Odparzenia u dzieci - skąd się biorą i jak je leczyć?

Skóra niemowlaka wymaga specjalnego traktowania i stosowania bezpiecznych kosmetyków, które w delikatny sposób będą ją pielęgnowały. Niestety nawet u dobrze zaopiekowanego dziecka mogą pojawić się odparzenia na skórze. Najczęściej są one spowodowane długim noszeniem mokrej pieluszki przez malucha i nasilają się szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy dodatkowym czynnikiem drażniącym jest wysoka temperatura. 

Skąd biorą się odparzenia u dzieci ?

U małych dzieci, które nie korzystają jeszcze samodzielnie z nocnika, czy toalety najczęściej spotykamy się z odparzeniami pieluszkowymi. Wpływ mają na to czynniki takie, jak częstotliwość zmiany pieluszki, stosowanie złych kosmetyków, lub dużej ich ilości, rzadkie mycie, czy upały. Rzadka zmiana pampersa naraża dziecko na długotrwały kontakt z amoniakiem i bakteriami znajdującymi się w moczu co w połączeniu z wilgocią i wysoką temperaturą stanowi idealne warunki do tworzenia się uszkodzeń skóry. Występowanie biegunek, lub skłonność do alergii będą też miały znaczący wpływ na pojawianie się stanu zapalnego, dlatego warto stosować mleko Nan dla maluszka. Odparzenie jest łatwe do rozpoznania, ponieważ charakteryzuje się zaczerwienieniem w okolicach miejsc intymnych, obrzękiem, a czasem nawet występowaniem grudek. Taki nieleczony stan może przerodzić się w infekcję bakteryjną lub grzybiczą, dlatego bardzo ważne jest aby mu zapobiegać, a jeśli już wystąpi zastosować odpowiednie maści i kremy na odparzenia u dzieci i niemowląt. 

Jak leczyć odparzenia?

Zanim dojdzie do wystąpienia odparzeń możemy się przed nimi zabezpieczyć poprzez częste zmiany pieluszki, kontakt skóry ze świeżym powietrzem oraz dobrą higienę niemowlaka. Jeśli jednak u malucha pojawił się stan zapalny to warto wiedzieć jak sobie z nim radzić. Tutaj kluczową rolę odgrywać będzie wspomniana już higiena oraz dokładne osuszanie pupy niemowlaka po umyciu. Ważne, aby usunąć wilgoć również z pachwin i wszelkich fałdek skórnych, ponieważ ta będzie potęgowała dyskomfort dziecka. Warto zadbać o dobre wietrzenie miejsc intymnych po każdej kąpieli i ostrożne zakładanie pieluszki, żeby dodatkowo nie podrażnić skóry. Możemy też spotkać się z domowymi metodami leczniczymi takimi, jak stosowanie naparów z ziół, czy zasypek w postaci talku oraz maki ziemniaczanej, stosowanymi przez nasze babcie. Aby przyspieszyć gojenie się ran i załagodzić stan zapalny należy stosować maści i kremy na odparzenia u dzieci i niemowląt gemini.pl/kategoria/dziecko/kosmetyki-dla-dzieci/odparzenia. Zawierają one substancje czynne, które mają działanie przeciwzapalne, łagodzące ból i swędzenie oraz złuszczające martwy naskórek. Specyfiki te pozwolą na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry, a tym samym zapewnią jej elastyczność. Jeśli nie wiemy jakiego preparatu użyć warto skonsultować się z farmaceutą, który pomoże nam dobrać odpowiedni krem. 

Jeśli ten niepokojący stan utrzymuje się przez długi czas należy koniecznie skontaktować się z pediatrą, który udzieli dalszych zaleceń i zbada stan skóry dziecka. Nieleczone odparzenia mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia malucha, dlatego nie można ich bagatelizować.