Czy złoto i srebro może być złomem?

Złoto, podobnie jak srebro, to szlachetne kruszce, używane często do wyrobu biżuterii. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć mniej lub więcej złotej lub srebrnej biżuterii, którą – w zależności od potrzeb i indywidualnego gustu – można nosić na co dzień lub okazjonalnie. Zdarzają się także sytuacje, gdy konieczna okazuje się sprzedaż biżuterii – należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji, szlachetny kruszec jest zbywany jako złoty lub srebrny złom.

Srebro inwestycyjne

Srebro, określane często mianem złota dla ubogich, to kruszec tańszy od złota, a przy tym równie efektowny. Podobnie jak złoto, nie jest to materiał odnawialny, a to oznacza, że jego zasoby ulegają wyczerpaniu, choć ilość złóż srebra jest dwadzieścia razy większa niż złota. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Redakcja rekomenduje: złoto oraz srebro w Mennicy Krakowskiej >>

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Złoto cieszy się sporym zainteresowaniem wśród nabywców, inwestowanie w ten kruszec jest jak najbardziej korzystne, zwłaszcza, gdy jest to srebro inwestycyjne, czyli wspomniany wcześniej srebrny złom. W tym momencie należy podkreślić, że wspomniany srebrny złom, czyli srebro inwestycyjne pod względem jakości i efektywności estetycznej posiada taką samą wartość jak standardowy kruszec, a jedyną różnicą jest niższa cena. 

Czy warto inwestować w srebro?

Wiele osób zastanawia się, czy inwestowanie w srebro jest opłacalne. Opinie na ten temat bywają różne, warto jednak pamiętać, że działanie to może przyjmować różną formę – inwestowanie w srebro to zakup srebrnych monet, sztabek, srebra użytkowego, a także srebrnej biżuterii. Nietrudno się domyślić, że najkorzystniejszy pod względem finansowym jest zakup srebrnego złomu – jest to najprostszy sposób, by nabyć pełnowartościowy kruszec w atrakcyjnej cenie.

biżuteria na złom

Należy jednak pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na jakość kruszca – srebro z domieszkami innych metali ma niższą wartość niż czysty kruszec. Domieszki pojawiają się przede wszystkim w przypadku srebrnych naczyń. Korzystny wpływ na wartość przedmiotów i biżuterii ze srebra ma unikalność propozycji, czyli ręczna praca jubilera rzemieślnika.

Rzeczywistość dowodzi, że najlepszym materiałem na inwestycję są monety i sztabki, jak również srebrne monety. Warto jednak wiedzieć, że mniejsze sztabki i monety są obarczone większą marżą, a to oznacza, że zakup jednej sztabki o wartości jednego kilograma jest bardziej opłacalny niż inwestowanie w kilka sztabek o mniejszej wadze. 
Nie jest jednak wskazane inwestowanie wyłącznie w duże nominały – w przypadku kryzysu ich sprzedaż może okazać się problemem.

Złoto inwestycyjne sposobem na ulokowanie oszczędności

Coraz więcej osób decyduje się lokować tzw. wolne środki inwestując w złoto. Złoto dostępne jest przede wszystkim w postaci monet bulionowych oraz sztabek, warto także inwestować w złotą biżuterię. Kupując monety należy jednak zachować pewną ostrożność – często posiadają one określoną wartość nominalną, która w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z zawartością złota. Posiadanie złotych monet i sztabek to także doskonałe zabezpieczenie na przysłowiową czarną godzinę – cena monet lub sztabek wiąże się bezpośrednio z aktualnymi notowaniami rynkowymi złomu złota, co oznacza, że potencjalny inwestor wie, ile może na konkretnej propozycji zarobić. Ważną kwestią jest także próba złota, która w istotny sposób wpływa na jego cenę. 

Gdzie sprzedać złoto?

Wiele jednostek posiada w swojej ofercie szeroko rozumiany skup złota. Są to m.in. salony jubilerskie i lombardy. Wartość konkretnego przedmiotu wyceniana jest indywidualnie, wpływ na cenę kruszca ma wiele czynników, przede wszystkim próba złota. Najbardziej opłacalny jest zakup złota w postaci sztabek, kwestia ta dotyczy również sprzedaży złotego złomu.

Na rynku dostępne są sztabki o różnej wielkości i gramaturze, dzięki czemu bez problemu można znaleźć optymalne rozwiązanie. Korzyści zapewnia także inwestowanie w złote monety, które nie posiadają wartości kolekcjonerskiej, lecz stricte materialną – fakt ten dotyczy także starszych monet. Najmniej korzystne jest inwestowanie w biżuterię lub przedmioty wykonane ze złota – na korzyść tych rozwiązań wpływa fakt, że są one często wykonywane ręcznie, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy konkretna propozycja została wykonana z czystego złota, czy też zawiera domieszki innego kruszca, istotną kwestią jest także próba złota.