Lenovo Yoga 300 – mały laptop dla każdego?

Każdy, kto poszukuje smukłego i dobrze wyglądającego laptopa powinien zainteresować się serią Lenovo Yoga. Zdecydowaliśmy się przedstawić Wam model 300, którego największą zaletą jest stosunkowo niska cena.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym w ogóle rodzina Yoga jest. Laptopy wchodzące w jej skład najlepiej opisać słowem różnorodność. Wykorzystane mogą być bowiem w czterech różnych trybach: laptopa, tabletu, podstawki i namiotu. Każdy z nich związany jest z innym ułożeniem urządzenia.

Niewielkie centrum multimedialne

Omawiany laptop należy raczej do kategorii urządzeń drobnych. Potwierdzeniem tego są jego rozmiary, a także fakt, iż korzysta on z ekranu o przekątnej zaledwie 11,6 cali. Jest to więc model poręczny, przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników, którzy cenią sobie mobilność tego typu urządzeń. Oczywiście ekran Yoga 300 jest dotykowy.

Niewielkie rozmiary musiały się oczywiście odbić na ograniczeniu liczby złączy dostępnych na obudowie. Nie jest ona pokaźna, jednak w ramach codziennego użytku powinna okazać się w zupełności wystarczająca. Posiadacze Lenovo Yoga 300 będą mogli skorzystać z jednego złącza HDMI i USB 3.0, a także dwóch złącz USB 2.0, czytnika kart SD i gniazda audio.

Podkreślić należy fakt, iż omawiany laptop nie wyróżnia się znaczącymi osiągami, dlatego posłuży przede wszystkim do obsługi podstawowych programów multimedialnych i pakietu biurowego. Ten zakres wykorzystania sprzętu jest jednak typowy dla serii – podobnie jest bowiem w przypadku Lenovo Yoga 500 i nowszych modeli.

Biorąc to pod uwagę, osoby zainteresowane kupnem laptopa powinny przygotować się na możliwość wykorzystania wyłącznie zintegrowanej karty graficznej oraz procesorów serii Intel Pentium (model N3540) lub Celeron (N3050). Są to układy rzadko już spotykane w obecnie sprzedawanych laptopach, jednak mimo wszystko są w stanie zagwarantować w miarę stabilną pracę. Najczęściej wspomagane są one przed 4 GB pamięci RAM.

Lenovo Yoga 300 jest w stanie obsłużyć dwa rodzaje dysków twardych – w wersji HDD (maksymalnie 500 GB) oraz hybrydowej SSHD (do 64 GB). Jest to niezbędne minimum, które okaże się wystarczające w ramach codziennego użytku.

Istotny design

Parametry Yoga 300 co prawda nie powalają na kolana, jednak nie o to chodzi. Chiński producent, przygotowując laptopy z omawianej serii, chciał przede wszystkim trafić do tak zwanych użytkowników mobilnych, którzy potrzebują w miarę stabilnego sprzętu podczas podróży czy na wakacjach.

Dobrze byłoby jednak, aby przy okazji prezentował się ona w sposób atrakcyjny. Jak jest w rzeczywistości? Lenovo zdecydowało się na biało-czarną kompozycję, która na pierwszy rzut oka wygląda bardzo przyjemnie. Ogólna koncepcja artystyczna prezentuje się bardzo podobnie także w innych laptopach serii – Lenovo Yoga 500 oraz inne wyglądają bardzo podobnie.

Solidność wykonania laptopa stoi na przyzwoitym poziomie. Zastosowanie tworzyw sztucznych i elementów z gumy pozwoliło uzyskać jednostkę solidną, odporną na wykrzywianie i gromadzenie się zanieczyszczeń.

Mówiąc krótko – za około 1500 złotych zyskać możemy całkiem przyzwoity laptop, który jest wykorzystywany również jako tablet. Jego osiągi nie umieszczają go w absolutnym topie w tej kategorii urządzeń, jednak z drugiej strony nie ma specjalnie na co narzekać.

Materiał partnera