Klucz dynamometryczny – do czego służy?

Praktycznie każdy mechanik wie, do czego służy klucz dynamometryczny. Jednak powszechnie ta nazwa może być nieznana. Warto zapoznać się z takim urządzeniem, ponieważ może się ono okazać przydatne przy okazji niektórych napraw. Taki klucz możemy znaleźć nie tylko w każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym, ale także w domowych zestawach narzędzi. Dzięki niemu będziemy w stanie samodzielnie wykonać kilka podstawowych napraw w naszym aucie.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny może się przydać w przypadku niektórych napraw oraz przy takich prostych czynnościach jak np. wymiana koła lub zmiana żarówki. Najważniejszym elementem w takim kluczu jest sprężyna, która wydłuża się dzięki siłom działającym na nią podczas odkręcania śrub. Być może mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że podczas nieprawidłowego przykręcania śrub można uszkodzić ich elementy. Najczęściej dzieje się tak, jeżeli śruby łączą ze sobą części stalowe z aluminiowymi. W takich wypadkach najlepiej użyć klucza dynamometrycznego, który ma specjalną podziałkę, przedstawiającą moment siły w Newtonach. Dzięki temu używamy odpowiedniej siły podczas dokręcania lub przykręcania najróżniejszych elementów.

klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny 1/2" 42-210Nm Force. Fot. dynamometryczne.pl

Klucz dynamometryczny - gdzie kupić?

Jedną z firm, która oferuje swoim klientom wysokiej jakości klucze dynamometryczne, jest firma Narzędzia Czyżycki Sp.J. Przedsiębiorstwo prowadzi sklep z dużym asortymentem narzędzi dynamometrycznych. Zakupy można zrobić online lub w siedzibie firmy, która mieści się w Tarnowie. Firma Narzędzia Czyżycki Sp. J. rozpoczęła swoją działalność w 1993 roku i do tej pory jest jednym z wiodących sklepów z narzędziami do napraw samochodów oraz ze sprzętem spawalniczym oraz pneumatycznym, kompresorami, a także artykułami wulkanizacyjnymi. Jeżeli nie jesteśmy pewni, który model klucza wybrać, to wykwalifikowana i profesjonalna obsługa sklepu Czyżycki zawsze pomoże nam w doborze najbardziej odpowiedniego narzędzia.

Klucz dynamometryczny - zastosowanie

Być może wydaje nam się, że przykręcenie śruby w samochodzie to nic trudnego. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych mechanizmów, przykręcanie śrub ze zbyt dużą siłą może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów i spowodować wadliwe działanie całego systemu. Dlatego klucze dynamometryczne, które oferuje firma Czyżycki, są wyposażone w podziałkę siły, która informuje nas, z jaką siłą działamy w danym momencie. Takie działanie nazywane jest działaniem siłowym i zostało wymyślone przez angielskiego naukowca Roberta Hooka już w XVII wieku.

Taki klucz na pewno przyda nam się w podczas zmiany kół. Pomoże on nam dokręcić koła z odpowiednią siłą, dzięki czemu nie będziemy mieli później problemów z ich odkręceniem. Często zdarza się, że użyliśmy zbyt dużej siły i musimy np. stawać na kluczu, aby udało się wykonać operację odkręcenia. I właśnie w takich sytuacjach warto wiedzieć, jakiej siły musimy użyć, ponieważ bardzo ułatwi nam  to poprawne przeprowadzenie konkretnego działania.

Więcej na dynamometryczne.pl

Narzędzia Czyżycki Sp.J. Fabryczna 5b, 33-100 Tarnów, Telefon: 608 008 392.