Żywe sny: Koszmary z odstawienia alkoholu

Podczas przechodzenia przez odstawienie alkoholu, istnieje wiele nieprzyjemnych objawów odstawienia, które mogą uczynić rzeczy bardzo trudne i uczynić go bardzo kuszące, aby pić ponownie.

Mogą one obejmować łagodne objawy, takie jak wstrząsy, główne, takie jak mokry mózg, i cały szereg innych objawów, jak przejść przez wiele etapów osi czasu odstawienia.

Jeden, który jest często lekceważone lub zaniedbane wspomnieć choć, jest żywe sny odstawienie alkoholu może prowadzić do.

Dla tych, którzy są nieświadomi lub nie oczekują, te sny mogą być bardzo niepokojące, i uniemożliwia nam spać, a nawet kusi nas do picia ponownie tylko spać głęboko i uniknąć doświadczania ich ponownie.

Ale co powoduje te żywe sny, i czy są one czymś, o co należy się martwić?

Przyjrzyjmy się nauce, która za tym stoi.

Co powoduje żywe sny po odstawieniu alkoholu?

Alkohol obniża funkcje naszego mózgu - to dlatego picie późno w nocy często prowadzi do tego, że zasypiamy szybciej niż kiedykolwiek.

Problem w tym, że powoduje to, że mózg zaczyna pracować na najwyższych obrotach, pracując ciężej niż kiedykolwiek, aby osiągnąć te same funkcje i procesy. Kiedy pijemy regularnie, jest to niezauważalne, ponieważ alkohol działa depresyjnie na nasz centralny układ nerwowy.

Jednak kiedy przestajemy pić, potrzeba trochę czasu, aby aktywność mózgu wróciła do normy, co oznacza, że bez depresji alkoholowej nasz mózg i OUN stają się nadaktywne i nadmiernie pobudzone.

To właśnie ten problem prowadzi do pocenia się, skurczów mięśni, rozdrażnienia, a nawet drgawek u tych z nas, którzy mają poważne objawy odstawienia alkoholu. Ta sama nadmierna stymulacja prowadzi do niezwykłej aktywności mózgu podczas snu, w tym do gwałtownego i nieregularnego przełączania się między snem REM a snem nie-REM.

Uważa się również, że duże spożycie alkoholu zmniejsza ilość snu REM, którego doświadczamy każdej nocy, ale po odstawieniu alkoholu sen REM powraca i jest obecny bardziej niż kiedykolwiek. Ponieważ sen REM jest tym, w którym występuje większość snów, jest to prawdopodobnie również ważny czynnik.

Podczas gdy żywe sny po wypiciu alkoholu są również możliwe, sny dla tych, którzy przezwyciężyli uzależnienie od alkoholu mogą być niezwykle żywe do punktu, w którym są nie do odróżnienia od prawdziwego życia, i często mogą być gwałtowne lub przerażające w naturze, prawdopodobnie z powodu towarzyszącego im pobudzenia.

Jest to uważane przez wielu w dziedzinie psychologii klinicznej za główną przyczynę nawrotów, dlatego tak ważne jest prawidłowe zarządzanie snem i uzyskanie wszelkiej możliwej pomocy na tym trudnym etapie. 

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na https://alkoholizmbrzesko.pl/detoks-alkoholowy-brzesko/b_qihr

Jak długo żywe sny utrzymują się po odstawieniu alkoholu?

Na szczęście zjawisko to jest tylko tymczasowym skutkiem zaburzeń równowagi w chemii naszego mózgu, spowodowanych zarówno ciężkim nadużywaniem alkoholu, jak i jego odstawieniem.

Zazwyczaj mózg i nasze wzorce snu wracają do normy w ciągu 1-2 tygodni po odstawieniu alkoholu. W skrajnych przypadkach długotrwałego picia może to potrwać do 2-3 tygodni, ale rzadko dłużej.

Te żywe sny mogą być nieprzyjemne i stresujące, zwłaszcza gdy są to gwałtowne koszmary, którym towarzyszy pobudzenie i bezsenność. Doświadczenie to może często zachęcać nas do ponownego picia, aby uniknąć tych snów, ale ważne jest, aby pamiętać, że te żywe sny znikną bardzo szybko, a wtedy poczujemy się bardziej wolni i zdrowi niż kiedykolwiek.

Osoby przechodzące przez nasze domowe programy detoksykacyjne mogą otrzymać leki na detoks alkoholowy, które pomagają w radzeniu sobie z trudniejszymi objawami, a to często obejmuje środki uspokajające w celu utrzymania zdrowego wzorca snu i zapobiegania żywym snom.

Nawet ci, którzy odstawiają alkohol sami, bez profesjonalnej pomocy, mogą rozważyć ziołowe tabletki nasenne lub suplementy melatoniny, a także regularne ćwiczenia, aby sen przychodził bardziej naturalnie.