Czyszczenie dachu z mchu – dlaczego to takie ważne?

Mech na dachu to dość powszechny problem, który zaburza estetykę i negatywnie wpływa na kondycję pokrycia. Zazwyczaj jest to zmartwienie posiadaczy dachu z dachówek ceramicznych lub cementowych. Blachy nie są środowiskiem sprzyjającym powstawaniu tego typu porostów, co nie oznacza, że powinieneś tracić czujność.

Warto regularnie sprawdzać kondycję dachu i szybko reagować. Mech ma tendencję do szybkiego i niekontrolowanego rozrastania się, a z czasem także do niszczenia dachówek. Jest zatem przeciwnikiem trudnym do pokonania, chyba że decydujesz się na zatrudnienie profesjonalnej firmy do mycia i czyszczenia dachów.

Kiedy pojawia się mech na dachu?

Mech pojawia się w miejscach, które są wilgotne i zacienione. Jego powstawaniu towarzyszy zanieczyszczenie dachu będące efektem nagromadzonego kurzu, pyłu, drobin piasku, smogu, osadów ze spalania paliw kopalnianych, kapiącej z drzew żywicy czy warstwy pyłków z kwiatów oraz krzewów. Jeżeli w ten sposób zostanie wykreowane kwaśne środowisko, to w połączeniu z wilgocią, brakiem dostępu do słońca oraz słabą wentylacją prowadzi do powstawania mchu.

Najbardziej narażone  na omszenie są dachy wykonane z chropowatych dachówek ceramicznych lub cementowych. Wilgoć ma tendencję do wnikania w ich strukturę, stąd dochodzi do powstawania zarodków mchu. Najszybciej w szczelinach, załamaniach oraz wnękach, wreszcie na większych fragmentach dachu.

Dlaczego mech zagraża dachom?

Mech zagraża dachom z dachówek, ponieważ te mają tendencję do wchłaniania wilgoci. Mając nieustanny kontakt z takim podłożem mech:

  • wnika w głąb jego struktury,
  • powoduje pękanie dachówek, gdy dojdzie do zamarzania w nich wody,
  • przenika na tyle głęboko, że może rozrosnąć się także wewnątrz, prowadząc do gnicia elementów drewnianych.

Jak widzisz zielony porost jest nie tylko mało estetyczny, ale w dłuższej perspektywie szkodliwy dla połaci dachowych. Zmiany, które powoduje często są nieodwracalne, więc rozsądnie jest reagować szybko, jak tylko pojawi się problem. Zwłaszcza, że znane są przypadki, w których mech na dachu był przyczyną powstawania lub zaogniania się korozji.

Jak wyczyścić dach z mchu?

Czyszczenie dachu z mchu to ważny zabieg pielęgnacyjny, który nie tylko doraźnie oczyszcza pokrycie, ale też zabezpiecza je na przyszłość. Do przeprowadzenia tego wieloetapowego procesu konieczne są profesjonalne środki czyszczące, które aplikuje się przy pomocy odpowiednich urządzeń. Niezbędnym wyposażeniem dysponuje firma Biotop – mycie i malowanie dachów.

W pierwszej kolejności wykonuje się czynności zmiękczające osady, a potem spłukuje się je przy pomocy myjki emitującej wodę pod dużym ciśnieniem. Wreszcie stosuje się środki biobójcze oraz zwalczające grzyby i neutralizujące ich zarodki, co pozwala skutecznie zabezpieczyć dach przed powstawaniem nowych porostów.

Czy przed mchem można się ustrzec? Jak najbardziej, wykonując regularną konserwację, czyli czyszczenie dachów i impregnowanie (nakładanie na nie zabezpieczających powłok).

Artykuł partnera