Telewizja internetowa na fali wznoszącej

Treści wideo dostępne są dziś nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych kanałów telewizyjnych. Można oglądać je także w internecie. Dla młodych ludzi to właśnie sieć jest głównym dostarczycielem treści wideo, zwłaszcza że mogą je oni dowolnie wybierać. Przez ostatnie 10 lat obserwowaliśmy rozwój telewizji przez internet. Co nas czeka w przyszłości?

Ulubione filmy i seriale na życzenie

Jeszcze 20–30 lat temu telewizja nie była tak rozbudowana pod względem oferty kanałów tematycznych i ogólnych jak obecnie. Miała okrojony program, który jednak w zupełności nam wystarczał. Filmy i seriale sprzed kilku dekad zyskały już status kultowych i nadal chętnie po nie sięgamy. Kiedy 30 lat temu nie mogliśmy zobaczyć odcinka serialu w telewizji, nagrywaliśmy go przy użyciu „video” na kasety VHS. Był to luksus, na który początkowo niewielu mogło sobie pozwolić.

Czym jest telewizja internetowa?

Pod pojęciem „telewizja internetowa” można rozumieć dostarczanie dobranych indywidualnie programów telewizyjnych i treści wideo wyłącznie w internecie, co wymaga dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego oraz odpowiedniego oprogramowania. Korzystanie z takiej oferty może być płatne lub częściowo płatne. Można też powiedzieć, że telewizja internetowa polega na udostępnianiu treści wideo na żądanie przez tradycyjne stacje na specjalnie przygotowanych w tym celu platformach.

Jak oglądać TV przez internet? Dla zapewnienia stabilności korzystania z usługi TV internetowej trzeba mieć w domu dostęp do szybkiego łącza. Dobrym rozwiązaniem mogą być telewizja HBO GO w pakiecie z internetem UPC albo telewizja z pakietem Canal+ UPC. Z jednej strony klient zyskuje telewizję na życzenie, z szerokim wyborem filmów i seriali, w tym także produkcji zagranicznych, a z drugiej może komfortowo surfować po internecie w poszukiwaniu interesujących informacji. Dostępny jest również pakiet Mega Sport UPC, z kanałami sportowymi.

YouTube przetarł szlaki

Dla młodego pokolenia serwis YouTube jest ważnym elementem codzienności. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pierwszy film na tym kanale został wyświetlony stosunkowo niedawno – dopiero w 2005 roku. YouTube zapoczątkował na świecie przekazy telewizyjne w internecie i bez wątpienia przyczynia się wydatnie do popularyzacji oglądania wideo w internecie. Dziś każdego dnia na witrynie YouTube publikowanych jest ponad 85 tys. nowych filmów.

Telewizja internetowa od 1998 roku w Polsce

Aż trudno uwierzyć, że w tym roku mija 20 lat od chwili zrealizowania pierwszych publicznych testów telewizji internetowej. W tym właśnie roku Miejska Sieć Komputerowa „Lodman” przy Centrum Politechniki Łódzkiej stworzyła publicznie dostępny internetowy strumień wideo.

Jednak dopiero w 2005 roku powstała telewizja COMTV, opierająca swoją działalność na własnych produkcjach telewizyjnych. Rywalem tego kanału było LEMON TV, uruchomione przez portal o2.pl. W 2006 roku swoje kanały telewizji internetowej posiadały największe polskie portale, w tym:

  •         Gazeta.pl,
  •         Onet.pl,
  •         Interia.pl,
  •         WP.pl.

Kolejnym krokiem w zyskiwaniu popularności przez TV internetową w Polsce było stworzenie swoich kanałów przez kluby sportowe. Pierwszy kanał uruchomiła stacja LechTV Online w 2007 roku. Później swoje oficjalne kanały internetowe otworzyły kolejne kluby piłkarskie, w tym Widzew Łódź, Górnik Zabrze i Polonia Bytom. Dla fanów sportu przeznaczone są kanały sportowe zewnętrznych stacji telewizyjnych, również dostępne w internecie, jak Canal+ Sport.

Co będzie dalej?

W ciągu ostatniej dekady nastąpił prawdziwy rozkwit telewizji internetowej w Polsce. Kolejne stacje telewizyjne poza prowadzeniem i nadawaniem konwencjonalnych kanałów proponują internetowe strumienie wideo w ramach live streamingu na stronach internetowych czy aplikacjach mobilnych.

Można spodziewać się, że w przyszłości jeszcze więcej użytkowników będzie korzystało z usługi VOD – wideo na żądanie, która pozwala na oglądanie wybranego materiału filmowego oraz słuchanie nagrań dźwiękowych w dowolnym czasie. Dzięki VOD możemy otworzyć odcinek ulubionego serialu czy film, na który czekaliśmy, ale z różnych względów nie mogliśmy go obejrzeć w telewizji, kiedy tylko będziemy chcieli.

Czytaj również o fotografii produktowej, kliknij tutaj.