Urządzamy idealną kuchnię

Urządzenie idealnej kuchni w swoim domu jest rzeczą niezwykle istotną dla każdego z nas. W końcu w pomieszczeniu tym na co dzień spędzamy mnóstwo czasu, wykonując wiele różnych czynności związanych z gotowaniem. Wielu ludzi popełnia tu jednak znaczny błąd uważając, że w kuchni jedyną rzeczą o jaką musimy zadbać jest wygoda – pomieszczenie to z pozoru ma być wyłącznie praktyczne, a dobry wygląd nie jest tu aż tak istotny. Faktem jest, że kuchnia musi być urządzona w taki sposób, aby gotowanie przebiegało w sposób jak najwygodniejszy.

Powinno to być pomieszczenie rzeczywiście praktyczne i zorganizowane w jak najlepszy sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba tu zadbać również o dobry wygląd – jeśli nasza kuchnia nie będzie prezentowała się we właściwy sposób, to nawet zwykłe, codzienne gotowanie w niej nie będzie dla nas niczym przyjemnym. Współczesna aranżacja wnętrz przygotowała dla nas całe mnóstwo ciekawych rozwiązań, dzięki którym można urządzić faktycznie piękną i wygodną kuchnię – wystarczy jedynie zainteresować się nimi nieco bliżej. Wybór odpowiedniego sposobu aranżacji kuchni powinien być uzależniony od szeregu czynników.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czy zależy nam na pomieszczeniu tradycyjnym, czy też bardziej nowoczesnym. Oba te rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety, i wszystko zależy tu jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Bardzo ważne jest również i to, jak dużą kuchnią dysponujemy – z powodu zbyt małej powierzchni nie zawsze będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie wszystkich swoich pomysłów. Jeszcze inną kwestią jest to, czy dane pomieszczenie ma pełnić wyłącznie funkcje kuchni, czy też ma być połączone dodatkowo z jadalnią.

Zacznijmy od kolorystyki ścian. W kuchni najlepiej decydować się na jasne i żywe kolory – od bieli i beżu, aż po odcienie koloru żółtego czy brzoskwiniowego. Warto jednak pamiętać, że ściany w kuchni są narażone na ciągłe zabrudzenia, które na tych całkiem jasnych kolorach są zwykle bardzo wyraźnie widoczne. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego zostanie wykonana podłoga i ściany w naszej kuchni. W przypadku ścian można postawić na zwykłą farbę, choć dużą popularnością cieszy się też ceramika.

Jest ona bardzo odporna na specyficzne warunki panujące w kuchniach, takie jak wysoka wilgoć czy częste zmiany temperatury, dość łatwo można utrzymać ją w czystości, a przy tym może prezentować się naprawdę ciekawie. Ceramika jest również najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłogę. Kolejną ważną rzeczą jest oświetlenie. W kuchni warto zadbać o jedną, centralną lampę powieszoną w samym środku pomieszczenia – zapewnimy sobie dzięki temu swobodny dostep do światła we wszystkich kątach. Przygotowywanie jedzenia jest rzeczą wymagającą dość dużej precyzji, dlatego dobrym pomysłem będą również mniejsze lampki zawieszone w strategicznych miejscach, oświetlających je punktowo.

przestrzenna kuchniaChyba najważniejszą rzeczą w urządzaniu kuchni jest wybór odpowiednich mebli. To właśnie one muszą zapewniać nam zarówno ciekawy wygląd, jak i zwykłą praktyczność. Oprócz ich stylu i wyglądu musimy zwracać uwagę na to, czy zmieszczą się one w naszej kuchni. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze rozrysowanie planu całego pomieszczenia i ustalenie, jakie meble mają znajdować się w konkretnych miejscach. Należy dokładnie to przemyśleć; meble powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby umożliwiały nam swobodne przemieszczanie się po całej kuchni i dawały łatwy dostęp do wszystkich przyborów potrzebnych w czasie gotowania.