Bruliony - historia i współczesność

Lata, w których bruliony były przeznaczone do notatek przeznaczonych tylko dla ich autora, przeszły już do historii. Nie oznacza to jednak, że zapotrzebowanie na same zeszyty tego typu jest dziś mniejsze niż wtedy. Jak zmieniały się zatem bruliony i do czego są nam potrzebne obecnie?

Długa historia

W czasach, w których artykuły piśmiennicze były znacznie droższe niż obecnie, w eleganckich zeszytach nie notowano każdej myśli. Nie oznacza to jednak, że uczniowie, studenci oraz naukowcy byli w stanie pisać od razu „na czysto”. Także pierwsze, nie w pełni doskonałe myśli i spostrzeżenia, domagały się uwiecznienia. Niejednokrotnie dopiero przeczytanie ich pozwalało przy tym na określenie ich rzeczywistej wartości, a także – na naniesienie niezbędnych poprawek. Jak już wspomniano, notowanie każdego przemyślenia w eleganckim zeszycie, nie byłoby przesadnie opłacalne. Z pomocą przychodziły więc bruliony.

To właśnie ich wygląd był tym, co różniło je od zeszytów. Dziś powiedzielibyśmy, że jakość nie była ich największą zaletą. Również osoby korzystające z nich w dawnych wiekach miały tego świadomość. Bruliony miały jednak atut, który sprawiał, że można było wybaczyć wiele niedociągnięć z nimi związanych. Należały do rozwiązań niezbyt drogich, można więc było traktować je z większą beztroską niż zeszyt. Idealnie nadawały się do zapisywania myśli, sporządzania notatek oraz szkicowania planów. To właśnie w nich dojrzewały wielkie dzieła literatury, a i niejeden wynalazek, który w przyszłości miał zmienić ludzkość, dorastał na kartach brulionu.

Współczesność

Dziś produkcja zeszytów nie jest kosztowna. Na ich zakup mogą pozwolić sobie nawet osoby, które nie zarabiają wiele. Jesteśmy zresztą w stanie wytwarzać je także z produktów już zużytych, nie musimy więc obawiać się, że zakup kolejnych jest ciosem dla środowiska. Nie oszczędzamy na papierze, nie potrzebujemy więc brulionów do notowania myśli „na brudno”. A jednak nie oznacza to wcale, że bruliony zniknęły z rynku. W czasach, w których były pomocne przy zapisywaniu niesfornych myśli, wiele osób doceniło ich grubość. Dzięki brulionom wiele ważnych informacji mogło znaleźć się w jednym miejscu, co było atutem, o którym nie było mowy w przypadku zeszytów w ich klasycznym wydaniu. 

O ile jednak grubość brulionów budziła uznanie, o tyle ich jakość rodziła spore zastrzeżenia. Nic więc dziwnego, że rozwiązania tego typu, z którymi mamy do czynienia współcześnie, często zachwycają starannością klejenia stron i wykonania okładki. Osoby zainteresowane zakupem brulionu mają zresztą w czym wybierać. Jeśli to cena jest najważniejszym z czynników, bez trudu znajdą propozycje, które można będzie kupić za niewielkie pieniądze. Jeśli jednak chcą stawiać na jakość, z pewnością nie będą mieć powodów do narzekania na widok solidnych, grubych zeszytów nie tylko wygodnych w użyciu, ale i autentycznie pięknych. Brulion przez stulecia zmieniał się, dziś więc, dostosowany do zmieniających się potrzeb kupujących, nadal czeka na nich w sklepach z artykułami papierniczymi.

Zobacz ofertę brulionów w sklepie Alibiuro.pl