Jak ciekawie zaaranżować sypialnię na poddaszu?

Sypialnia na poddaszu? Kiedyś kojarzyła się z ciasnotą i gromadą dzieci, które zamieszkiwały pozostałe pokoje. Aktualnie sypialnia na poddaszu wpisuje się w aktualnie obowiązujące trendy i standardy. Złoty środek aranżacji miejsca do wypoczynku pod skosami składa się z dobrego projektu, zastosowania wysokiej jakości materiałów oraz trwałego wykonania. Jak ciekawie urządzić sypialnię na poddaszu? Podpowiadamy w artykule!

Zanim przystąpisz do aranżacji…

Przede wszystkim warto skupić się na niskich przestrzeniach, znajdującymi się tuż pod skosami. Zadaj sobie pytanie – jak możesz je wykorzystać? Zastanów się, czy okażą się praktycznym miejscem, które warto zagospodarować, czy są to jednak przestrzenie, w których jedyne co może się gromadzić to kurz. Pod uwagę należy również wziąć miejsce, w którym znajdzie się łóżko oraz oświetlenie – z całą pewnością odgrywa jedną z kluczowych ról.

Główny aktor – oświetlenie

Pomimo tego, iż projektanci wnętrz twierdzą, że sypialnia na poddaszu nie musi być bardzo dobrze oświetlona, odpowiedni dobór światła nie jest jednak bez znaczenia. W związku z tym warto postawić na designerskie lampy Azzardo.com.pl, które zadbają o jakość barw świetlnych, które budzą ze snu i koją po zmęczonym dniu. Tonacja światła powinna wpadać w ciepłe odcienie, przyjemne dla oczu.

Kolejnym aspektem jest fakt, iż poddasze jest zdobione oknami dachowymi. Źle zamontowane wywołują dość złudne przekonanie wizualnego braku przestrzeni, poczucia zamknięcia, a nawet braku dostępu do świeżego powietrza – czujemy się tak, jakbyśmy się dusili. W związku z tym powinny zostać nisko zamontowane. Zabieg ten sprawia, iż naturalne otoczenie stworzy zgrany duet z wysoko ulokowaną sypialnią. Ponadto nie stawiaj tylko na jedno okno dachowe – stwórz z kilku ciekawą kombinację, która rozświetli pomieszczenie. Funkcja uchylno-obrotowa okna sprawi, iż kontakt z przyrodą, otaczającą nas zielenią jest wręcz na wyciągnięcie ręki.

Podkreślenie atutów

Sypialnia na poddaszu rządzi się swoimi prawami aranżacyjnymi. Niemniej jednak jej atuty można bardzo łatwo podkreślić. Uwypuklenie elementów konstrukcyjnych dachu i skosów można osiągnąć poprzez pozostawienie ich w naturalnym kolorze drewna. To ukłon w kierunku środowiska naturalnego, dlatego też nie bój się postawić na kombinację lnu z bawełną. Urocze chodniczki z frędzlami, miękka w dotyku narzuta, czy subtelnie zdobione poduszki to fantastyczni sprzymierzeńcy wręcz naturalistycznej sypialni na poddaszu.

Dlaczego warto urządzić sypialnię na poddaszu?

Nazywane przez projektantów wnętrz – poddaszem użytkowym – jest fantastycznym miejscem na urządzenie sypialni. Dlaczego? Otóż przestrzeń ze skosami, wypełniona kącikami, tajemniczymi zakamarkami, służy wyciszeniu i lepszej izolacji. Miejsce do wypoczynku powinno być ciche, uspokajające i kojące nerwy po dniu wypełnionym po brzegi obowiązkami. W związku z tym poddasze to idealna przestrzeń do urządzenia sypialni. Jeśli jest duże, warto pomyśleć o dodatkowych elementach wyposażeniach – toaletce, szafie, a nawet sofie. Jeśli natomiast poddasze użytkowe jest niewielkich rozmiarów – postaw na niezbędne elementy sypialni – łóżko, puszysty dywan i malutkie, acz urocze szafki nocne. 

 

Materiał zewnętrzny