O czym warto pamiętać podpisując umowę pożyczki?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy pożyczki, zapoznaj się z jej treścią. Podpisywanie dokumentów bez ich uprzedniego przeanalizowania może ściągnąć na Ciebie nieprzyjemności. Na co należy zwrócić uwagę, czytając umowę?

Umowa pożyczki

Zawierając umowę pożyczki, nie działaj pochopnie. Dokładnie zapoznaj się z warunkami zawartymi w dokumentach. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na podaną w umowie wartość RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania przedstawia całkowity koszt pożyczki w skali roku. Jej wysokość określona jest w procentach. RRSO oprócz oprocentowania pożyczki uwzględnia również pozostałe koszty, np. prowizję. Jeżeli podana w umowie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 25%, znaczy to, że koszt pożyczki kwoty 1000 zł będzie równy 250 zł. RRSO jest również kryterium, które pozwala skutecznie porównać atrakcyjność konkurencyjnych ofert. Zawierając umowę, dokładnie sprawdź termin i sposób spłaty pożyczki. Bardzo ważna jest również wysokość odsetek, które naliczane są w przypadku, gdy nie spłacisz pełnej kwoty w określonym w umowie terminie. Analizując umowę pożyczki, zwróć uwagę również na wszelkie opłaty dodatkowe, które mogą naliczane być np. za listowne monity z ponagleniami. Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem masz 14 dni na odstąpienie od umowy pożyczki. Swojej decyzji nie musisz w żaden sposób uzasadniać.

Pożyczka odnawialna – jak to działa?

Jedną z dostępnych na rynku form pożyczek jest pożyczka odnawialna. Na podstawie umowy pożyczki odnawialnej przyznany zostanie Ci limit pożyczkowy. Zasady jego działania można porównać do zasady działania karty kredytowej. Decydując się na pożyczkę odnawialną, uzyskasz stały dostęp do określonej kwoty pieniędzy, z których możesz korzystać w dowolnej chwili. Wysokość limitu uzależniona jest m.in. od Twojej zdolności kredytowej. Każda wypłata środków zmniejsza dostępny limit, a każda spłata zmniejsza zadłużenie i sprawia, że limit wraca do początkowej kwoty. Jak działa to w praktyce? Jeżeli Twój limit pożyczkowy wynosi 3000 zł i w danym okresie rozliczeniowym wykorzystasz 300 zł, po zwrocie tej kwoty (wraz z umownymi odsetkami) do dyspozycji znowu będziesz miał pełne 3000 zł. Jeżeli wykorzystasz cały dostępny limit, nie musisz od razu spłacać pełnej kwoty, a jedynie sumę minimalną, ustaloną w umowie przez pożyczkodawcę. Umowy pożyczki odnawialnej zawierane są najczęściej na czas 12 miesięcy lub na czas nieokreślony. Takie długotrwałe rozwiązanie pozwala uniknąć formalności, których należałoby dopełnić, zaciągając każdorazowo nową pożyczkę. Pożyczka odnawialna to dobre rozwiązanie dla osób o nieregularnych przychodach, które często potrzebują niewielkich sum gotówki. Pożyczki odnawialne oferuje swoim klientom euroloan.pl. Z warunkami pożyczki możesz zapoznać się w tym miejscu: https://www.euroloan.pl/owu.

 

Materiał zewnętrzny