Jak otworzyć, jak urządzić salon fryzjerski?

Prowadzenie własnego biznesu dla wielu osób jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Warto jednak pamiętać, że zanim będzie się czerpać z tego benefity, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, jak i wyposażenie lokalu w niezbędne akcesoria. Dzisiaj doradzamy, jak urządzić i otworzyć salon fryzjerski.

Jakie wyposażenie salonu fryzjerskiego jest niezbędne?

Wyposażenie salonu fryzjerskiego musi być przemyślane i dobrze wybrane, by umożliwiało komfortowe świadczenie usług fryzjerowi, jak i relaks dla klienta. W kwestii mebli bardzo ważne są: fotele fryzjerskie, konsolety (lustra), myjnie, szafki do przechowania akcesoriów oraz kosmetyków. Konieczne jest także zaaranżowanie poczekalni, w której powinny znaleźć się: fotele, kanapy, stolik, a także wieszaki na ubrania. Dla wielu specjalistów ważny jest hoker dla fryzjera, dzięki któremu mogą wykonywać pracę na siedząco.

W kwestii akcesoriów, do niezbędnych zaliczyć można:

  • nożyczki,
  • grzebienie,
  • szczotki,
  • klipsy,
  • miski i pędzle do farbowania i nakładania pielęgnacji,
  • urządzenia elektryczne do obcinania i stylizacji włosów,
  • akcesoria pozwalające na sterylizację i dezynfekcję,
  • produkty do sprzątania,
  • fartuchy,
  • peleryny.

Zazwyczaj to spory wydatek, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, dlatego niektóre meble i akcesoria fryzjerskie możesz kupić z drugiej ręki, np. w serwisach ogłoszeniowych. Znajdują się tam wysokiej jakości produkty w bardzo okazyjnych cenach.

Warunki lokalowe dla zakładu fryzjerskiego

Wybór odpowiedniego lokalu do prowadzenia salonu fryzjerskiego na pozór wydaje się sprawą prostą, jednak przepisy szczegółowo określają, jakie warunki musi spełnić nieruchomość. Przede wszystkim wskazano, że usługi powinny być świadczone w osobnym budynku lub w jego wyodrębnionej części. Na terenie zakładu znaleźć muszą się pomieszczenia: przeznaczone do obsługi, szatnia i poczekalnia, sanitarno-higieniczne dla klientów, miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, a także preparatów oraz czystej i brudnej bielizny. Konieczne jest także wyznaczenie stałego miejsca na pojemniki, w których gromadzone są odpady. Warunkiem, który należy bezwzględnie spełnić, jest dostęp do ciepłej i zimnej wody. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu fryzjerskiego, chyba że wyznaczono w nim palarnię. Warto także podkreślić, że do budynku lub lokalu nie mogą być wprowadzane zwierzęta.

Jakich formalności należy dopełnić, by móc otworzyć salon fryzjerski?

Otworzenie własnego salonu fryzjerskiego to nie tylko kwestie związane z lokalem, ale pewne formalności, których należy dopełnić. Pierwszym krokiem powinna być rejestracja firmy. Na początku prowadzenia działalności najlepiej zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę cywilną osób fizycznych. Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT muszą złożyć deklarację VAT-R w Urzędzie Skarbowym. Wymagane jest także wypełnienie deklaracji ZUS ZUA, związanej z ubezpieczeniami społecznymi. Ostatnim z wymogów formalnych przed otworzeniem salonu fryszerskiego jest uzyskanie pozytywnej opinii Sanepidu, który sprawdzi warunki lokalowe oraz sanitarne panujące w salonie.

Artykuł sponsorowany