Szkoły językowe – jakich języków warto się uczyć?

Znajomość języków obcych od zawsze uważana była za wartościową umiejętność. Obecnie w zglobalizowanym świecie umiejętność ta jest również bardzo ważna i poszerza zakres naszych możliwości na rynku pracy. Poza tym po prostu ułatwia życie – poligloci lepiej radzą sobie, podróżując po Europie i świecie, mają bezpośredni dostęp do zagranicznej literatury, prasy i internetu. To z kolei w naturalny sposób poszerza kapitał wiedzy. Jakich języków warto się uczyć?

Język angielski to podstawa

Wśród języków obcych już od wielu lat kluczowe znaczenie ma znajomość angielskiego, który nieformalnie, a w wielu instytucjach również formalnie, stanowi swego rodzaju język międzynarodowy, którego nieznajomość bardzo komplikuje życie. Na szczęście Polska w kwestii znajomości języka angielskiego wypada bardzo dobrze i wedle rankingu Education First nasz kraj plasuje się pod tym względem na 8. miejscu wśród państw nieanglojęzycznych. Nic dziwnego, że wszystkie uniwersalne szkoły językowe właśnie od kursów języka angielskiego rozpoczynają swoją ofertę.

W każdym dużym mieście bez problemu znajdziemy setki kursów języka angielskiego, w tym również specjalistycznych, konwersacyjnych czy indywidualnych. Popularność i konkurencja ma swoje odzwierciedlenie w cenach. Przykładem mogą być warszawskie szkoły językowe, takie jak TLFS, Profi-Lingua czy Archibald, gdzie ceny jednej godziny lekcyjnej kursu angielskiego zaczynają się już od około 10 zł.

Jakie języki poza angielskim?

Angielski to nie wszystko. Zwłaszcza w zachodniej Polsce duże możliwości na rynku pracy daje znajomość języka niemieckiego ze względu na sąsiedztwo tego kraju i obecność niemieckich firm. Szkoła Języków Obcych Expert czy Centrum Języków Obcych Obieżyświat posiadają w swojej ofercie około 30 różnych kursów języka niemieckiego, w tym zajęć biznesowych, dla dzieci, specjalistycznych, indywidualnych i konwersacyjnych.

Języki mniej popularne

W przypadku wielu zawodów, jak na przykład praca w IT, dużą wartość na rynku pracy stanowić może znajomość mniej popularnych języków europejskich. Chodzi o to, że w naszym kraju swoje centrale obsługujące klientów z całego świata ma wiele firm informatycznych. W Warszawskiej szkole językowej Centrum Europy nauczymy się więc na przykład dość trudnego języka węgierskiego lub fińskiego. Język rumuński posiada w swojej ofercie na przykład szkoła języków obcych Archibald. Z kolei szkoła językowa Poliglota może nam zaoferować kurs języka duńskiego. Być może warto rozwijać swoją karierę i kompetencje w ten sposób?

Język chiński

Ze względu na znaczenie gospodarcze tego kraju Polacy coraz częściej decydują się na naukę piekielnie trudnego języka chińskiego. Szkoły językowe przygotowały dość bogatą ofertę jego nauczania. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu taki kurs możemy odbyć między innymi w szkole języka chińskiego Nihao, a mieszkając w Trójmieście, na przykład w gdańskiej szkole języków orientalnych Matsuri. Aby znaleźć dobre szkoły językowe, warto korzystać z takich serwisów jak np. Langzie.pl.

Materiał partnera zewnętrznego