Rozliczenie pitu przez internet nie jest trudne

Rozliczenie pitu przez internet jest możliwe dopiero od roku 2008. Wcześniej wypełnialiśmy druki i staliśmy w długich kolejkach, aby złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym.

W pierwszych latach rozliczenie pitu przez internet stosowało niewielu podatników. Wydawało się, że potrzebne jest do tego specjalne oprogramowanie, a same programy do rozliczania pit  są zbyt trudne dla przeciętnego podatnika.

Okazuje się jednak, że rozliczenie pitu przez internet wymaga niewiele ponad dostęp do komputera i połączenia z internetem oraz chwili czasu. Musimy oczywiście zgromadzić dane o przychodach uzyskanych w roku podatkowym. Najczęściej roczne informacje otrzymujemy od płatników, którzy mają obowiązek przekazać je podatnikom do końca lutego. Jeśli uzyskaliśmy przychody bez pośrednictwa płatników, przygotowujemy dokumentację prowadzonej działalności gospodarczej lub  dotyczącą przychodów np. z najmu.

Samo rozliczenie pitu przez internet nie będzie trudne, gdyż po podaniu podstawowych informacji wszystkie obliczenia wykonuje za nas program. Program jest skonsrtuowany tak, żeby wszystkie działania były zgodne z aktualnymi przepisami podatkowymi. Program wyręczy nas nie tylko w działaniach rachunkowych, ale też we właściwej interpretacji przepisów podatkowych m.in dotyczacych odliczeń z tytulu ulg podatkowych. Wykonując rozliczenie pitu przez internet nie musimy więc sprawdzać zapisów w ustawach podatkowych i ich interpretacji, czytać broszur informacyjnych do wypełniania deklaracji podatkowych. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i unikniemy pomyłek.

Ministerstwo Finansów zachęca do rozliczenia pitu przez internet i wprowadza kolejne zmiany rozszerzające możliwość rozliczeń przez internet oraz ułatwiające składanie deklaracji. Od dwóch lat dostępna jest usługa wstępnie wypełnionego zeznania PIT-37, a od roku PIT-38 (PFR). Dzięki niej nie musimy nawet wpisywać danych o przychodach, gdyż zrobi to administracja podatkowa na podstawie informacji otrzymanych od płatników. Podatnik musi tylko sprawdzić , czy wszystkie przychody zostały ujęte, podpisać i wysłać deklarację . Może oczywiście wprowadzić informacje o przysługujących mu ulgach podatkowych. Wtedy program przeliczy ponownie należny podatek uwzględniając odliczenia z tytułu ulg.

Samodzielnie możemy też wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć 1% naszego podatku, oraz kwotę do przekazania. Łatwe rozliczenie pitu przez internet powoduje, że coraz większa liczba podatników korzysta z tej formy składania rocznych deklaracji podatkowych.

Artykuł sponsorowany