Praca za granicą – 5 sposobów na radzenie sobie z tęsknotą za domem

Zagraniczne wyjazdy do pracy cieszą się niesłabnącą popularnością, a na liście najpopularniejszych wciąż znajduje się praca w charakterze opiekuna osób starszych. Korzystne warunki zatrudnienia są jedną z najważniejszych kart przetargowych, podczas podejmowania decyzji o emigracji zarobkowej. Jednak, nawet wysokie wynagrodzenie czy przyjemna atmosfera w pracy, często nie są w stanie zrekompensować tęsknoty za rodzinnym domem. Na szczęście jest kilka sposobów skutecznego radzenia sobie z rozłąką z bliskimi.

  1. Poznaj to, co nowe i obce

Wyjeżdżając do pracy za granicą, wiele osób tęskni za tym, co zna. Nie tylko za domem i bliskimi, ale też znajomymi miejscami. Uczucie dyskomfortu psychicznego potęguje przebywanie w obcym otoczeniu, dlatego warto je oswoić, aby móc poczuć się lepiej. Poznawanie obcej kultury i zwiedzanie, to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu i zajęcie myśli, ale też szansa na polubienie nowego miejsca. Pracę za granicą warto potraktować jako okazję do poznania nowego miejsca w świecie. Dobrze jest też podszkolić język obcy, ponieważ jedną z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia w nowym miejscu, jest bariera komunikacyjna.

  1. Nie rezygnuj z hobby

Oddawanie się swojej pasji, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można robić, przebywając daleko od bliskich. Tym bardziej, że wiele rodzajów hobby z powodzeniem można uprawiać w każdym miejscu. To może być codzienna jazda na rowerze albo inny sport, rękodzieło czy modelarstwo. Spędzając czas na ulubionym zajęciu, można się zrelaksować i choć przez chwilę nie myśleć o tęsknocie za domem.

  1. Znajdź przyjaciół

Przebywanie w towarzystwie życzliwych osób, z którymi można się śmiać, ale też zwierzyć z problemów, to często najlepszy sposób na radzenie sobie z rozłąką z bliski. W nowym miejscu, podczas pracy za granicą, warto nie stronić od kontaktu z innymi. Być może uda się nawiązać przyjaźń na długie lata. Znajomości można szukać wśród współlokatorów, podczas realizowania swojej pasji, np. uczestniczenia w warsztatach rękodzieła, czy najprościej – w pracy. Jest wiele sytuacji, w których opiekun seniora znajduje najlepszego przyjaciela w osobie swojego podopiecznego. Dzięki temu, każdego dnia można spędzać czas w miłym towarzystwie.

  1. Utrzymuj kontakt z bliskimi

Regularne kontaktowanie się z bliskimi wydaje się oczywiste, ale nie zawsze jest realizowane. Najczęstszą wymówką jest brak czasu i zmęczenie. Jednak warto codziennie wygospodarować chociaż kilka minut na telefon. Wbrew pozorom, nawet kilkuminutowa rozmowa z bliską osobą może poprawić humor i podnieść na duchu. Dzięki temu, łatwiej jest znieść kolejny dzień pracy za granicą, z dala od domu.

  1. Skup się na pracy

Oddanie się swojej pracy może w dużym stopniu pomóc oderwać się od codziennych problemów. Skupianie się na wykonywaniu obowiązków i realizowanie kolejnych celów w pracy, to dobry sposób na to, aby przez kilka godzin nie myśleć o tęsknocie za bliskimi. Warto jednak zachować zdrowy balans, i pomimo skupienia na pracy, znaleźć czas na inne aktywności.

 

Materiał zewnętrzny