Opieka nad seniorem w Niemczech – czego należy się spodziewać?

Opiekunka osób starszych z Polski to dla wielu naszych zachodnich sąsiadów optymalna i niedroga alternatywa dla domu opieki.

Dlaczego opiekunka osoby starszej?

Domy opieki są często drogie i przepełnione. Ponadto niedobór wykwalifikowanych pracowników oznacza, że personel pielęgniarski jest przytłoczony opieką nad osobami starszymi, co wpływa na jej jakość. Dlatego ludzie potrzebujący opieki nie otrzymują wystarczającej uwagi. Kolejną kwestią są częste zmiany zmianowe, przez co brakuje prawdziwego opiekuna, co utrudnia nawiązanie więzi międzyludzkich. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się polskie opiekunki w Niemczech. Dzięki tej formie opieki bliscy pozostają we własnym mieszkaniu i są pod opieką indywidualnie dostosowanego i indywidualnego planu opieki. Opiekunka do osoby starszej to możliwość zapewnienia danej osobie niezależności. Zachowane jest znajome środowisko starszej osoby.

Wymogi dla opiekunki

Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka osób starszych? Niemcy są jednym z tych państw gdzie opieka seniora staję się coraz ważniejszym segmentem rynku usług. Wynika to ze struktury starzejącego się społeczeństwa i coraz popularniejszego modelu, w którym osoba na starość zostaje we własnym domu, własnym środowisku. Opieka osób starszych to dobre zarobki, ale też wymagania. Najczęściej do obowiązków opiekunki należy ubieranie i rozbieranie seniora, higiena osobista. Przygotowywanie posiłków, prace domowe, pranie. Podawanie leków. Opiekunka w Niemczech musi być też gotowa spędzać czas wolny z seniorem.

Warunki pracy w opiece

Poza wysoka płacą, na jakie jeszcze udogodnienia może liczyć osoba, której zadaniem jest opieka. Niemcy to jedno z tych państw gdzie możemy jako obywatele UE liczyć na umowę o pracę. Opieka seniora najczęściej odbywa się w jego domu. Opiekunka może skorzystać z telefonu lub łącza internetowego, aby w wolnym czasie pozostawać w kontakcie z rodziną w domu. Najczęściej jest to też osobny pokój. Opiekun będzie mieszkał w danym domu przez uzgodniony okres umowy. Sama pensja zależy od tego, czy dana osoba cechuje się dużym praktycznym doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. Niezbędna jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym.

Szacunek

Bardzo ważną „umiejętnością” opiekunki jest empatia. Gdy dana osoba się starzeje, zmniejsza się jego niezależność i zdolności umysłowe. Wtedy łatwo wpaść w pułapkę protekcjonizmu. Nawet jeśli starsza osoba ma problemy z poruszaniem, należy pamiętać, że jest to osoba z dużym doświadczeniem i osoba, która kiedyś była w stanie stanąć na własnych nogach. Dobry opiekun będzie umieć rozmawiać z nią jako osobą, a nie tylko klientem, który potrzebuje opieki. Empatia jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać każdy opiekun. Starzenie się może być skomplikowanym i trudnym procesem dla niektórych osób, ponieważ zadania, które wcześniej uważały za proste, stają się wyzwaniem. Opiekun musi być w stanie porozumieć się ze swoim podopiecznym, aby pomóc mu przez to przejść, a empatyczna opiekunka zrozumie emocje, z którymi osoba starsza może zmagać się w obliczu nowych realiów.