Kosmetyki samochodowe – ważna inwestycja dla każdego

Chyba każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że prawidłowe dbanie o swój samochód to niesamowicie ważna kwestia. Rzeczy takie jak podstawowa kosmetyka mają ogromny wpływ na codzienne korzystanie z pojazdu. Ma być ono przyjemne i komfortowe, a ponadto możemy w ten sposób oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych problemów.

Korzystając z samochodu na co dzień i poruszając się nim po różnych drogach narażamy go niestety na całe mnóstwo zagrożeń. Podobnie jak i każde inne narzędzie, również samochód po prostu się zużywa w miarę upływu czasu jego użytkowania – nie ma niezniszczalnych samochodów. Z drugiej strony, dbając odpowiednio o niektóre kwestie możemy znacznie wydłużyć jego żywotność i uniknąć szeregu awarii, które zwykle niosą ze sobą dodatkowe problemy i wydatki. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele rzeczy na drogach zagraża naszemu samochodowi. Niektóre z nich są zupełnie niepozorne i nawet nie kojarzymy ich z żadnym niebezpieczeństwem, ale w dłuższej perspektywie konsekwencje ich działania mogą być bardzo nieprzyjemne.

Kosmetyka samochodowa

Samochód przy codziennym użytkowaniu jest przede wszystkim wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Intensywny deszcz, niskie temperatury czy śnieg mogą być wręcz mordercze dla karoserii. W takich warunkach na drodze często zalega również błoto, które rozpryskuje się szczególnie po podwoziu, czyniąc dodatkowe szkody. Z drugiej strony, ostre słońce też nie jest dobre, bowiem w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na stan lakieru samochodowego. Do tego wszystkiego dochodzą też zanieczyszczenia, kurz i pył. Spod kół przejeżdżających samochodów często pryskają niewielkie kamienie, zatem łatwo o różnego rodzaju obicia, zarysowania i rysy. Wszystko to sprawia, że po stosunkowo krótkim czasie użytkowania karoseria naszego samochodu może być w naprawdę kiepskim stanie. Zalegające zanieczyszczenia z czasem mogą prowadzić do jej niszczenia, zatem zaniedbując nawet podstawową higienę samochodową sprawiamy, że poszczególne elementy samochodu znacznie szybciej nadają się do wymiany. Brud może nawet doprowadzić do kompletnego zrujnowania lakieru samochodowego. Nikomu nie trzeba ponadto mówić, że jest to także kwestia czystej estetyki – brudny samochód zawsze wygląda gorzej i niezbyt dobrze świadczy o swoim właścicielu.

auto detailing

Chemia samochodowa

Dostępna w sklepach chemia samochodowa jest aktualnie tak zróżnicowana, że każdy może znaleźć wśród takich produktów coś idealnego dla swojego samochodu. Trzeba jednak robić takie zakupy z dużą ostrożnością, aby mieć pewność, że wybieramy produkty pochodzące od faktycznie renomowanych producentów. Wszystko zależy od tego, co dokładnie nas interesuje. Jeśli chcemy w pierwszej kolejności zadbać o podstawową higienę naszego samochodu, to zwykłe kosmetyki w zupełności nam wystarczą. Warto dowiedzieć się, jakie produkty będą najlepsze akurat dla naszej karoserii i rodzaju lakieru. Oprócz samych kosmetyków potrzebujemy kilku podstawowych akcesoriów, przede wszystkim dobrej szmatki do mycia, która nie pozostawi na karoserii żadnych rys ani zadrapań. Wszystkie tego typu akcesoria i kosmetyki samochodowe kupimy bez problemu w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym. Jeśli zależy nam na faktycznie starannej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do mycia poszczególnych części samochodu. Inne produkty służą bowiem do mycia karoserii, a inne do pielęgnacji szyb. Przy okazji każdego standardowego mycia warto zadbać też o wnętrze samochodu; nieco je odświeżyć i umyć tapicerkę. Jazda na pewno stanie się dzięki temu znacznie przyjemniejsza.

Polerka samochodowa - pasta polerska

Kolejna rzecz to pielęgnacja lakieru samochodowego, który należy do najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów. Sama polerka samochodowa to w gruncie rzeczy nic trudnego ani kosztownego – nie musimy do tego posiadać ani wielkich umiejętności, ani skomplikowanych akcesoriów. Potrzebna jest przede wszystkim dobra pasta polerska. Bardzo ważne jest tutaj wybranie produktu odpowiedniego do rodzaju lakieru oraz karoserii, bowiem w przeciwnym wypadku narobimy jedynie więcej szkód. Cała praca nie jest trudna, ale dość czasochłonna. Trzeba rozprowadzić pastę bardzo dokładnie i równomiernie po całej powierzchni karoserii, tak, aby nie pozostawić żadnych zacieków.

Car detailing

Od czasu do czasu warto zdecydować się na solidny car detailing. Mówiąc ogólnie, jest to proces polegający na przywróceniu samochodu do stanu możliwie najbliższego temu, w jakim znajdował się zaraz po opuszczeniu fabryki. Obecnie jest to bardzo popularna usługa, z której możemy skorzystać u wielu profesjonalnych firm. Z drugiej strony, przy odpowiednim wyposażeniu sami również możemy przeprowadzić takie prace. Bardziej profesjonalne kosmetyki samochodowe nie kosztują wbrew pozorom szczególnie wiele, a na pewno będzie to świetna inwestycja dla każdego kierowcy. Poświęcając temu od czasu do czasu nieco uwagi możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla naszego samochodu. Nie tylko będzie on prezentował się o wiele lepiej, ale również znacznie wydłużymy jego żywotność.