Wyciskarka wolnoobrotowa a blender? Jaka jest różnica?

Może być trudno jeść wystarczająco dużo owoców i warzyw każdego dnia. Blendowanie i wyciskanie soków może w tym pomóc. Łatwiej jest uzyskać zalecaną ilość soku za pomocą blendera lub wyciskarki wolnoobrotowej. Jaka jest różnica między blenderem a wolnoobrotową wyciskarką?

Biuro Żywienia zaleca spożywanie co najmniej 250g warzyw i 200g owoców dziennie. Pomimo naszej zwiększonej świadomości na temat zdrowej żywności w ostatnich dekadach, przeciętny Holender nadal spożywa o wiele za mało owoców i warzyw.

Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, przepadają za wyciskarkami i blenderami. Przygotowanie pysznego smoothie lub soku z tych wszystkich owoców i warzyw jest proste.

Zalety i wady wyciskarek i blenderów

Istnieje wiele różnic między blenderem a wolnoobrotową wyciskarką. Obie są zupełnie inne i działają w inny sposób. Przyjrzyjmy się różnicom i ich zaletom.

Zalety blendera

Zarówno sokowanie, jak i blendowanie polega na rozdrobnieniu i sproszkowaniu owoców. Wyciskarka oddziela sok od miąższu, który można następnie wyrzucić. Blender wykorzystuje cały owoc, podczas gdy wyciskarki wolnoobrotowe robi to samo. Miąższ jest bogaty w błonnik, co jest dobrą rzeczą. Zblendowane owoce, warzywa i inne pokarmy nadal zawierają błonnik. Jest to ważny składnik odżywczy, który pomaga w zdrowym trawieniu i zapobiega wielu chorobom przewlekłym.

Miąższ nie jest używany do soków, ale jest używany do blendowania. Zawiera ona również mnóstwo flawonoidów. Jest to silny przeciwutleniacz, który jest niezbędny do metabolizmu witaminy C.

Blender jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia niż wyciskarka wolnoobrotowa . Nie ma wielu części do oddzielenia blendera. Można go po prostu rozebrać i wyczyścić za pomocą szczotki. Blender można wyczyścić w ciągu kilku sekund.

Wady blendera

Chociaż nie podbijają cukru we krwi tak szybko jak inne soki, słodkie smoothie zrobione w blenderze nadal może powodować wzrost glukozy we krwi i przyczyniać się do zespołu metabolicznego. Możemy szybko skonsumować smoothie, ponieważ jest ono płynne. Zwiększa to szansę na spożycie zbyt dużej ilości kalorii.

Ludzie są zbudowani tak, aby przeżuwać jedzenie powoli i dokładnie. Błonnik w owocach, korzeniach i liściach, które jedli nasi przodkowie, miał znacznie wyższy poziom niż miękkie brzoskwinie i truskawki, które jemy dzisiaj. Koktajle nie przeszkadzają nam w jedzeniu. Codzienne picie smoothies może spowodować osłabienie szczęki. Żucie jest również ważne w odczuwaniu satysfakcji.

Masz pełną kontrolę nad składnikami, gdy robisz swoje smoothies za pomocą blendera. Nie dostaniesz tego, jeśli kupisz wstępnie przygotowane smoothie z supermarketu. Te smoothie często zawierają dodatki, takie jak fruktoza, sztuczne kolory i smaki. Lepiej zrobić własne koktajle, jeśli lubisz je pić.

Blender

Zalety wyciskarek

Wyciskarka wolnoobrotowa to świetny sposób na uzyskanie wysokiego poziomu składników odżywczych. Większość witamin i minerałów znajduje się w soku, a nie w miąższu. Wyciskarka wolnoobrotowa zapewni Ci więcej witamin i przeciwutleniaczy. Blender jest wygodniejszy niż powolna sokowirówka. Osoby z problemami trawiennymi mogą pić soki z sokowirówki. Pozwala to na lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Dzieje się tak, ponieważ błonnik spowalnia trawienie i wiąże cukry w warzywach i owocach. Wyciskarka wolnoobrotowa sprawi, że będziesz miał więcej energii. Sokowanie przed występami to świetny sposób na zwiększenie energii. Sportowcy będą również czerpać największe korzyści z soku wiśniowego i soku z buraków.

Sprawdź wyciskarkę Hurom 100s na https://hurompolska.pl/hurom-h100s-najnowsza-wyciskarka-z-serii-easy/.

Wady wyciskarek

Wyciskanie soków wiąże się nie tylko z bimbrem i różanym zapachem. Wspomnieliśmy wcześniej, że sokowanie usuwa z napoju większość błonnika. Pozwala to na szybkie wchłanianie cukrów z owoców, warzyw i innych składników odżywczych. Poziom cukru może szybko wzrosnąć i również szybko spaść. Może to prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów.

Wyciskarka wolnoobrotowa różni się od blendera tym, że nie daje tego samego nasyconego smaku, co smoothie zrobione za pomocą blendera. Łatwo jest wypić zbyt wiele soków. Może to prowadzić do problemu, jeśli pijesz zbyt dużo soku ze słodkich owoców lub warzyw. Ale domowy sok jest nadal zdrowszy niż kupiony w sklepie. Gotowe soki są pełne niezdrowych dodatków i nie są zdrowe.

Wyciskarka wolnoobrotowa wyjmuje z napoju prawie cały błonnik. Miąższ jest wyrzucany. Jest to wada w porównaniu z blenderem, ponieważ wiele dobrych produktów spożywczych jest przez to traconych.

Jaka jest różnica między wolnymi sokowirówkami a blenderami?

Żywność pochodzenia roślinnego jest bardzo odżywcza. Wszyscy powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw. Zarówno blender, jak i wyciskarka wolnoobrotowa mogą być pomocne w uzyskaniu wystarczającej ilości składników odżywczych. Chociaż możesz stracić korzyści płynące z przeżuwania żywności, zarówno blender, jak i wyciskarka wolnoobrotowa mogą pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy każdego dnia.

Główną różnicą między blenderami a wyciskarką wolnoobrotową jest zawartość błonnika w ich produktach końcowych. Wolna sokowirówka wychwytuje cały miąższ. Blendery miażdżą cały owoc lub jego część, więc błonnik zostaje zachowany w produkcie końcowym. Sok z blendera jest bardziej odżywczy niż sok z wolnej sokowirówki.

Jednak większość ludzi uważa, że zarówno wyciskarka wolnoobrotowa, jak i blender są cennymi narzędziami do zwiększenia dziennego spożycia owoców i warzyw.