Fritz Exchange – lider wymiany walut w Internecie

Kantory walutowe to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Korzystanie z nich jest opłacalne dla osób, spłacających kredyty w walutach obcych, pracujących za granicą i wysyłających pieniądze do bliskich w Polsce, a także dla przedsiębiorców, prowadzących działalność na wielu rynkach. Korzystanie z kantoru internetowego w krótkim czasie przynosi wymierne korzyści, jakich nie uzyska się, korzystając z wymiany walut w banku lub placówce stacjonarnej.

Jak można zaoszczędzić na spłacie kredytu walutowego?

Będąc posiadaczem kredytu hipotecznego w dowolnej walucie, można go spłacać na dwa sposoby: w złotówkach oraz bezpośrednio w walucie, w której zaciągane było zobowiązanie. Pierwsze rozwiązanie ma tę wadę, że wartość pożyczki jest wyliczana na podstawie kursu sprzedaży waluty w banku (wg kursu na dzień spłaty raty), przez co kredytobiorca najczęściej traci.

Z kolei spłata kredytu walutowego w walucie zazwyczaj wymaga posiadania dodatkowego konta walutowego w banku, w którym zaciągnięto kredyt. Konto to musi być w walucie kredytu (EUR, CHF), co może być dodatkowo płatne. Należy pamiętać także o tym, by regularnie zasilać takie konto – inaczej bank nie będzie mógł pobrać raty kredytu. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest jednak możliwość samodzielnego zakupu walut w dowolnym miejscu i przelewania lub wpłacania ich na ten właśnie dodatkowy rachunek. Warto wiedzieć, że zakup waluty z innego źródła jest z reguły bardziej opłacalny niż w banku: dobry kantor internetowy ma z zasady korzystniejsze kursy wymiany walut.

Spread, czyli ile bank może zarobić na kliencie

Spread to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty. Im większy spread, tym bardziej przepłaca się, kupując dany pieniądz. Dlatego najlepiej zrezygnować z propozycji banku i szukać miejsc, gdzie jest on najmniejszy.

W tradycyjnym banku wysokość spreadu może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy, z kolei w kantorze internetowym ta wartość to zaledwie kilka groszy, jak więc widać, różnice w kosztach zakupu waluty mogą być znaczące. Kiedy więc klient stanie przed pytaniem, czy wydać za walutę mniej lub więcej – odpowiedź staje się oczywista. Może wydawać się, że te kilkanaście groszy różnicy w zakupie waluty to niewiele, jednak w przypadku większych sum, oszczędności mogą wynieść kilkadziesiąt do nawet ponad stu złotych na każde 1000 jednostek waluty takiej jak Euro, frank szwajcarski lub dolar. W przypadku większych kwot te oszczędności stają się naprawdę znaczące. Najlepsze kantory, takie jak np. Fritz Exchange www.fritzexchange.pl, dają możliwość dodatkowej negocjacji kursu wymiany, przy operacjach dużymi kwotami lub gdy operacje wykonuje się regularnie.

Polski rynek nie jest jeszcze nasycony usługami kantorów internetowych, ponieważ wielu klientów woli operacje gotówkowe w placówkach tradycyknych lub bankach. Na rynku działają jednak mniejsi gracze, z których najwięksi to np.: LiderWalut, KantorOnline, Amronet, Fritz Exchange, Ergokantor, Kantor Alior Banku, TopFX, Trejdoo." http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-kantory-online-2016-253285.

Materiał zewnętrzny