejsze, jeśli zainwestujemy w dobrej jakości garnki oraz sprzęty AGD i akcesoria kuchenne, które mogą ułatwić poszczególne czynności kuchenne (na przykład w blender do blendowania, który sprawdzi się o wiele lepiej niż przecieranie produktów spożywczych przez sito).

Odkurzanie może być prawdziwą zabawą, jeśli tylko zamienimy klasyczny odkurzacz na model automatyczny. Możemy wówczas zaprogramować go tak, by uruchamiał się sam o wybranej porze i sprzątał, gdy my w tym czasie odpoczywamy lub wykonujemy zupełnie inne czynności. Odkurzacze tego typu są dziś powszechnie dostępne i o wiele tańsze niż jeszcze kilka lat temu, dlatego warto rozważyć inwestycję tego typu.

Domowe obowiązki to czynności, z którymi musimy się uporać, ale nie zawsze musimy za wszelką cenę robić wszystko samodzielnie. Jeśli jesteśmy osobami zapracowanymi i z mnóstwem spraw do załatwienia każdego dnia, nie warto jeszcze katować się koniecznością przyrządzania domowych wypieków co drugi dzień lub regularnego mycia okien. Część działań tego typu można zlecić lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Znalezienie dobrej cukierni lub restauracji, w której można będzie, od czasu do czasu, zjeść coś smacznego lub zabrać jedzenie na wynos nie zajmie wiele czasu, a sprawi, że w natłoku spraw znajdziemy czas nie tylko na kolejne obowiązki, ale też na odpoczynek i relaks. Warto pamiętać również o tym, że jeśli tylko finanse nam na to pozwalają, to część domowych spraw można po prostu zlecić osobie z zewnątrz. Zamiast urywać się z pracy i rezygnować ze spotkania ze znajomymi, by ogarnąć porządki przed świętami, można zlecić umycie okien i generalne sprzątanie odpowiedniej firmie lub osobie, która zajmuje się taką działalnością. Usługi tego typu nie są żadną fanaberią, nie są również aż tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać, a będą, z cała pewnością, sporym ułatwieniem dla całej rodziny.

 

Materiał zewnętrzny