Pomysł na własną kwiaciarnię

Czy kwiaciarnia to tylko kwiaty? Klienci, wchodząc do naszej firmy, już po kilku sekundach są w stanie ocenić czy miejsce jest klimatyczne i co może nam ono zaoferować. W powietrzu musi unosić się ładny zapach, a kwiaty powinny prezentować się pięknie i świeżo. Warto też, żeby wzrok klienta przyciągały różne drobne ozdoby i kartki okolicznościowe. Im różnorodniej, tym lepiej!

 

Pierwsze wrażenie

Kwiaciarnia to super pomysł na biznes, jednak żeby odniosła ona oczekiwany sukces, musimy wyróżnić się wśród konkurencji. Pierwszą rzeczą, która przyciągnie do nas potencjalnych klientów jest wystawa sklepowa, dlatego warto na niej umieścić „najcenniejsze” towary i udekorować ją adekwatnie do pory roku. Przykładowo na czas wiosny możemy ozdobić witrynę gałązkami bazi, a na jesień kasztanami i kolorowymi liśćmi.

 

Jak zaaranżować kwiaciarnię?

O klimacie naszej kwiaciarni decyduje odpowiednio urządzone wnętrze i atrakcyjne produkty. Zakładając własną kwiaciarnię, nie musimy swojego asortymentu ograniczać tylko i wyłącznie do kwiatów. Powinniśmy mieć w swojej ofercie rośliny doniczkowe, ozdobne donice i doniczki, ewentualne ozdoby do ogrodu i mieszkania, kartki z życzeniami na różne okazje.

Kwiaty cięte i doniczkowe są podstawą każdej kwiaciarni. Jeśli będziemy potrafili umiejętnie zaaranżować przestrzeń i wyeksponować towar, połowa sukcesu już za nami! Możemy też zdecydować się na ekstrawaganckie ozdoby, takie jak fontanna, która ożywi nasze wnętrze.

Kwiaciarnie najczęściej kojarzą się z pastelowymi kolorami – królują odcienie różu, pistacjowa zieleń i delikatny błękit. Zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę, który umiejętnie zaaranżuje naszą przestrzeń oraz sprawi, że nasze wnętrze będzie designerskie oraz funkcjonalne.

kwiaty na każdą okazję

Gdzie zakupić kwiaty?

Im więcej rodzajów kwiatów mamy w swojej ofercie, tym lepiej. W świeże i różnorodne kwiaty najlepiej zaopatrywać się w dużych hurtowniach. Królestwem kwiatów jest oczywiście Holandia i kwiaty najczęściej eksportuje się prosto z holenderskich aukcji giełdowych, z takich miast, jak: Rijnsburg, Aalsmeer, Naaldwijk.

 

Oświetlenie

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze dla kwiatów jest światło słoneczne, jednak jeśli pogoda nam nie sprzyja, czy też pracę zaczynamy i kończymy, gdy za oknem jest ciemno, musimy skorzystać ze sztucznego światła. Jeśli wybierzemy odpowiednie oświetlenie, nasze towary mogą nabrać zupełnie innego wyglądu. Dla delikatnych i wrażliwych kwiatów należy wybrać specjalne światło o odpowiedniej mocy i natężeniu.

 

Pasja i emocje

Przede wszystkim dobra kwiaciarnia to ta, do której wchodzi i wychodzi się z uśmiechem. Warto, rozbudzić w klientach pozytywne emocje i sprawić, aby wracali do nas z przyjemnością. Bo kwiaty to przecież emocje, a praca kwiaciarza powinna być pasją! Musimy pokazać klientowi, że wkładamy całe serce w swoją pracę, przez co nasze bukiety stają się małymi dziełami sztuki.

Kwiaty ofiaruje się wyjątkowym osobom – tym których kochamy lub cenimy, tym którym chcemy podziękować lub po prostu sprawić przyjemność. Dlatego kwiaciarnia powinna być przede wszystkim oazą piękna i spokoju. Mamy w niej przekazać klientom dobrą energię i wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – umieć rozpoznać okazję, na którą mają być zakupione kwiaty i komu zostaną one ofiarowane.